راههای افزایش شیر مادر در طب سنتی

188

نوزاد پس از ترک زندگی داخل رحم، با بریده شدن بند ناف پا به دنیا می گذارد و در این مرحله برای تغذیه و سلامت بدن خود نیازمند یکی از مواهب الهی یعنی شیر مادر است. بر اساس منابع طب سنتی و تحقیقات طب مدرن، نوزادانی که از شیر مادر تغذیه می شوند کمتر دچار بیماری خواهند شد، زیرا شیر مادر بهترین غذای کودک بوده و باعث تقویت اعضای اصلی و تنومندی کودک است، اما متاسفانه برخی از مادران به دلایل مختلف مانند اختلالات هورمونی، جراحی سینه، بدن ضعیف و … به اندازه‌ی کافی شیر برای تغذیه‌ی کودک خود ندارند. در این نوشتار به راههای افزایش شیر مادر در طب سنتی خواهیم پرداخت. با گیاه یاب همراه باشید.

راههای افزایش شیر مادر

بر اساس منابع طب سنتی ایران مصرف گیاهان دارویی در دوران شیردهی مادر به سه دلیل است که عبارتند از:

راههای افزایش شیر مادر در طب سنتی

– در منابع طب سنتی کشورهای مختلف دانه‌ی گیاه «خار مریم» یکی از راههای افزایش شیر مادر است. به این منظور باید یک قاشق چای خوری دانه های این گیاه را در یک لیوان آب به مدت ۱۰ دقیقه جوشاند و آب حاصل از آن مصرف شود.

– در کتب طب سنتی آمده است دانه های کنجد یکی از موثرترین مواد غذایی و راههای افزایش شیر مادر است و به افزایش ارزش غذایی آن کمک می کند.

– زیره‌ی سیاه و سبز افزایش دهنده‌ی ترشح شیر مادران هستند و مصرف آنها به بهبود اسپاسم و کولیک مادر و نوزاد کمک می کند. برای مصرف این دو گیاه باید نصف قاشق چایخوری دانه های آسیاب شده هریک از آنها را در یک فنجان آب دم کرده و بعد از غذا میل شود.

نکته: مصرف عرق یا اسانس زیره در دوران بارداری و شیردهی مضر است.

– دانه های شنبلیله و برگ های گشنیز یکی از بهترین گیاهان دارویی و راههای افزایش شیر مادر هستند. این دانه ها سرشار از ترکیبات فیتواستروژن اند که باعث تحریک غدد شیری و تولید بیشتر شیر می شود. به این منظور باید یک قاشق چایخوری دانه های آسیاب شده‌ی شنبلیله یا برگ های گشنیز را در یک فنجان آب دم کرده و بعد از غذا میل کنید.

– تخم رازیانه از معروف ترین داروهای طبیعی افزایش دهنده‌ی شیر مادر است. زیرا ترکیب آنتول موجود در آن از طریق مسیر دوپامینی باعث افزایش ترشح شیر از غدد شیری می شود. در کشورهای مختلف جهان از جمله ایران فرآورده های دارویی مختلفی از رازیانه وجود دارد مانند قطره و قرص شیرافزا که شامل دانه رازیانه (۵۰ درصد)، دانه زیره سبز (۲۰ درصد)، دانه شنبلیله (۲۰ درصد) و شوید (۱۰ درصد) است. رازیانه همچنین به دلیل اثر ضد اسپاسم باعث بهبود نفخ و دل پیچه نوزادان می شود.

همچنین بخوانید :  آیا پستانک برای نوزاد مضر است

– گزانگبین دارای طعمی شیرین و طبع سرد و یکی از بهترین افزاینده های شیر مادر (به ویژه اگر نوزاد دارای زردی باشد) است. همچنین باعث درمان سریعتر بخیه ها و جراحات وارده‌ی مادر می شود.

– گندم به خصوص جوانه‌ی آن، اسفناج، حریره بادام، نارگیل و فندق نیز از جمله مواد غذایی هستند که باعث افزایش و مغذی شدن شیر مادران می شود.

راههای افزایش شیر مادر

بهبود التهاب و شقاق سینه مادر

یکی از مشکلاتی که معمولا برای مادران شیرده به وجود می آید، زخم شدن نوک سینه یا به اصطلاح شقاق سینه است که ممکن است خفیف یا شدید باشد.

– بر اساس منابع طب سنتی روغن گل مغربی درمان التهاب سینه در دوران شیردهی است. همچنین اثر ترمیمی و ضد التهابی داشته و در بهبود تعادل هورمونی مادران بسیار مفید است. کپسول های حاصل از روغن این گیاه باید به شکل روزانه مصرف شود.

– جوشانده‌ی گیاه کلم به شکل موضعی نیز باعث بهبود التهاب سینه است.

درمان نفخ و دل پیچه نوزاد

نفخ و دل پیچه یکی از شایع ترین عارضه هایی است که نوزاد شیرخوار را مبتلا می کند. در طب سنتی مصرف برخی از گیاهان دارویی را برای درمان توصیه کرده اند.

– نوشیدن عرق نعناع یا شربت آن با عسل توسط مادر به صورت مداوم بعد از هر وعده‌ی غذایی برای از بین بردن نفخ شیر مادر مفید بوده و همچنین نوزاد را با طعم عرق نعناع از طریق شیر مادر آشنا می کند.

– مصرف دم کرده‌ی یک قاشق چایخوری رازیانه و یک قاشق زیره که با عسل شیرین شده باشد (دو بار در روز) باعث افزایش شیر مادر و درمان نفخ و دل پیچه نوزاد خواهد شد.

اصلاح شیر ناصالح

شیر صالح شیری است که معتدل القوام، سفید رنگ، خوشبو و طعم آن شیرین باشد.

– اگر شیر غلیظ و بد بو باشد، خوردن غذای لطیف، ورزش معتدل، شست و شوی بدن با آب گرم و مصرف غذای خوشبو توصیه می شود.

– اگر شیر مادر رقیق است، استراحت و خواب زیاد، پرهیز از فعالیت ها و ورزش سنگین و مصرف غذاهای مولد خون غلیظ توصیه می شود.

– اگر شیر مادر کم باشد و دلیل آن حرارت برودت یا کاهش اشتهاست:

*برای رفع حرارت اسفناج، ماش و برنج توصیه می شود.

*برای رفع برودت (سردی بدن)، مصرف زردک (هویج ایرانی) مفید است.

*مصرف حریره‌ی جو نیز اشتها آور است.

هشدار

با وجود تاثیر مفید گیاهان دارویی در دوران شیردهی و افزایش ترشح شیر مادر، مصرف این گیاهان باید با احتیاط و مشاوره با متخصص طب سنتی و رعایت مزاج مادر و نوزاد انجام شود.

راههای افزایش شیر مادر در طب سنتی
به این مطلب امتیاز بدید!
بنر تلگرام گیاه یاب

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید