راه های صرفه جویی آب در خانه

0
366

۲۲ مارس روز جهانی آب است. با توجه به اینکه مناطق بسیاری در جهان از مشکل خشکسالی رنج می‌برند، صرفه جویی آب به یک امر بسیار مهم تبدیل شده است. حتی اگر در مناطقی زندگی می‌کنید که دچار خشکسالی نیستند، صرفه جویی آب می‌تواند به کاهش هزینۀ قبض و حفظ یک منبع حیاتی و باارزش کمک کند.

صرفه جویی آب

سطلِ زیر دوش

به جای اینکه دوش آب را باز بگذارید و مقدار زیادی از آب را هدر دهید، موقع گرم کردن آب دوش، سطلی زیر آن بگذارید تا آب هدر نرود. میتوانید از این آب برای دستشویی یا آب دادن به گیاهان استفاده کنید.

موقع مسواک زدن آب را ببندید

در هر دقیقه از یک شیر آب متوسط حدود ۲.۵ گالن آب بیرون می‌آید. اجازه ندهید که هنگام مسواک زدن این میزان آب هدر برود. بعد از خیس کردن مسواک‌تان، شیر آب را ببندید و تا موقع شستن دهان و مسواک آن را باز نکنید.

موقع شستن دستان، آب را ببندید

آیا واقعا هنگام مالیدن دست‌ها به یکدیگر نیاز دارید که آب همواره از میان آنها عبور کند؟ بعد از مرطوب شدن دست‌ها، شیر را ببندید و چند گالن آب صرفه‌جویی کنید و سپس موقع شستن دوباره شیر را باز کنید.

تعمیر شیر و لوله

تعمیر کردن یک شیر آب یا لوله می‌تواند در صرفه جویی آب بسیار موثر باشد.

به کارواش بروید

اگر احساس می‌کنید که ماشین‌تان به شست‌وشو نیاز دارد، آن را به کارواشی ببرید که آب را بازیافت می‌کند. به هیچ‌وجه ماشین را در خانه و با شلنگ آب نشویید.

تعویض دوش

دوش‌های قدیمی می‌توانند در هر دقیقه تا ۵ گالن آب مصرف کنند. برای صرفه جویی آب ، دوش جدید و استاندارد خریداری کنید.

ماشین‌ها

ماشین ظرفشویی یا لباسشویی را زمانی روشن کنید که کاملا پُر شده است. روشن کردن این ماشین‌ها زمانی که نیمه خالی هستند، باعث هدر رفتن مقادیر زیادی از آب میشود.

جمع‌آوری آب باران

جمع کردن آب باران روشی عالی برای آبیاری گیاهان، بدون نیاز به مصرف آب شیر است.

گیاهان بیرون خانه را صبح زود آبیاری کنید

از آنجایی که در صبح، هوا خنک است و گیاهان آب کمتری را از طریق تبخیر از دست می‌دهند، برای آبیاری به آب کمتری احتیاج خواهید داشت. آب دادن در هنگام عصر یا شب پیشنهاد نمیشود، زیرا می‌تواند باعث رشد قارچ گردد.

برق کمتری مصرف کنید

نیروگاه‌های برق برای خنک شدن از هزاران گالن آب استفاده می‌کنند. اگر به فکر صرفه جویی آب هستید، بهتر است در مصرف برق نیز صرفه‌جویی کنید.

منبعcare2.com
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید