روشن کردن رنگ لب با طب سنتی

0
4316

رنگ لب نیز مانند رنگ پوست در همه‌ی انسان ها به شکل ذاتی متفاوت است و می تواند طیف مختلفی از قرمز و صورتی باشد، اما گاهی روشنی لب ها از بین می رود و تیره و کبود می شود. اگر این تیرگی نشانه‌ی بیماری و مشکل خاصی نباشد، می توان با برخی درمان های خانگی، لب هایی روشن و خوش رنگ داشت. با گیاه یاب همراه باشید.

رنگ لب

چرا لب ها قرمز هستند؟

رنگ قرمز لب ها به دلیل وجود رگ های خونی زیر پوست نازک لب است، مویرگ هایی که وظیفه‌ی انتقال خون را بین سرخرگ ها و سیاهرگ ها در بدن دارند. هر چه میزان این عروق خونی بیشتر یا به سطح پوست نزدیک تر باشند، قرمزی خون درون آن ها بیشتر روی لب به چشم می آید و به طبع آن رنگ لب قرمزتر به نظر می رسد. هر چه پوست لب های شما نازک تر باشد، می تواند قرمزی خون درون رگ های زیر پوستی را بهتر نشان دهد. بنابراین افرادی که پوست لب شان ظریف تر و نازک تر است، لب های خوش رنگ تری دارند.

اگر پوست فردی سفیدتر باشد و تفاوت رنگ زیادی بین پوست لب و پوست اطراف دهان مشاهده شود، لب فرد قرمزتر است. لب کودکان نیز معمولا قرمزتر از بزرگسالان است، زیرا پوست لب کودکان بسیار نازک بوده و این باعث می شود قرمزی عروق زیر پوست واضح تر باشد.

همچنین افرادی که عادت دارند لب هایشان را مرطوب کنند، لب های قرمزتری دارند. برخی از بیماری ها نیز باعث قرمزی واضح لب ها می شوند که دلیلش التهاب پوست لب و پرخونی عروق زیر جلدی است. فراموش نکنید لب و زبان پر از عروق خونی هستند و بریدگی در آن ها می تواند باعث خونریزی شدید شود، به همین دلیل بریدگی در این دو عضو باید فوراً بخیه زده شود.

چرا لب ها کبود می شوند؟

تیرگی لب به دلایل مختلفی ایجاد می شود که از آن جمله می توان به کمبود اکسیژن، کم خونی، قرار گرفتن در معرض بیش از حد نور مستقیم خورشید، واکنش های آلرژیک، استفاده از لوازم آرایش با کیفیت پایین، مصرف سیگار و کافئین، عدم تعادل هورمونی، شیمی درمانی و غلبه سودا اشاره کرد. گاهی نیز تیرگی لب نشانه‌ی بیماری های قلبی-ریوی است.

لیمو و عسل

مقدار مساوی آب لیمو ترش تازه و عسل را با هم مخلوط کنید و روی لب ها بمالید. اجازه دهید این مخلوط یک ساعت روی لب ها بماند، سپس آن را با پارچه ی مرطوب پاک کنید. تکرار روزانه‌ی این کار به مدت یک هفته، تیرگی لب ها را از بین می برد. عصاره‌ی لیموترش و عسل پوست مرده‌ی روی لب را لایه برداری کرده و باعث تسریع جریان گردش خون در لب ها و روشن تر شدن آن ها می شود.

رنگ لب

گلیسیرین

خشکی لب ها یکی از دلایل تیرگی آن است. بنابراین، هر شب قبل از اینکه به رختخواب بروید با استفاده از یک تکه پنبه، مقداری گلیسیرین روی لب هایتان بمالید. گلیسیرین لب ها را مرطوب می کند و به مرور زمان تیرگی آن را از بین می برد.

چغندر

یک چغندر قرمز را چند قسمت کنید و هر شب قبل از خواب یک تکه از آن را روی لب هایتان ماساژ دهید تا خوش رنگ شوند.

زردچوبه

مقدار کمی زردچوبه را با یک قاشق شیر سرد مخلوط کنید تا خمیر نرمی حاصل شود. خمیر را روزانه به مدت پنج دقیقه روی لب هایتان قرار دهید. پس از یک هفته، تیرگی لب ها از بین می رود.

روغن بادام

کمی روغن بادام را با نصف قاشق چایخوری آب لیمو مخلوط کنید و روی لب ها قرار دهید. این روش به شما کمک خواهد کرد لب هایتان روشن تر شود.

آبرسانی کنید!

کاهش آب بدن باعث تیرگی لب ها می شود. بنابراین برای داشتن لب هایی روشن و خوش رنگ باید مصرف آب و دیگر نوشیدنی های طبیعی را افزایش دهید.

زالو درمانی

کبودی و تیرگی لب ها ممکن است به دلیل کاهش خون رسانی رگ ها، گرفتگی و تنگی عروق یا غلظت خون باشد، در نتیجه با زالو درمانی خونی رسانی به موضع لب افزایش یافته، لب پر خون شده و در نتیجه قرمزتر می شود. همچنین به دلیل پاک سازی خون بدن، پوست موضع اطراف لب نیز روشن تر شده و تیرگی پوست نیز برطرف می شود.

نکته های مهم

* از مصرف نوشیدنی های کافئین دار و سیگار بپرهیزید.

* به مدت ۴۰ روز، هر روز صبح یک لیوان شربت خاکشیر میل کنید.

نیک و نو
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید