راه های پیشگیری از ریزش مو در زنان

0
561

ریزش مو در زنان بیشتر در مواقعی اتفاق می‌افتد که فرد دچار اضطراب و ناراحتی باشد. ریزش مو همچنین میتواند نشان دهندۀ یک شرایط سخت برای سلامتی باشد. بنابراین نباید این موضوع مورد غلفت قرار بگیرد. کمبود پروتئین، استرس و اختلالات خود ایمنی از جمله دلایلی هستند که می‌توانند علت ریزش مو در زنان محسوب شوند.

ریزش مو در زنان

دلایل ریزش مو در زنان

عوامل بسیاری وجود دارند که می توانند دلیل ریزش مو در زنان محسوب شوند؛ این عوامل عبارتند از:

استرس فیزیکی و احساسی

یکی از اصلی ترین و مهم ترین علل ریزش موی زنان می تواند استرس فیزیکی و احساسی باشد؛ مانند: طلاق، عمل جراحی، ضربه ی روحی و غیره…. همه ی این عوامل می توانند باعث ایجاد استرس شوند و فرد در طول این مدت متحمل ریزش مو شود.

بارداری

نام دیگر ریزش مو در بارداری تلوژن افلوویوم (Telogen Effluvium) است که کاهش سطح استروژن در بارداری می تواند دلیل این ریزش مو باشد. این مسئله اغلب در ماه سوم تا ششم بارداری اتفاق می افتد.

وراثت

یکی دیگر از علل اصلی ریزش مو در زنان ، وراثت می باشد. نام دیگر این نوع ریزش مو آندروژنیک آلوپسیا (Androgenetic Alopecia) است که از یک الگوی طاسی زنانه ی آلوپسیا پیروی می کند. در یک خانواده با سابقه ی ریزش موی زنانه، بطور معمول، زنان، بیشتر در معرض این نوع ریزش مو قرار می گیرند.

روش های پزشکی و درمان های خانگی

در ادامه به بررسی موثرترین روش های پیشگیری از ریزش مو در زنان خواهیم پرداخت.

ماساژ روغن نارگیل

شما می توانید اندکی روغن نارگیل را گرم کرده و با نوک انگشتان تان بر روی کف سرتان ماساژ دهید. این روغن دارای خاصیتی است که جریان خون در فولیکول های موی سر را افزایش داده و باعث قوی سازی و مستحکم شدن موی سر شما می شود.

کورتیکواستروئیدها (Corticosteroids)

دارو ها یا آمپول های کورتیکواستروئید دارای نوعی هورمون می باشند. این دارو ها می توانند سیستم ایمنی را تحت تاثیر قرار داده و باعث از بین بردن آلوپسیا آره آتا (alopecia areata ) شوند. این دارو ها هم می توانند ترزیق شده و یا به شکل کرم یا روغن استفاده شوند. برای بهبود قابل توجه ریزش مو بهتر است آمپول کورتیکواستروئید در ماه چند بار تزریق شود.

اشعۀ ماورای بنفش

این درمان شامل نور درمانی می باشد که باید در هر هفته دو الی سه مرتبه استفاده شود. شما می توانید برای نتیجه ی بهتر، در یک سال ۲۶ هفته از این روش درمانی استفاده کنید. این روش درمانی با لیزر بوده، که پوست شما را در معرض اشعه ی ماورای بنفش قرار می دهد و خطر ابتلا به سرطان پوست، تجمع رنگدانه ها در بافت پوست، حالت تهوع و غیره … را نیز افزایش می دهد. معمولا پزشکان به همین دلایل منفی و خطرناک این روش را توصیه نمی کنند.

درمان جایگزینی هورمون

این روش برای زنانی که پس از یائسگی به ریزش مو دچار شده اند بسیار موثر می باشد. اگرچه این روش تا حدودی بحث بر انگیز است ، اما برای درمان ریزش مو بسیار موثر می باشد. برای استفاده از این روش می توان از قرص ، چسب و یا کرم هورمون های استروژن و پروژسترون استفاده کرد.

ریزش مو در زنان

آلوئه ورا

گیاه آلوئه ورا دارای آنزیم های مختلفی است که به رشد موثر مو کمک می کنند. شما هم می توانید آب/ژل این گیاه را به صورت مستقیم بر روی کف سرتان بمالید و یا یک قاشق چایی خوری از آلوئورا را با معده ی خالی میل کنید. یکی از آنزیم هایی که در آلوئه ورا وجود دارد، آنزیم پروتئولیتیک است که سلول های مرده ی پوست کف سر را احیا می کند. از گیاه آلوئه ورا همچنین می توان به عنوان نرم کننده و درخشان کننده ی موی سر نیز استفاده کرد. فقط این ها نیست؛ این گیاهِ بسیار مفید به درمان شوره ی سر، خارش، و بهبود و رشد مو نیز کمک می کند.

پیوند مو

پیوند مو یکی از گران ترین و پر هزینه ترین درمان ها برای ریزش مو می باشد. پیوند مو نیازمند یک عمل جراحی است که علاوه بر آنکه بسیار دردناک و پر دردسر می باشد با شکاف دادن و زخم شدن پوست سر نیز همراه است. اما این جراحی پیوند مو نه تنها با رشد مو ها همراه خواهد شد  بلکه اثرات آن تا مدت های بسیارطولانی هم برای ما باقی خواهد ماند.

بهبود جریان خون

این مسئله بسیار مهم و ضروری است که جریان خون و اکسیژن خود را در تمام قسمت های بدن تان کنترل کنید. با این حال افراد بسیار زیادی که سیستم گردش خون بدی دارند، به این نتیجه رسیده اند که سلول های کف سر خود را از دست داده اند و این بدین معنی است که دیگر موهای آن نمی توانند، رشد کنند. از این رو کنترل جریان خون و تامین آهن مورد نیاز بدن اهمیت زیادی دارد. کمبود آهن که آنمی نام دارد باعث می شود که بدن شما نتواند گلبول قرمز تولید کند.

رزماری

زرماری سالیان سال است که برای سلامت مو مورد استفاده قرار می گیرد. در اغلب موارد توصیه ی می شود که زرماری را با روغن بادام ترکیب کرده و برای سلامت مو استفاده کنید. این ترکیب را می توانید به صورت مستقیم بر روی کف سر خود یا هر قسمت دیگری که می خواهید، ماساژ دهید.

روغن شترمرغ

روغن شترمرغ نیز یکی دیگر از روش های موثری است که برای درمان ریزش مو در زنان بسیار توصیه می شود. اساسا، روغن شترمرغ مانند یک مرطوب کننده عمل می کند و باعث تحریک و رشد فولیکول های مو می شود. از روغن شترمرغ می توان مستقیما بر روی کف سر استفاده کرد.

شیرین بیان

شیرین بیان نیز مانند پالمتو می تواند یک درمان بسیار موثر برای جلوگیری از تشکیل دی هیدروتستسترون (dihydrotestosterone) باشد. دی هیدروتستسترون نیز از تستوسترون می آید، اما شیرین بیان به هورمون این اجازه را نمی دهد تا تحت تاثیر این تحول قرار بگیرد.

منبعorganicfacts.net
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید