راه درمان کم خونی با تغذیه مناسب

0
390

مطمئنا یکی از عوامل بسیار مهم در بروز کم خونی، تغذیه‌ی شماست. خورد و خوراک شما تاثیر مستقیمی در پدیدار شدن کمبود‌های مختلف در بدن دارد که یکی از شایع‌ترین آنها کم خونی است. خوشبختانه شما می‌توانید با اعمال تغییرات کوچک و موثر کم خونی را درمان کنید. در این نوشتار به همراه یک متخصص تغذیه به بررسی راه درمان کم خونی با تغذیه مناسب می‌پردازیم. لطفا با گیاه یاب همراه باشید.

راه درمان کم خونی

سید مرتضی صفوی، در ارتباط با رفع کم خونی از طریق تغذیه مناسب اظهارداشت: هر فردی که دچار کم خونی است و احساس می کند با این مشکل مواجه بوده باید به پزشک مراجعه کند تا ریشه کم خونی در آن رفع شود و سپس درمان مناسب برای آن انجام گیرد چراکه کم خونی ممکن است علل مختلفی داشته باشد.

راه درمان کم خونی با تغذیه مناسب

وی افزود: به طورکلی افرادی که دچار کم‌خونی بسیار شدید هستند باید علاوه بر مصرف لبنیات، سبزیجات، از مکمل‌های B12 و اسید فولیک استفاده کنند. همچنین مصرف گوشت و تخم‌مرغ می‌تواند مؤثر باشد.

این متخصص تغذیه با اشاره به اینکه نبود این عنصر، قدرت یادگیری و درک مسائل به شدت پایین می‌آید و بدن توانایی خود را برای انجام کارها از دست می‌دهد، ادامه داد: برای رفع کم خونی توصیه می‌شود، همراه غذا ویتامین Cمصرف شود چراکه این ویتامین جذب آهن بدن را بالا می‌برد.

صفوی در مورد میوه مناسب برای افراد دیابتی گفت: افراد دیابتی باید میوه‌هایی مانند طالبی، خربزه، انگور، موز رسیده، انبه را که بسیار شیرین هستند و قند بالایی دارند، با احتیاط مصرف کنند و میوه‌هایی مانند خیار، پرتقال، نارنگی و انواع سیب‌ها که قند پایین‌تری دارند را در برنامه غذایی خود قرار دهند.

وی با اشاره به تاثیر قند میوه در افزایش وزن بیان داشت: قند میوه هم ممکن است سبب افزایش وزن در افراد شود و افرادی که اضافه وزن دارند، نباید در در مصرف میوه افراط کنند همچنین میزان سهم یا واحدمصرف میوه در هر فرد، به طور میانگین ۳ واحد میوه است.

این متخصص تغذیه در پایان به خواص ژله اشاره کرد و گفت: پروتئین ژله برای کودکان و نوجوانانی که در دوران رشد هستند، مفید بوده و مصرف آن نیز برای مادران باردار و شیرده مناسب است همچنین ژله تاثیری بر افزایش وزن ندارد، اما حاوی قند است بنابراین توصیه می‌شود کمتر مصرف شود.

فارس‌نیوز

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید