روش‌هایی برای پاکسازی دل و روده

0
519

غذاهای فرآوری شده که سرشار از شکر و کربوهیدرات‌های ساده هستند به همراه استرس‌های روزمره‌ی زندگی، سلامت دل و روده را تهدید می‌کنند. این موضوع بسیار مهم است، زیرا دل و روده‌ی آسیب دیده می‌توانند بر بخش‌های دیگر بدن مانند سیستم ایمنی و حتی خلق و خوی ما نیز اثر بگذارند. خوشبختانه یکی از شگفت انگیزترین ویژگی‌های بدن انسان در این شرایط به ما کمک می‌کند و آن هم قدرت و توانایی التیام و ترمیم است. پاکسازی دل و روده با انجام تغییراتی کوچک امکان‌پذیر است.

پاکسازی دل و روده

به گزارش گیاه یاب به نقل از «مایندبادی‌گرین»، شما می‌توانید با اعمال تغییراتی کوچک در رژیم غذایی و سبک زندگی خود، به روند پاکسازی دل و روده و ترمیم آنها کمک کنید.

از مواد سالم در آشپزی استفاده کنید

سعی کنید از سرکه سیب در سالاد استفاده کنید و یا به ساندویچ‌های خود چغندر و جعفری اضافه کنید. سبزیجات برگدار به همراه زنجبیل، فلفل و زردچوبه از بهترین موادی هستند که می‌توانید به رژیم خود اضافه کرده و سلامت دل و روده‌ی خود را با آنها تضمین کنید.

پروبیوتیک‌ها

پروبیوتیک‌ها همان باکتری‌های مفیدی هستند که دل و روده‌ی شما به آنها نیاز دارد و برای جذب مواد غذایی و هضم آنها ضروری هستند. نکته‌ی مهم این است که برای دریافت پروبیوتیک‌ها تنوع به خرج دهید.

سعی کنید پروبیوتیک خود را از چند منبع غذایی باکیفیت مانند کلم ترش، کیمچی، کفیر و نوشیدنی‌های ساخته شده از سرکه سیب تهیه کنید. همچنین فراموش نکنید که باکتری‌های مفید در بدن شما نیازمند غذا هستند و باید تغذیه شوند، بدین منظور از مواد غذایی پریبیوتیک دار مانند سیر، حبوبات و مارچوبه استفاده کنید.

سرکه‌ها

سرکه‌های باکیفیت و مرغوب حاوی پروبیوتیک‌ها و پریبیوتیک‌ها هستند. سرکه‌ی سیب مرغوب سرکه‌ای است که تخمیر شده باشد و حاوی پروبیوتیک‌های مفید برای دل و روده باشد و همچنین این سرکه حاوی فیبر بوده که نقش پریبیوتیک‌ها را ایفا می‌کند.

سرکه سیب می‌تواند در روند پاکسازی دل و روده نیز موثر باشد و اسید‌های موجود در آن، سموم را نابود کرده و به گردش خون و سم زدایی کبد کمک می‌کنند. نوشیدن سرکه‌ها به شما کمک می‌کند تا انرژی بیشتری داشته باشید و سیستم ایمنی‌تان را تقویت کنید.

البته نوشیدن سرکه سیب به تنهایی کار دشواری بوده و بهتر است آن را با نوشیدنی‌های مناسب ترکیب کنید.

پاکسازی دل و روده

به موقع آب بنوشید

تامین آب مورد نیاز بدن بسیار مهم است، هم برای سلامت دل و روده و هم برای عملکرد کلی بدن. اما باید توجه داشته باشید که زمان نوشیدن آب نیز اهمیت بالایی دارد. نوشیدن آب زیاد قبل، بعد و یا هنگام غذا خوردن می‌تواند باعث رقیق شدن آنزیم‌های گوارشی شده و روند جذب مواد غذایی را با مشکل مواجه کند.

نوشیدن ۲ فنجان آب تا ۳۰ دقیقه قبل از خوردن غذا مناسب بوده و می‌تواند به جلوگیری از پرخوری کمک کند. همچنین بعد از غذا خوردن حداقل ۲۰ دقیقه صبر کنید و سپس آب بنوشید.

استرس را از ذهن و جسم‌تان دور کنید

مدیتیشن، تمرینات تنفس و یوگا می‌توانند به کاهش استرس و فشارهای روانی کمک کرده و به سرعت آن را کاهش دهند. وقتی ذهن‌تان در وضعیت مطلوبی باشد، به بدنتان اجازه می‌دهد که آرام باشد و در نهایت دل و روده‌ی شما در چنین وضعیتی، عملکرد مناسبی خواهند داشت.

ترکیبی از تغییرات رژیمی و سبک زندگی که به آنها اشاره داشتیم، می‌توانند در کنار یکدیگر به پاکسازی دل و روده کمک کرده و روند ترمیم و التیام آنها را سرعت ببخشند.

مترجم: حسین حیدری
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید