راه کارهای ساده برای افزایش انرژی بدن

121

برای افزایش انرژی بدن نیازی نیست دامن‌گیر قهوه و یا نوشابه های انرژی زا شوید، بسیاری از تغییرات کوچک و ساده در سبک زندگی و عادت های روزانه میتوانند تاثیر به سزایی در میزان انرژی شما داشته باشند. در ادامه راه کارهای ساده ای را معرفی میکنیم که با رعایت آنها میتوانید در زمان کوتاهی انرژی بدن خود را افزایش داده و با خستگی و بی حوصلگی خداحافظی کنید. با گیاه یاب همراه باشید.

افزایش انرژِی بدن

تحرک داشته باشید

سعی کنید هر یک ساعت یک بار برای پنج دقیقه هم که شده خودتان را حرکت دهید! هر جایی که هستید و قرار است زمان زیادی را آنجا سپری کنید، برای خودتان یادداشت بگذارید تا این کار را فراموش نکنید؛ مثلا روی کامپیو‌تر محل کارتان. بعد از ۵۵ دقیقه نشستن، از جایتان بلند شده و راه رفته یا از پله‌ها بالا و پایین بروید. اگر دفتر شخصی دارید، می‌توانید از یوگا کمک گرفته یا حرکات کششی انجام دهید. این استراحت کوتاه باعث راه اندازی مجدد ذهن شما شده و می‌تواند بهره‌وری را بالا ببرد.

نفس عمیق بکشید

اگر احساس تنبلی و کسالت می کنید، از کار خود دست بکشید و یک نفس عمیق بکشید. چشمان خود را ببندید و به آرامی هوا را از طریق بینی داخل بدن و از راه دهان از بدن خارج کنید. با تنفس عمیق، میزان اکسیژن خون زیاد می شود، فشار خون و تپش قلب کم می گردد، عضلات آرام می شوند و گرفتگی های عضلانی از بین می روند. با هر تنفس، شما اکسیژن و انرژی به سلول های بدن خود می دهید.

افزایش انرژی بدن با درست خوابیدن

تصور اینکه هر روز به جای خوابیدن تا دیروقت (حتی آخر هفته‌ها)، در یک ساعت خاص به رختخواب رفته و در یک ساعت مشخص بیدار شوید خیلی سخت است اما اگر شما این ریتم را تقویت کنید، مثلا ساعت ۱۱:۳۰ شب خوابیده و ۶:۳۰ صبح بیدار شوید، بدنتان به این رویه عادت خواهد کرد. با این کار بدنتان یاد می‌گیرد در حدود ساعت ۱۱ شب تولید ملانین را شروع کند تا احساس خواب به شما دست دهد و راحت‌تر و زودتر بخوابید، ساعت ۶ صبح هم هورمون‌های بیداری (سروتونین و کورتیزول) ترشح می‌کند تا راحت‌تر و بهتر بیدار شوید و از رختخواب دل بکنید! خوابیدن و بیدار شدن در این ساعات تلاش کمتری می‌خواهد. اگر باید دیر‌تر از ساعتی که برنامه‌ریزی کرده‌اید به رختخواب بروید، حتما سعی کنید ساعت بیدار شدنتان به هم نخورد.

هرازگاهی به اطرافتان نگاه کنید

در محیط اطرافتان حضور داشته باشید. به دور و برتان نگاه کرده و به جای مشغول شدن با تلفن همراهتان، با دیگران تماس چشمی برقرار کنید. آسمان را نگاه کنید، به فردی که به شما بلیت قطار یا اتوبوس می‌فروشد نگاه کنید، و به کسانی که در کنار شما غذا می‌خورند توجه کنید. برای افزایش انرژی بدن ، به جای اینکه سرتان را در گوشی فرو کنید، به اطراف نگاه کرده و بخشی از محیط باشید.

میان وعده را فراموش نکنید

اگر در اواسط روز و یا عصر احساس می کنید که انرژی شما تخلیه شده است، به علت کاهش میزان قند خون می باشد. میان وعده در این رابطه کمک کننده می باشد. انرژی بخش ترین میان وعده عبارت است از: مخلوط کربوهیدرات ها و پروتئین که سوخت و ساز بدنتان را فعال می کند. ۱۰۰ تا ۲۰۰ کالری در میان وعده خوب است، به طور مثال یک عدد میوه به همراه یک مشت آجیل.

همچنین بخوانید :  راه‌کارهایی برای پیشگیری از آلزایمر

مراقب پاهایتان باشید

شما همهٔ روز را روی پا‌هایتان هستید، پس باید با آن‌ها مهربان باشید. وقتی در حال شستن ظرف‌ها هستید یا با تلفن صحبت می‌کنید، یک توپ تنیس برداشته و در حالی که کف پایتان را روی آن گذاشته‌اید برای پنج دقیقه پا را روی آن حرکت دهید و بعد این کار را با پای دیگر انجام دهید تا ماهیچه‌های کوچک ورزش کرده و انرژی بیشتری پیدا کنند. سعی کنید ساعاتی را که پاهایتان در کفش‌های نامناسب قرار دارد کاهش دهید. به عنوان مثال، کفش‌های پاشنه بلند نه تنها به پا صدمه می‌زنند، بلکه روی کل بدن از جمله زانو، باسن، ستون فقرات و گردن نیز اثرات منفی بر جای می‌گذارند.

برای تقویت و کشش ماهیچه‌های ساق پا، روی یک پا ایستاده و آن یکی را بالا بیاورید، برای چند ثانیه به همین حالت مانده و بعد پا را عوض کنید. ده بار این کار را تکرار کنید.

از رنگ های شاد استفاده کنید

رنگ‌ها تاثیری عمیق روی احساس شما در خانه دارند. چه رنگ دیوار باشد و چه رنگ رختخواب شما، فقط کافی‌ست دوباره درباره رنگ پنجره یا اشیای داخل آشپزخانه دوباره فکر کنید تا حال و هوای بهتری داشته باشید. مثلا رنگ بنفش تفکر بیشتری را سبب می‌شود، آبی آرامبخش است، سبز روشن در شما احساس امیدواری ایجاد می‌کند و نارنجی به شما شور و شوق می‌دهد. برای اینکه سطح انرژی شما در طول روز بالا برود و بهره‌وری بیشتری داشته باشید، سعی کنید اطرافتان را با رنگ قرمز پر کنید.

از منظره ی بیرون لذت ببرید

استرس و خلق و خو و محیط زندگی اثر بزرگی بر میزان انرژی شما دارند. در تمام طول روز نشستن در محل کار باعث خستگی می شود، بهتر است چند دقیقه ای را به بیرون از محل کارتان نگاه کنید.

تماشای مردم، پرندگان، درختان، آسمان، ابرها و غیره باعث می شود مغز ماده شیمیایی را آزاد کند که آن ماده که باعث بهبود خلق و خو و تقویت سیستم ایمنی می گردد و احساس خوبی به شما دست می دهد. پس ۵ دقیقه به بیرون نگاه کنید و اثر آن را در کار خود ببینید.

افزایش انرژی بدن با آب

آیا می دانید نوشیدن آب یکی از آسان ترین و ارزان ترین روش ها برای مقابله با خستگی و افزایش انرژی بدن می باشد؟ اگر دچار کمبود آب به صورت خفیف شدید، رساندن اکسیژن به اندام ها آرام تر صورت می گیرد و باعث از بین رفتن انرژی می گردد.

بسیاری از مردم از بی مزه بودن آب خوششان نمی آید، پس آب نمی نوشند. شما می توانید مقدار کمی آبمیوه یا کمی آب لیمو ترش به آب خود اضافه کنید تا راحت تر بنوشید.

راه کارهای ساده برای افزایش انرژی بدن
به این مطلب امتیاز بدید!
بنر تلگرام گیاه یاب

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید