راه های درمان حساسیت پاییزی

0
442

برای بسیاری از مردم، پاییز فصل رنگ‌های جذاب و زمان چیدن سیب‌ها و کدو‌تنبل‌هاست. اما برای افرادی که مستعد حساسیت یا آلرژی هستند، پاییز فصل گرفتگی سینوس، خستگی، آسم و سایر علائم مربوط به حساسیت‌های فصلی می‌باشد. در این مقاله به بررسی علائم حساسیت پاییزی و روش‌های درمان آن می‌پردازیم.

حساسیت پاییزی

به گزارش گیاه یاب به نقل از «کر۲» اغلب مردم هنگام مواجه با این علائم، فکر می‌کنند که دچار سرماخوردگی شده‌اند، اما در واقع در بسیاری از موارد افراد در حال تجربۀ نشانه‌های حساسیت هستند.

علائم حساسیت پاییزی

خارش چشم‌ها – خارش گلو – عطسه – گرفتگی سینوس – آبریزش بینی – سردرد – چشمان اشک‌آلود – چشمان قرمز و ناراحت – تنگی نفس – آسم – خستگی – آبریزش از عقب بینی و سینوس‌ها.

در ادامه روش‌های طبیعی درمان حساسیت پاییزی را برایتان آماده کرده‌ایم:

مصرف قند و شکر را کاهش دهید

قند و شکر به شدت التهاب‌زا بوده و باعث تشکیل مخاط می‌شوند. در طول فصول آلرژی تا حد امکان از مصرف قند و شکر خودداری کنید.

ویتامین C

حساسیت‌ها بسیار برای غدد استرس در بدن تنش به وجود می‌آورند، که به آنها غدد آدرنال نیز گفته می‌شود. این دو غدۀ مثلثی شکل در قسمت فوقانی کلیه‌ها واقع شده و مصرف‌کننده‌های اصلی ویتامین ث در بدن می‌باشند، به خصوص هنگامی که تحت تاثیر استرس قرار دارند. افزایش مصرف ویتامین ث در فصول آلرژی می‌تواند برای مقابلۀ بدن با علائم آلرژی و التهاب که ناشی از واکنش سیستم‌ایمنی بدن به حساسیت‌ها هستند، مفید باشد. برخی از افراد باور دارند که مصرف روزانۀ ۲۰۰۰ میلی‌گرم از اسید آسکوربیک می‌تواند برای کاهش علائم حساسیت موثر باشد.

ویتامین D

اغلب ما می‌دانیم که ویتامین دی به حفظ قدرت سیستم ایمنی بدن کمک می‌کند، اما افراد کمی اطلاع دارند که این ویتامین می‌تواند برای بهبود علائم آلرژی، به ویژه عملکرد ریه‌ها نیز مفید باشد. مطالعات نشان می‌دهند که میان کمبود ویتامین دی و کاهش سریع عملکرد ریه‌ها پیوندی وجود دارد. می‌توانید ویتامین دی را از طریق قرار گرفتن در معرض نور خورشید به میزان متعادل و منابع غذایی که بیشتر شامل ماهی‌ها و محصولات حیوانی هستند دریافت کنید. همچنین می‌توانید از مکمل ویتامین D3 استفاده کنید.

ویتامین E

محققین دریافته‌اند که مکمل‌های ویتامین E می‌توانند شدت علائم وابسته به بینی را در حساسیت‌ها کاهش دهند. مطالعات محققین نشان می‌دهد که شاید ویتامین E بتواند عملکرد نامتعادل سیستم ایمنی را که ریشۀ بروز بسیاری از حساسیت‌ها است را کاهش دهد. این مطالعات نشان می‌دهند که مکمل‌های ویتامین E می‌توانند برای کاهش علائم آلرژی و همچنین کاهش بروز حساسیت‌ها مفید باشند. دوز معمول برای مصرف مکمل‌های ویتامین E معمولا ۴۰۰ واحد می‌باشد. همچنین یادتان باشد که مکمل‌های حاوی توکوفرول‌های مخلوط را مصرف کنید، زیرا این مکمل‌ها نسبت به سایر محصولات راحت‌تر جذب بدن می‌شوند.

چای سبز

مواد طبیعی موجود در چای سبز از جمله epigallocatechin gallate (EGCG) می‌توانند برای بهبود بسیاری از مشکلات سلامتی مفید باشند، که یکی از آنها حساسیت است. روزی ۳ فنجان چای سبز بدون قند میل کنید. (برای شیرین کردن چای از شیرین‌کننده‌های طبیعی مانند عسل استفاده کنید.)

گیاه سایبان (باباآدم جنگلی)

این گیاه یک داروی سنتی برای تسکین علائم حساسیت می‌باشد. در مطالعه‌ای که نتایج آن در مجلۀ Annals of Allergy, Asthma, and Immunology منتشر شد، محققین اعلام کردند که این گیاه می‌تواند با علائم آلرژی مقابله کند. مطالعۀ دیگری که در مجلۀPhytotherapy Research  چاپ شد، مشخص کرد که گیاه سایبان واکنش آلرژیک را مهار کرده و التهاب آلرژیک را در حیوانات کاهش داد. برای استفاده از این گیاه حتما با یک متخصص مشورت کنید.

تیم ترجمۀ گیاه یاب
منبع: care2.com
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید