رفع استرس و اضطراب با مصرف ماست پروبیوتیک

0
596

پروبیوتیک در واقع به انواعی از باکتری‌ها گفته میشود که بسیار مفید بوده و به دستگاه گوارش انسان کمک می‌کنند تا عملکرد بهتری داشته باشد و همچنین برخی از ترکیبات ضروری و مفید مانند ویتامین‌ها و آنتی بیوتیک‌ها را نیز تولید می‌کنند. از منابع اصلی و غنی پروبیوتیک میتوان به میوه‌ها و لبنیات مختلف اشاره کرد. محققان به تازگی به نتایجی دست یافته‌اند که فواید پروبیوتیک را فراتر از دستگاه گوارش می‌برد، به گفته دانشمندان مصرف مواد غذایی حاوی پروبیوتیک میتواند به رفع استرس و اضطراب نیز کمک کند. در ادامه با گیاه یاب همراه باشید.

رفع استرس

رفع استرس و اضطراب با مصرف ماست پروبیوتیک

محققان دانشگاه میسوری آمریکا در این مطالعه به بررسی رفتار ماهی خال مخالی بعد از مصرف دوزهای یک باکتری رایج که در مکمل های پروبیوتیک یافت می شود، پرداختند.

محققان در مطالعه اول، این ماهی ها را به دو دسته تقسیم کردند و به آب مخزن یک گروه باکتری های پروبیوتیک اضافه کردند اما این باکتری ها را به مخزن گروه دیگر اضافه نکردند.

سپس محققان با تخلیه مقداری از آب مخازن و ایجاد ازدحام، استرسی شبیه انسان در ماهی های هر دو گروه ایجاد کردند.

محققان با تجزیه و تحلیل مسیرهای ژنی متوجه یک کاهش استرس در ماهی هایی شدند که باکتری های پروبیوتیک مصرف کرده بودند.

آنها برای بررسی بیشتر تئوری خود، حرکات ماهی را با استفاده از ابزار اندازه گیری و تصویربرداری رایانه ای درمخازن اندازه گرفتند.مطالعات قبلی نشان داده اند، ماهی هایی که متحمل استرس می شوند تمایل دارند که زمان بیشتری را در ته مخزن آب سپری کنند.

اما زمانی که ماهی ها در معرض باکتری های پروبیوتیک قرار می گرفتند تمایل داشتند که زمان بیشتری را در قسمت بالای مخازن آب سپری کنند که نشان دهنده علائم کمتری از اضطراب است.

از سوی دیگر تحقیق دیگری که در اوایل سال جاری انجام شد نشان داد که مصرف یک دوز روزانه از پروبیوتیک ها می تواند از ابتلا به دیابت نوع ۲ پیشگیری کند.

ایرنا
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید