راه های درمان درد شست پا

0
544

درد شست پا شایع بوده و ممکن است بر اثر پوشیدن کفش‌های نامناسب، قرار گرفتن در معرض سرما، افتادن یک شئ بر روی انگشت، لگد زدن به چیزی، ناخنی که در گوشت انگشت رشد کرده باشد، زخم و یا بُرش پدیدار شود. همچنین عواملی نظیر انحراف شست، آرتروز، شست چمبری، تاول، میخچه، پینه، عفونت‌ها و دیابت نیز می‌توانند علت درد شست پا باشند.

درد شست پا

به گزارش گیاه یاب به نقل از «تاپ۱۰‌هوم‌رمدیز» درد انگشت شست می‌تواند راه رفتن را برای‌تان بسیار دشوار کند. علاوه بر درد خفیف و التهاب، ممکن است بی‌حسی، ورم و سوزش را نیز در شست پا احساس کنید.

در حالی که تسکین دادن درد شست پا در خانه امکان‌پذیر است، اما بسیار مهم است که با پزشک خود مشورت کنید تا احتمال ابتلا به انحراف شست، آتروز، شست چمبری یا عفونت بررسی گردد.

در ادامه چند روش خانگی برای درمان درد شست پا را معرفی می‌کنیم.

یخ

یخ‌درمانی روشی خوب برای کاهش درد و ورم ناشی از صدمه یا آسیب در انگشتان شست پا می‌باشد. سرما از طریق بی‌حس کردن انتهایِ عصب‌ها، به کاهش تورم و درد به صورت موقت کمک می‌کند.

طرز استفاده:

۱.مقداری از تکه‌های یخ را درون یک کیسۀ پلاستیکی گذاشته و سپس حوله‌ای نازک را دور پلاستیک بپیچید.

۲.کمپرس یخ را در هر مرتبه حداکثر برای ۱۰ دقیقه بر روی انگشت شست بگذارید.

۳.اینکار را چند مرتبه در روز تکرار کنید.

احتیاط: یخ را به طور مستقیم روی پوست نگذارید، زیرا ممکن است باعث آسیب دیدن پوست و عصب‌ها شود.

آب داغ

آب داغ به همراه نمک می‌تواند روشی ساده و موثر برای درمان درد شست پا باشد. در حالی که گرما از طریق افزایش گردش خون به کاهش درد کمک می‌کند، نمک نیز انگشت را ضدعفونی کرده و عفونت را از بین می‌برد.

طرز استفاده:

۱.یک لگن کوچک (به اندازه‌ای که پا در آن جا شود) را با آب داغ پُر کنید. آب به اندازه‌ای داغ باشد که بتوانید آن را تحمل کنید.

۲.یک قاشق غذاخوری از نمک را درون آب ریخته و به خوبی ترکیب کنید.

۳.پایتان را درون آب غوطه‌ور کنید، تا زمانی که آب خنک شود.

۴.سپس پایتان را با یک حولۀ تمیز خشک کنید.

۵.این روش را روزانه ۲ یا ۳ مرتبه تکرار کنید.

استراحت و بالا نگه داشتن پا

وقتی از درد شست پا رنج می‌برید، استراحت کردن و بالا نگه داشتن پا می‌تواند برای کاهش درد و ورم بسیار موثر باشد. چند روزی فعالیت خود را کاهش داده و به پاها استراحت دهید. از انجام تمرین‌های قدرتی، پیاده‌روی یا دویدن تا زمانی که درد مرتفع شود، خودداری کنید. هنگام استراحت کردن پای‌تان را بالا نگه دارید. اینکار به کاهش درد و تورم کمک می‌کند.

ماساژ

مالش انگشت شست با ملایمت می‌تواند بسیار موثر باشد. ماساژ کمک می‌کند تا گردش خون بهبود پیدا کرده و در نتیجه التهاب کاهش یابد. علاوه بر کاهش درد، ماساژ همچنین به بهبود سفتی انگشت شست کمک کرده و گسترۀ حرکتی آن را بیشتر می‌کند.

طرز استفاده:

۱.مقداری روغن نارگیل، زیتون و یا روغن خردل گرم را بر روی شست پا بمالید. برای موثرتر شدن، می‌توانید چند قطره از روغن‌های اکالیپتوس و آرنیکا را نیز استفاده کنید.

۲.با ملایمت به انگشت شست پا فشار آورده و آن را به مدت ۵ تا ۱۰ دقیقه ماساژ دهید.

۳.روزی چند مرتبه شست‌تان را به این شکل ماساژ دهید.

تیم ترجمۀ گیاه یاب
منبع: top10homeremedies.com
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید