رودل چیست و چه علائمی دارد

0
611

مطمئنا شنیده‌اید که برخی وقتی با ناراحتی معده مواجه میشوند، از واژۀ رودل استفاده میکنند. اما رودل دقیقا به چه شرایطی نسبت داده میشود؟ آیا هرگونه ناراحتی معده را میتوان رودل نامید؟ در این مطلب به بررسی کامل این موضوع خواهیم پرداخت. لطفا با گیاه یاب همراه باشید.

رودل

رودل کردن چیست؟

رودل کردن اصطلاح عامیانه‌ای است که مردم درباره سوءهاضمه‌های موقت و خفیف به کار می‌برند و معادل علمی آن دردهای کولیکی یا قولنج گوارشی است. خیلی‌ها در توصیف این درد‌ها می‌گویند: دلم درد می‌گیرد و ول می‌کند. پرخوری یکی از مهم‌ترین علل دردهای کولیکی است، اما می‌تواند علل جدی تری هم داشته باشند.

علل رودل

دردهای گوارشی می‌توانند بی‌سابقه و ناگهانی باشند یا مزمن، طولانی و تکرارشونده. اگر کودک علایم تب، لاغرشدن در مدتی کوتاه و اسهال خونی ندارد و و دل دردش کم نمی‌شود، احتمال دارد دچار التهاب معده یا‌‌ همان گاستریت ناشی از فعالیت باکتری هلیکوباکترپیلوری و زخم‌های ناشی از آن شده باشد. نشانگان روده تحریک پذیر ناشی از اضطراب و نرفتن به دستشویی خارج از خانه به دلیل وسواس و اکراه هم، می‌توانند از علل این درد‌ها باشند. والدین باید به فرزندشان آموزش دهند که ادرار و مدفوع خود را زود تخلیه کنند، زیرا نگه داشتن ادرار و مدفوع در بزرگسالی مشکل ساز می‌شود.

دل درد کودکان

اگر درد شکمی بعد از چند ساعت بهبود نیافت یا با علایم دیگر گوارشی مانند تهوع، استفراغ، یبوست و اسهال، همراه بود، باید به متخصص مراجعه کنیم تا مطمئن شویم کودک به بیماری جدی تری مثل آپاندیسیت، التهاب روده و معده و مسمومیت غذایی مبتلا نشده است. در این موارد نباید به کودک نبات داغ یا مسکن داد و فورا باید به بیمارستان مراجعه کرد.

رودل و استفراغ

استفراغ معمولا نشانه مسمومیت غذایی است، اما پرخوری هم می‌تواند باعث استفراغ شود و بعد از یک بار استفراغ، معده خالی و راحت می‌شود، اما تکرار استفراغ مشکلی است که متخصص باید بررسی کند.

خوردن سیب و خیار با پوست

نبودن روش‌های دقیق تشخیصی مانند اندوسکوپی در گذشته، باعث می‌شد طبیبان برخی بیماری‌های گوارشی مثل سوءهاضمه، زخم معده و روده تحریک پذیر را در یک گروه قرار دهند. بنابراین به بیمار رژیم‌های غذایی سختی می‌دادند که باعث یبوست و فقر ویتامینی و ضعف عمومی او می‌شد. اما میوه و سبزی برای سلامت دستگاه گوارش بسیار مفیدند و پزشکان فقط برای برخی بیماران مثلا مبتلایان به ریفلاکس، پرهیز از خوردن مرکبات و میوه‌های اسیدی را توصیه می‌کنند.

رودل و حجم غذا

بله، کودکی که روده تحریک پذیر دارد، نباید انواع غذا‌ها را در یک وعده بخورد. والدین باید به فرزندشان یاد دهند، تنوع غذا در سفره برای احترام به ذائقه‌های مختلف است و لازم نیست همه از تمام خوراکی‌ها بخورند. والدین خودشان هم باید این الگوی تغذیه‌ای را رعایت کنند. مصرف انواع غذا‌ها در یک وعده باعث کشش خون به معده می‌شود و در نتیجه فرد احساس خمودگی، خستگی و کم حوصلگی می‌کند.

تجزیه هر نوع ماده غذایی در معده و روده زمان مشخصی دارد، مثلا تجزیه چربی و پروتئین به ترتیب ۵ و ۳ ساعت زمان می‌برند. بنابراین تا ساعت‌ها احساس راحتی را از فرد می‌گیرند. درست این است که، تعداد وعده‌های غذایی افزایش و حجم آن‌ها کاهش یابد.

آیا مصرف تخمه با پوست باعث رودل می‌شود؟

بله و دلیلش هم این است که، برای طعم دادن به تخمه از موادی مثل جوهرلیمو استفاده می‌شود که معده را تحریک می‌کند. علاوه بر این، پوست تخمه در بدن هضم نمی‌شود و اگر خوردن تخمه با پوست تداوم یابد، به مرور پوست‌ها در دستگاه گوارش جمع و باعث انسداد روده می‌شود.

منبعتابناک
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید