راه کاهش وزن بدون دنبال کردن رژیم های سخت چیست؟

0
554

اگر یکی از رژیم‌های غذایی سخت را بعنوان راه کاهش وزن دنبال کرده‌اید، احتمالا گروهی شما را حمایت کرده‌اند. اما آیا قادر بودید برای مدتی طولانی این رژیم‌های پر محرومیت را ادامه دهید؟ و اگر وزن کم کردید، آیا وقتی خوردن معمولی را شروع کردید وزن قبلی برنگشت؟ لطفا با گیاه یاب همراه باشید.

راه کاهش وزن

رژیم‌های سخت بعنوان راه کاهش وزن برای طولانی مدت به شما کمک نمی‌کنند. بنابراین کدام رژیم موثر است؟ بهترین رژیم داشتن یک رژیم نیست بلکه داشتن  یک روش زندگی است که شامل غذایی که از آن لذت می‌برید، ورزش و عادات سالم باشد.

تنوع کلید اصلی است، میزان مواد مصرفی خود را کنترل کنید، سپس این استراتژی‌های ساده را دنبال کنید. در زیر چند توصیه ساده و سرراست بیان شده است.

تنوع، راه کاهش وزن

درست همانطور که یک ماشین برای حرکت نیازمند سوخت مناسب است، بدن نیز برای رشد و زندگی مناسب نیازمند رژیمی سالم است. این به معنای توازن مناسب پروتئین، هیدرات کربن و چربی همراه دیگر مواد مغذی است.

زمانی که شما رژیمی سخت را شروع می‌کنید و مواد مغذی لازم را از برنامه غذایی‌تان حذف می‌کنید، خود را در معرض خطر بیماری قرار می‌دهید. دریافت ناکافی مواد مغذی ممکن است در کوتاه مدت مشکل ساز نباشد. اما در طولانی مدت امکان دارد که با مشکلات سلامت مواجه شوید.

اندازه‌ی مواد غذایی خود را کنترل کنید

وعده‌های غذایی به مرور زمان بزرگتر و بزرگتر شده‌اند. و رستوران‌های فست فود تنها جایی نیستند که شما می‌توانید غذاهای پرحجم را بیابید. تحقیقات نشان داده‌اند که از سال ۱۳۵۰ تا ۱۳۷۰ اندازه همبرگرها، ساندویچ‌ها، سیب زمینی‌های سرخ کرده، سودا، بستنی، پای، شیرینی و تنقلات نمکی افزایش یافته است، چه این مواد غذایی در خانه مصرف شوند چه در رستوران.

یک وعده سالم چه اندازه‌ای دارد؟

یک فنجان میوه نباید از مشت شما بزرگتر باشد.

۳۰ گرم گوشت یا پنیر حدودا هم اندازه شست شماست.

۱۰۰ گرم گوشت، ماهی یا مرغ (یک وعده مناسب) چیزی حدود کف دست شماست.

۳۰ تا ۶۰ گرم آجیل به اندازه‌ای است که در یک دست شما جای می‌شود.

اینجا چند روش ساده برای اندازه گیری وعده های غذایی (و کالری‌ آن‌ها) بیان شده است.

غذای خود را به جای سرو در بشقاب‌های بزرگ در بشقاب‌های سالاد سرو کنید.

تنقلات را در کیسه‌های کوچک ساندویچ بسته‌بندی کنید. وقتی بیرون از خانه چیزی سفارش می‌دهید آن را با دوست خود تقسیم کنید

در یک رستوران فست فود غذای مخصوص کودک را سفارش دهید. هیچوقت به سراغ اندازه‌های بزرگ نروید.

راه کاهش وزن

سپس، این استراتژهای ساده را دنبال کنید

راه کاهش وزن بدون رژیم سخت این است که غذاهای متنوع بخورید. مطمئن باشید که رژیم غذایی‌تان شامل پروتئین کم چرب، هیدروکربن‌های مختلف مثل غلات سبوس‌دار، میوه و سبزیجات، و چربی‌های خوب مثل امگا سه گرفته شده از ماهی و چربی های اشباع نشده گرفته شده از آواکادو، آجیل و زیتون یا روغن زیتون است. وقتی شما رژیم غذایی سختی را  شروع می‌کنید و مواد مغذی لازم را حذف میکنید، خودتان را در معرض بیماری قرار می‌دهید.

به چربیهای بد نه بگویید. چربی هایی اشباع شده دریافتی از حیوانات، چربی ترانس غذاهای سرخ شده، تنقلات و محصولات فست فود را به حداقل برسانید.

پنج بار در روز، حداقل پنج وعده میوه و سبزیجات در طی یک روز میل کنید. برای اطمینان از کسب مواد مغذی مورد نیاز میوه و سبزیجات خود را از بین رنگ‌های متفاوت انتخاب کنید.

در طول هفته حداقل ۱۵۰ دقیقه را به ورزش اختصاص دهید. شما می توانید این زمان را به فاصله‌های زمانی کوچکتر تقسیم کنید. برای مثال می‌توانید پنج روز در هفته، روزی سه بار، هر بار ۱۰ دقیقه سریع راه بروید.

آشپزخانه خود را تمیز کنید! مواد غذایی دارای کالری بالا، چربی زیاد، و شیرین را که می‌تواند شما را به خوردن بیش از حد وسوسه کند دور بریزید. این شامل چیپس، شیرینی، چوب شور، بستنی، آب نبات و امثال آن‌ها می‌شود. سپس یخچال و قفسه‌ها را با پروتئین کم چرب، میوه، سبزیجات، غلات سبوس‌دار، حبوبات، آجیل، انواع دانه‌ها، چربی‌های مفید و لبنیات کم چرب پر کنید.

وعده های کوچکتر و به تعداد بیشتر میل کنید. شش یا هشت وعده کوچک در روز داشته باشید. بین وعده‎های غذایی خود ۳ تا ۴ ساعت فاصله بگذارید. سعی کنید که در محل کار خود یا در مدرسه از کراکر سبوس‌دار و پنیر‌کم چرب و یا یک قاشق کره بادام زمینی همراه یک تکه نان سبوس‌دار به عنوان تنقلات استفاده کنید. غذاهایی را انتخاب کنید که سالم هستند و به شما احساس سیری می‌دهند.

از خوراکیهای خوب تغذیه کنید. سالاد و لوبیا سبز، بروکلی، کلم، کلم پیچ و یا دیگر سبزیجات کم کالری را جایگزین غذاهای پرچرب، نان، پاستا و انواع دسر کنید.

انواع توت‌ها را به عنوان تنقلات میل کنید. توت های تیره رنگ (توت‌فرنگی، شاتوت، تمشک و گیلاس) سرشار از آنتی اکسیدان‌های سالم هستند. آنها همچنین دارای کالری و چربی کم و فیبر زیاد می‌باشند.

از کالری محض دوری کنید. هر نوع شکر از جمله در سوداها، نوشابه‌ها و آب‌میوه‌ها را حذف کنید.

اگر اطلاعات بیشتری در زمینه کاهش وزن و رژیم گرفتن لازم دارید، به سراغ متخصص بهداشت و یا متخصص تغذیه بروید. از پزشکتان در مورد وزن ایده‌آل خود و میزان کالری مجاز مصرفی برای کاهش وزن و حفظ وزن ایده آل سوال کنید.

در ضمن از دوستان، افراد خانواده و یا همکارانتان بخواهید که در تغییر رفتار تغذیه به شما ملحق شوند. متعهد ماندن به یک برنامه کاهش وزن زمانی که کسی شما را در این روند حمایت می‌کند بسیار ساده‌تر است.

کلیک‌سلامت
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید