راه های درمان فقر آهن در کودکان

0
466

فقر آهن در کودکان در اغلب موارد با مصرف روزانۀ مکمل‌های حاوی آهن قابل درمان است. برای رفع این مشکل می‌توانید مولتی‌ویتامین‌های حاوی آهن را به رژیم غذایی کودکتان بیفزایید. برای اینکه کم‌خونی به طور کامل برطرف شود، باید دورۀ درمان را تا شش ماه ادامه داد. قبل از اقدام برای هرگونه درمان، صحبت با یک متخصص و پزشک الزامی می‌باشد. زیرا اشتباه در دوز مصرفی دارو عواقب جبران‌ناپذیری را به همراه خواهد داشت. هنگام اقدام برای درمان فقر آهن در کودکان لازم است به نکات زیر توجه داشته باشید.

فقر آهن در کودکان

نکات مهم برای درمان

۱.مکمل ها، زمانی بیشترین اثر را دارند که با معده ی خالی مصرف شوند.

۲.از مصرف قرص آهن با مایعاتی چون شیر خودداری کنید، زیرا مانع جذب آهن می شود.

۳.مواد غذایی که از ویتامین C بالایی برخوردارند، می توانند به جذب آهن کمک کنند.

۴.اگر راه های درمان ثابت شده بی اثر باشند و از علائم کم خونی کودکتان کم نشود و با دیگر آزمایش های پزشکی نیز چیزی مشخص نشود، در چنین مواقعی باید به آزمایش خون اقدام کرد.

راه های جلوگیری از فقر آهن در کودکان

۱.تغذیه با شیر مادر و یا شیر خشک غنی شده با آهن

به گزارش گیاه یاب به نقل از «نیوهلث ادوایزر» شیر مادر، بهترین و ساده ترین راه دریافت آهن، در کودکان زیر یک سال است. به همین دلیل است که توصیه می شود حداقل تا یک سال به شیردهی ادامه دهید. اگر قادر به انجام چنین کاری نیستید شیر خشک غنی شده با آهن را جایگزین شیر مادر کنید.

۲.رژیم غذایی متعادلی داشته باشید

اگر فرزندتان قادر به مصرف غذاهای جامد است، در برنامه ی غذایی او مواد غذایی که سرشار از آهن می باشند را قرار دهید. با افزایش سن کودکتان می توانید، سبزیجات تازه، ماهی، مرغ، گوشت قرمز و لوبیا که منابع بسیار خوب آهن هستند را به رژیم غذایی او بیفزایید. مصرف شیر گاو برای کودکانی که در رنج سنی ۱ تا ۵ سال هستند، باید به ۷۱۰ میلی لیتر (۲۴ گرم) در روز محدود شود.

۳.افزایش سطح جذب آهن با مصرف ویتامین C

همانطور که ذکر شد ویتامین C جذب آهن را بالا می برد. این ویتامین را در مواد غذایی چون پرتقال، گوجه، خربزه، توت فرنگی، کلم بروکلی، سیب زمینی و کیوی می توان یافت.

۴.از مکمل های آهن استفاده کنید.

فقر آهن در کودکان اغلب با مکمل های آهن قابل درمان است. کودکانی که در وضعیت زودرس متولد می شوند، به علت کمبود آهن در معرض ابتلا به کم خونی قرار دارند. دادن مکمل به این دسته از نوزادان ضروری است.

کودکان چه مقدار آهن نیاز دارند؟

مقدار پیشنهادی مصرف آهن در روز (میلی گرم)

۷-۱۲ ماه: ۱۱  میلی گرم

 ۱-۳ سال: ۷  میلی گرم

۴-۸ سال: ۱۰ میلی گرم

۱۴-۱۸ سال (دختران): ۱۵  میلی گرم

۱۴-۱۸ سال (پسران): ۱۱ میلی گرم

تیم ترجمۀ گیاه یاب
منبع: newhealthadvisor.com
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید