راه های پیشگیری از بیماری لایم

0
488

بیماری لایم از طریق گزش حشره کنۀ آلوده به ویروس این بیماری منتقل می‌شود. تخمین زده می‌شود که در ایالات متحده ۳۰۰ هزار عفونت در سال رخ می‌دهد. اگر به کمپینگ، کوه‌نوردی، کار کردن یا بازی در جنگل‌ها یا نواحی سبز مشغول هستید، ممکن است توسط یک کنۀ آلوده گزیده شوید. در ادامه به راه‌های پیشگیری از بیماری لایم می‌پردازیم.

بیماری لایم

دوری از کنه‌ها

بدانید کنه‌ها کجا حضور دارند: کنه‌های آلوده در محیط‌های مرطوب زندگی می‌کنند، به ویژه در نزدیکی یا داخل مناطق جنگلی و سرسبز. ممکن است هنگام راه رفتن در فضای باز یا در میانِ شاخ و برگ‌ها، کنه به پوست شما بچسبد.

دور کردن کنه از لباس و پوست: می‌توانید با استفاده از دفع‌کنندۀ حشرات و یا استفاده از روغن اکالیپتوس و نعناع، کنه‌ها را از خود دور کنید.

بررسی‌های روزانه

بعد از گذراندن وقت در فضای باز، تمامِ نقاطِ بدن خود را برای احتمال وجودِ کنه بررسی کنید. از یک آینۀ استفاده کنید تا بتوانید تمام قسمت‌های بدن را به خوبی مشاهده کنید و در صورت وجود کنه آن را از خودتان جدا کنید. این نواحی از بدن را با دقت بیشتری بررسی کنید:

  • زیربغل‌ها
  • داخل و اطرافِ گوش‌ها
  • داخل ناف
  • پشت زانوها
  • داخل و اطراف موهای سر و بدن
  • بین پاها
  • اطراف کمر

لباس‌ها و حیوانات خانگی را نیز بررسی کنید. می‌توانید لباس‌ها را درون یک دستگاه خشک‌کن قرار دهید تا حرارت کنه‌ها را نابود کند.

کنه‌ها را سریع و صحیح جدا کنید

بعد از مشاهدۀ کنه، سریعا آن را با دقت و با استفاده از یک موچینِ خوب جدا کنید. اگر زمانِ متصل بودن کنه به پوست‌تان کمتر از ۲۴ ساعت باشد، احتمال ابتلا به بیماری لایم بسیار کم است. البته سایر بیماری‌ها ممکن است سریع‌تر منتقل شوند.

تا چند هفته بعد از جدا کردن کنه، همواره حواستان به نشانه‌ها و علائم بیماری لایم نظیر تب یا راش پوستی باشد. در صورت مواجه با علائم این بیماری، حتما به پزشک مراجعه کنید.

مناطق عاری از کنه در حیاط‌تان درست کنید

حیاط‌تان را طور طراحی کنید که نواحی بازی، استراحت و زمین بازی عاری از شاخ و برگ، بوته و هرگونه گیاهی باشد. برگ‌ها را به طور منظم جمع کرده و چمن‌های بلند را کوتاه کنید.

  • از مواد شیمیایی کنه کُش استفاده کنید تا تعداد کنه‌ها در حیاط کم شود. البته تنها به اسپری کنه کش برای جلوگیری از عفونت تکیه نکنید.
  • دوری از گوزن – گوزن‌ها منبع اصلی غذای کنه‌ها هستند. سعی کنید گوزن‌ها را از خانۀ خود دور نگه دارید. گیاهانی که باعث جذب گوزن می‌شوند را حذف کنید و نگذارید گوزن وارد حیاط خانه‌تان شود.

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید