روش‌هایی ساده برای کاهش تری گلیسیرید (قسمت اول)

0
563

تری گلیسرید نوعی چربی است که در خون یافت می‌شود. بعد از اینکه غذا می‌خورید، بدن شما کالری‌هایی که به آنها نیازی ندارید را به تری گلیسرید تبدیل می‌کند. تری گلیسرید در سلول‌های چربی ذخیره شده و بعدا برای تامین انرژی توسط بدن مورد استفاده قرار می‌گیرند.

کاهش تری گلیسیرید

به گزارش گیاه یاب به نقل از «کر۲» تری گلیسرید برای تامین انرژی بدن لازم است اما اگر سطح تری گلیسرید موجود در خون بیش از حد بالا برود می‌تواند خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی را افزایش دهد. چاقی، دیابت مدیریت نشده، مصرف مداوم الکل و داشتن یک رژیم غذایی پرکالری از عوامل مهمی هستند که با تری گلیسرید بالا در ارتباط می‌باشند.

در ادامه به بررسی ۶ روش ساده برای کاهش تری گلیسیرید خواهیم پرداخت.

وزن کم کنید

کاهش وزن و سوزاندن چربی‌ها روش بسیار خوبی برای کاهش تری گلیسرید است. در واقع تحقیقات نشان می‌دهند که اگر ۵ تا ۱۰ درصد از وزن خود را کم کنید، مقدار تری گلیسرید را در خون به میزان ۴۰ mg/dL کاهش می‌دهید. همچنین مطالعات نشان می‌دهند که کم کردن وزن تاثیری ماندگار در کاهش تری گلیسیرید خون دارد و حتی اگر بعد از کمک کردن وزن دوباره وزن بگیرید ممکن است میزان تری گلیسرید افزایش پیدا نکند.

کمتر شکر مصرف کنید

شکر اضافه شده، بخش بزرگی از رژیم غذایی بسیاری از افراد است. انجمن قلب آمریکا میزان مناسب شکر اضافه دریافتی در طول روز را بین ۶ تا ۹ قاشق چای‌خوری اعلام کرده است، در صورتی که میانگین مردم در طول روز ۱۹ قاشق شکر اضافه را از طریق مواد غذایی بسته‌بندی شده مختلف دریافت می‌کنند.

شکر اضافه شده به تری گلیسرید تبدیل می‌شود و سطح تری گلیسرید خون را بالا می‌برد و همچنین خطر بیماری‌های قلبی را افزایش می‌دهد. سعی کنید مصرف مواد غذایی حاوی شکر اضافه مانند نوشابه، آبمیوه صنعتی و شکلات‌ها را کاهش دهید.

رژیم غذایی کم کربوهیدرات را دنبال کنید

همانند شکر اضافه شده، کربوهیدارت‌های اضافه نیز به تری گلیسرید تبدیل شده و در سلول‌های چربی ذخیره می‌شوند. دنبال کردن یک رژیم غذایی کم کربوهیدرات می‌تواند به کاهش تری گلیسرید کمک کند. مطالعات نشان می‌دهند که داشتن یک رژیم غذایی کم کربوهیدرات نه تنها به کاهش وزن کمک کرده بلکه تاثیر بسیار خوبی در کاهش تری گلیسیرید خون دارد.

کاهش تری گلیسیرید

فیبر بیشتری دریافت کنید

فیبر در میوه‌ها، سبزیجات و غلات کامل یافت می‌شود. آجیل و حبوبات نیز از منابع خوب فیبر می‌باشند. دریافت فیبر بیشتر کمک می‌کند تا میزان جذب چربی‌ و شکر در روده‌ی کوچک کاهش یابد که همین موضوع به کاهش تری گلیسیرید منجر می‌شود.

ورزش منظم

کلسترول خوب یا همان HDL رابطه‌ای معکوس با تری گلیسرید در بدن دارد. به این معنی که اگر کلسترول خوب افزایش پیدا کند، تری گلیسرید خون کاهش می‌یابد. انجام تمرینات هوازی به افزایش کلسترول خوب و کاهش وزن کمک کرده و در نهایت در کاهش تری گلیسیرید موثر است. تمرینات هوازی می‌توانند شامل پیاده‌روی، دویدن، دوچرخه سواری و شنا کردن باشند.

از چربی‌های ترانس دوری کنید

چربی‌های مصنوعی ترانس نوعی از چربی هستند که در تهیه‌ی مواد غذایی فرآوری شده مورد استفاده قرار می‌گیرند و کمک می‌کنند تا این غذاها ماندگاری بیشتری داشته باشند. این چربی‌ها که در روغن‌های هیدروژنه یافت می‌شوند دارای ویژگی‌های التهابی بوده و در بروز مشکلات سلامتی فراوانی مانند افزایش کلسترول بد LDL و بیماری‌های قلبی نقش دارند. همچنین دریافت چربی‌های ترانس باعث افزایش تری گلیسرید می‌شود. برای کاهش تری گلیسیرید خون و بهبود وضعیت سلامتی خود، از مصرف چربی‌های ترانس خودداری کرده و آنها را از رژیم غذایی خود حذف کنید.

مترجم: حسین حیدری
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید