راه های تشخیص ماست فاسد

0
401

ماست از فرآیند تخمیر شیر تولید می‌شود. ماست را می‌توان از انواع مختلف شیر بدست آورد. با این حال بهترین و محبوب‌ترین نوع ماست، از شیر گاو بدست می‌آید. از باکتری خوب برای تبدیل لاکتوز شیر به اسید لاکتیک استفاده می‌شود. سپس این ترکیب به محتوای پروتئینی شیر واکنش داده و باعث جامد شدن آن می‌گردد. هنگامی که ماست تولید می‌شود، می‌توان فرآیند پاستوریزه کردن را برای از بین بردن باکتری‌های موجود در ماست انجام داد، ولی این امر ضروری نیست. گفته می‌شود که ماست پاستوریزه نشده دارای باکتری‌های زنده می‌باشد. مانند تمام مواد لبنیاتی دیگر، بعد از مصرف ماست، حس خواب آلودگی به سراغ شما خواهد آمد. اکثر مردم نمی‌توانند تشخیص بدهند که ماست فاسد شده است یا خیر؛ اما نگران نباشید، در ادامه راه‌های تشخیص ماست فاسد را به شما خواهیم گفت.

ماست فاسد

آیا ماست فاسد می‌شود؟

بله، ماست هم فاسد می شود. هرچند، سرعت فاسد شدن ماست از شیر کند تر است. مسات در واقع یک محصول لبنی است که از طریق تخمیر شیر بدست می­آید و شامل باکتری های زنده ای می باشد و همین  ویژگی است که عمر ماست را افزایش می دهد. همچنین ماست تا سه هفته پس از انقضا نیز برای مصرف کردن مناسب است. پس، وقتی از تاریخ انقضای ماست می گذرد سریع آن را دور نریزید.

اینکه مدت انقضای ماست چقدر طول می کشد به نحوه ی نگهداری آن هم بستگی دارد. اگر در یخچال از آن نگهداری می کنید تا چند روز بعد از انقضا هم می توان آن را مصرف کرد ولی اگر در درمای اتاق از آن نگهداری می کنید، کمی بعد از انقضا علائم فاسد شدن بر روی آن پدید خواهند شد.

مراحل تشخیص ماست فاسد

تاریخ انقضا را بررسی کنید

اولین کاری که باید انجام دهید، بررسی کردن تاریخ انقضای ماست است. در حالی که این گزینه لزوما به نشانه ی فاسد شدن ماست نیست، ولی می تواند در تشخیص فاسد بودن ماست به شما کمک زیادی بکند. لازم به ذکر است که ماست باز شده احتمال دارد زودتر از تاریخ انقضایش فاسد شود.

کپک و قارچ

کپک و قارچ ها نیز می توانند شاخص های واضحی برای فاسد شدن ماست باشند. اگر در ماست متوجه نقطه های سبز و یا قهوه ای شدید، از مصرف آن خودداری کنید زیرا که آن ها قارچ و کپک هستند. در این صورت است که ماست فاسد می شود. سعی نکنید از اطراف مناطق قارچ زده بخورید زیرا قارچ گسترش پیدا می کند، حتی اگر قابل مشاهده نباشد.

بو

بوی ماست را نیز بررسی کنید. تقریبا تمامی محصولات هنگام فاسد شدن، بوی آن ها تغییر می کند. وقتی که ماست فاسد می شود بوی نامطبوعی به خود می گیرد. تقریبا بوی آن شبیه به بوی شیر ترش خواهد بود. همچنین، غلظت خود را از دست خواهد داد که در ماست تازه ما شاهد چنین چیزی نیستیم. اگر که ماست بوی نامطبوعی داشت با یک قاشق قسمتی از آن را تکان دهید، اگر رقیق شده بود بدانید که فاسد شده است.

منبعnewhealthadvisor.com
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید