روش‌هایی برای درمان خواب آلودگی

0
429

خواب آلودگی به هر دلیلی که باشد می‌تواند زندگی شما را مختل کند و عملکردتان را در طول روز پایین آورد. همچنین خواب آلودگی در مواردی ممکن است خطرناک باشد و جان خودتان و دیگران را نیز تهدید کند. فرض کنید رانندگی کردن وقتی خواب آلوده هستید تا چد حد تمرکز و حواستان را کاهش می‌دهد و نداشتن تمرکز در رانندگی می‌تواند به راحتی منجر به وقوع حوادث غیر قابل جبران گردد. در این نوشتار به معرفی روش‌هایی برای درمان خواب آلودگی خواهیم پرداخت. لطفا با گیاه یاب همراه باشید.

درمان خواب آلودگی

درمان خواب آلودگی با نوشیدن چای

عادت کنید که همیشه اواسط بعدازظهر چای بنوشید. این روش خوبی برای مقابله با بی‌تحرکی‌های بعدازظهر است که به لطف همان مقدار اندک کافئین موجود در چای و چند دقیقه‌ی سپری شده برای دم کردن و آماده کردن چای، حاصل می‌شود. در دفتر کارتان، انواع مختلف چای‌های طعم‌دار (ترجیحا کافئین‌دار) و فنجان و نعلبکی زیبایی را نگه دارید که فقط برای نوشیدن چای، از آن استفاده می‌کنید.

در تماس بودن با نزدیکان

شما می‌توانید با همسر، فرزند، خواهر و برادر، پدر و مادر، یکی از دوستان یا یکی از همکاران قدیمی خود تماس بگیرید. یک مکالمه‌ی ۵ دقیقه‌ای موجب بهبود روحیه‌ی شما می‌شود و برای انجام کارهایتان، نیروی تازه‌ای به شما می‌بخشد.

تمرینات کششی

شانه‌های خود را به سمت جلو و سپس عقب بچرخانید و هر چرخش را با دم و بازدمی عمیق زمان‌بندی کنید. این کار را به مدت ۲ دقیقه تکرار کنید.

شکلات تلخ

شکلات تلخ (بر خلاف شکلات شیری) ماده‌ی غذایی سالمی است که به دلیل میزان بالای چربی‌های سالم و آنتی‌اکسیدان‌های موجود در آن، بیشتر به دسته‌ی مغز‌ها و آجیل نزدیک است تا شیرینی‌جات و تنقلات. به علاوه این شکلات، فیبر و منیزیم بالایی دارد و علاوه بر برخورداری از اندکی کافئین، حس سرخوشی رضایت‌بخشی را در فرد ایجاد می‌کند.

درمان خواب آلودگی

گیاه رزماری

قرار دادن موجودی زنده و در حال رشد در فضای محل کارتان، موجب بهبود روحیه خواهد شد.

مطالعات نشان داده است که عطر رُزماری موجب افزایش انرژی می‌شود. هر زمان که احساس خستگی و بی‌حالی کردید، فقط کافی است که شاخه‌ی کوچکی را میان انگشتان خود بمالید تا عطر آن در فضا پخش شود… ۶. کاری را انجام دهید که بیش از همه به آن علاقه دارید.

در ابتدای روز و زمانی که به سر کار می‌روید، میزان انرژی شما بالا خواهد بود. بنابراین روز خود را با انجام کارهایی شروع کنید که بیش از همه، از انجام آن‌ها هراسان هستید، زیرا در هنگام صبح می‌توانید این کار‌ها را با سرعت و سهولت بیشتری انجام دهید و کارهای مورد علاقه‌تان را به ساعت‌های بعدی در طول روز موکول کنید. به این طریق، وقتی خواب‌آلودگی بعدازظهر به سراغ‌تان می‌آید، شوروشوقی که برای انجام کارهای مورد علاقه‌تان دارید، به شما کمک می‌کند تا از اُفت انرژی و خواب‌آلودگی خود جلوگیری کنید.

درمان خواب آلودگی با تحرک داشتن

مطالعات نشان داده است که حتی فعالیت‌های کوتاه‌مدت نیز موجب هشیاری شما می‌شود و تناسب اندام‌تان را افزایش می‌دهد. برای نمونه، به جای ارسال ایمیل یا تماس گرفتن با همکاران خود، به سر میز کار آن‌ها بروید تا سؤال خود را حضوری از آن‌ها بپرسید.

باشگاه خبرنگاران
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید