روش‌های افزایش اعتماد به نفس کودک

0
964

جودی پروسپرو از وبسایت «پرنتینگ»: زمانی که رفتارم را با فرزندانم بررسی می کردم، نگران بودم که مبادا در این زمینه که از آن ها در آینده انسان هایی مستقل و توانا بسازم کوتاهی کرده باشم، و به این نتیجه رسیدم که باید به آن ها کمک کرد تا اعتماد به نفس بیشتری داشته باشند. بنابراین در این مقاله شیوه هایی را که برای ایجاد اطمینان و افزایش اعتماد به نفس کودک خود به کار گرفتم و کارساز واقع شدند را برای شما آماده کرده ام.

اعتماد به نفس کودک

۱.هرگز به نظراتی که می دهند نخندید،حتی اگر عجیب و غریب باشند.

به گزارش گیاه یاب به نقل از «پرنتینگ» کودکان تمایل دارند مانند افراد بزرگسال جدی گرفته شوند. هنگامی که احساس کنند به سخره گرفته می شوند (یا به صورتشان می خندیم) از درون عصبانی شده در نتیجه از ترس مواجه شدن با چنین رفتارهایی دیگر نظرات خود را بیان نمی کنند. علاوه بر این طبیعتا کودکان نسبت به ما نگاه متفاوتی به جهان اطراف خود دارند. احتمال دارد زمانی که به آن ها نشان می دهید که به صحبت هایشان گوش داده و نظراتشان را جدی می گیرید از آن چه که می شنوید، شگفت زده شوید.

۲.آنها را در موقعیت‌های اجتماعی ناشناس قرار دهید.

پسر ۶ ساله ام به فوتبال علاقه مند بود. بنابراین از او خواستم من را در مهمانی سوپربول همراهی کند. هیچ بچه دیگری در این مهمانی حضور نداشت و من او را از این موضوع آگاه کردم. برای لحظاتی مردد بود اما سرانجام پذیرفت همراه من بیاید. در مهمانی، مشخص بود که زیاد احساس راحتی نمی کند و مطمئن نیست که چه رفتاری باید از خود نشان دهد. به خصوص از آن جایی که او تنها من و میزبان را می شناخت. اما پس از لحظاتی او در مورد جنگ ستارگان صحبت کرد و مانند یکی از مهمانان روی کاناپه نشست. اولین تجربه ی احساس عدم آسایش در واقع تنها راه ایجاد آسایش در کودکان است.

۳.به آنها اجازه دهید نواختن یک ساز را یاد بگیرند.

اگر چه اعتقاد دارم که نباید علایق و سرگرمی های شخصی را به کودک تحمیل کرد اما نواختن یک ساز موسیقی نتایج بسیار مثبتی در پی دارد که نباید آن را نادیده گرفت. هنگامی که کودک به سنی می رسد که می تواند خوب و بد را از هم تشخیص دهد و از نظر ذهنی توانا است، یادگیری نواختن یک ساز موسیقی نه تنها موجب کاهش استرس (بله،کودکان نیز استرس دارند) در آن ها می شود ، بلکه اعتماد به نفس کودک را نیز به گونه ی موثری بالا می برد.

اعتماد به نفس کودک

۴.آنها را در کارهای آشپزخانه مشارکت دهید.

بله، اغلب کودکان بسیار بیشتر از آماده کردن غذا به خوردن علاقه دارند اما برخی مواقع یک تجربه می تواند همه چیز را تغییر دهد. یک روز صبح از پسرمان درخواست کردیم هنگامی که ما پنکیک زغال اخته درست میکنیم او کمک آشپز باشد. پس از این ماجرا او اغلب اصرار دارد که در امور آشپزی شرکت کند و همیشه از نتیجه نهایی بسیار خرسند است.

۵.موفقیت‌های آنها را جشن بگیرید

این بدان معنا نیست که هر زمان که کودک یک هویج خورد از شما جایزه بگیرد. من با این موضوع که تمام کودکان باید جایزه بگیرند موافق نیستم. اما بر اساس تجربیاتم، بچه ها هنگامی که برای موفقیت هایی که کسب کرده اند مورد تحسین قرار بگیرند رفتار مطلوبی از خود نشان خواهند داد. طبیعتا همه افراد این گونه هستند. اگر چه باید به این موضوع نیز توجه کرد که به کودک نشان دهیم تلاش بیشتر فواید بیشتری در پی دارد. این موضوع بسیار مهمتر از این است که این باور را در او شکل دهیم که لیاقت سربلندی را دارد و سخت کوشی منجر به منافع مالی می شود.

۶.به کودکان اجازه دهید چیزی را به شما بیاموزند

بیشتر از این که کودک را صاحب اختیار و قدرت کنید این باور را به او بدهید که چیزی را می داند که شما نمی دانید. یک ترفند در بازی با کارت، شناخت کلیدهای پیانو، یا هر چیزی که از نظر او حرفه ای باشد. کودک را تشویق کنید که آموخته های خود را (بدون تکبر) با شما و دیگران به اشتراک بگذارد. بدین طریق او  سرشار از حس اعتماد به نفس شده و به خود افتخار می کند.

تیم ترجمۀ گیاه یاب
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید