راههای پیشگیری از آلزایمر

0
732

با گسترش بیماری آلزایمر در دنیا و افزایش نگرانی‌ها در این‌باره، اغلب ما می‌خواهیم که سبک زندگی مطلوب و انتخاب‌های مناسب تغذیه‌ای داشته باشیم تا بتوانیم از مغزمان در برابر بیماری‌های جدی محافظت کنیم. در ادامه به بررسی بهترین راههای پیشگیری از آلزایمر می‌پردازیم.

راههای پیشگیری از آلزایمر

بلوبری

به گزارش گیاه یاب به نقل از «کر۲» روزانه نصفِ فنجان بلوبری مصرف کنید تا از خواص آن برای مغز بهره‌مند شوید. این میوه‌ها جثۀ کوچکی دارند اما سرشار از ترکیبات مفید برای مغز می‌باشند که از هر دوبخش چربی و آبی مغز در برابر آسیب‌های رادیکال‌های آزاد محافظت می‌کنند. خاصیتی که تنها میوه‌های معدودی آن را در اختیار دارند.

کوآنزیم Q10

این مادۀ مغذی به هزاران آنزیم موجود در بدن کمک می‌کند تا از عملکرد مطلوب مواد بیوشیمیایی در بدن اطمینان حاصل شود. عملکرد مناسب مغز نیز بسیار به این مادۀ مغذی وابسته است. برای داشتن مغزی سالم و پیشیگری از بیماری‌هایی نظیر آلزایمر، معمولا دریافت ۱۰۰ میلی‌گرم از این ماده پیشنهاد می‌شود.

کورکومین

مطالعات نشان می‌دهند که ترکیب کورکومین که در زردچوبه وجود دارد، نه تنها از مغز در برابر از دست دادن حافظه محافظت می‌کند، بلکه حتی ممکن است برای پیشگیری از بیماری آلزایمر نیز مفید باشد. کورکومین مادۀ مغذی گیاهی است که در زردچوبه وجود دارد و رنگی زرد طلایی این ادویه از آن نشأت می‌گیرد. مشخص گردیده که این ترکیب با جلوگیری کردن از تشکیل پلاکت‌های بتا آمیلوئید، به پیشگیری از بیماری‌های مغزی کمک می‌کند.

مطالعه‌ای که در مجلۀ پزشکی ژاپنی Ayu به چاپ رسید، نشان می‌دهد بیماران آلزایمری که از علائم شدیدی مانند زوال عقل، تحریک‌پذیری، اضطراب و بی‌حسی رنج می‌برند، با مصرف کورکومین وضعیت بهتری پیدا کردند.

یادگیری و تمرینات ذهنی

یادگیری در طول عمر و شرکت کردن در تمرینات ذهنی کمک می‌کنند تا ارتباط شما با مغزتان در حالت فعال باقی بماند. برای شرکت در کلاس‌ها می‌توانید به مراکز آموزشی مختلف مراجعه کنید. جدول حل کردن، سودوکو و یا مطالعه کردن یک کتاب برای یاد گرفتن یک مهارت جدید می‌توانند مفید باشند.

انگور بنفش و آب انگور

انگور بنفش حاوی نوعی ترکیب قوی محافظت‌کننده از مغز است که به آن رسوراترول می‌گویند. مطالعات نشان می‌دهند که این ترکیب برای پیشگیری از بیماری‌ها و آسیب‌های مغزی بسیار مفید است. سعی کنید روزانه یک مشت انگور قرمز یا بنفش میل کنید و یا یک لیوان کوچک آب انگور بنوشید ت از فواید بی‌نظیر این میوه برای مغز بهره‌مند گردید.

گردو

گردو نه تنها ظاهری شبیه به مغز دارد، بلکه مطالعات نشان می‌دهند این مغز خوراکی بسیار برای محافظت از مغز در برابر رادیکال‌های آزاد نیز مفید است. گردوی خام، بدون نمک و در یخچال نگهداری شده را مصرف کنید، زیرا اسیدهای چرب امگا ۳ موجود در گردو سریعا فاسد می‌شود.

تیم ترجمۀ گیاه یاب
منبع: care2.com
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید