راه های پیشگیری از دریازدگی

0
547

دریازدگی که به آن بیماری حرکت نیز می‌گویند یک اختلال شایعِ مربوط به گوش داخلی است که ناشی از حرکت مکرر می‌باشد. بروز دریازدگی در هر کسی ممکن است، اما حساسیت به حرکت در افراد مختلف متفاوت میباشد. دریازدگی در اغلب موارد کودکان ۲ تا ۱۲ ساله، زنان باردار و کسانی که مستعد میگرن هستند را تحت تاثیر قرار می‌دهد. علاوه بر سفر دریایی، بیماری حرکت هنگام حرکت با ماشین یا تلاطم هواپیما نیز رخ می‌دهد. در این مطلب به بررسی راه های پیشگیری از دریازدگی می‌پردازیم. با گیاه یاب همراه باشید.

پیشگیری از دریازدگی

علائم دریازدگی

علائم دریازدگی یا بیماری حرکت از این قرارند:

 • حالت تهوع
 • استفراغ
 • سرگیجه
 • تعریق
 • احساس ناخوشی

این علائم زمانی پدیدار می‌شوند که حس تعادل و موازنه در گوش داخلی با اختلال مواجه می‌شود.

راه های پیشگیری از دریازدگی

اگرچه جلوگیری از بروز تمام علائم دریازدگی شاید غیرممکن باشد، اما این ترفندها به شما کمک می‌کنند تا از شدت این علائم بکاهید:

 1. برای پیشگیری از دریازدگی و کاهش شدت آن، حواستان به غذاها و نوشیدنی‌هایی که قبل و در حین سفر مصرف می‌کنید باشد. از مصرف الکل زیاد و غذاها و نوشیدنی‌هایی که با بدن‌تان سازگار نیستند خودداری کنید. غذاهای سنگین، تند یا پرچرب ممکن است باعث وخیم‌تر شدن دریازدگی در برخی از افراد شوند.
 2. اجتناب از استنشاق عطر قوی غذاها ممکن است به جلوگیری از حالت تهوع کمک کند.
 3. صندلی‌ای را انتخاب کنید که کمترین تکان را داشته باشد. آرام‌ترین بخش هواپیما، بخش میانیِ آن است. در کشتی، کسانی که در کابین‌های پایینی و در قسمت میانیِ کشتی هستند کمترین تکان را تجربه می‌کنند.
 4. نشستن‌تان طوری نباشد که پشت‌تان به مسیر حرکت قرار بگیرد.
 5. در صورت امکان، در صندلی جلویی ماشین بنشینید.
 6. اگر مستعد بیماری حرکت هستید، هنگام سفر مطالعه نکنید.
 7. وقتی با ماشین یا قایق سفر می‌کنید، گاهی اوقات ممکن است خیره شدن به یک نقطۀ ثابت به بهبود علائم بیماری حرکت کمک کند.
 8. در صورت ممکن دریچه یا منبعی از هوای آزاد را باز کنید.
 9. خودتان را از کسانی که از دریازدگی رنج می‌برند دور کنید. شنیدن حرف‌های دیگران دربارۀ دریازدگی یا دیدن کسانی که از این بیماری رنج می‌برند،باعث ‌می‌شود تا شما هم حالتان بد شود.
 10. برای کنترل موارد خفیفی از دریازدگی، می‌توانید از داروهایی که نیازی به نسخه پزشک ندارند استفاده کنید. اگر سفرهای طولانی در پیش دارید، می‌توانید با مشورت پزشک از داروهای قوی‌تر و موثرتری استفاده کنید. البته حواستان به عوارض جانبی این داروها باشد، زیرا برخی از آنها می‌توانند باعث بروز خواب‌آلودگی شوند.
منبعmedicinenet.com
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید