دویدن صحیح + بزرگترین اشتباهات قبل از دویدن

171

دویدن یک ورزش بسیار موثر و مفید است که انجام آن برای اغلب افراد می‌تواند راه حلی مناسب برای سوزاندن چربی‌های اضافه و دسترسی به تناسب اندام باشد. اما باید با اصول دویدن صحیح آشنا باشید تا بهترین نتیجه را بگیرید و همچنین از آسیب رساندن به خودتان پیشگیری کنید. در ادامه ۵ اشتباه بزرگ که قبل از دویدن مرتکب می‌شویم را بررسی خواهیم کرد.

دویدن صحیح

حرکات کششی ثابت

به گزارش گیاه یاب به نقل از «پریونشن»، بسیاری از ما حرکات گرم کردن بدن را در دوران مدرسه یا مهدکودک و در زنگ‌های ورزش یاد می‌گیریم. اغلب این حرکات دیگر تاریخ گذشته هستند! تحقیقات جدید نشان می‌دهند که حرکات کششی ثابت برای گرم کردن بدن قبل از دویدن مناسب نیستند و باعث می‌شوند تا شروع آهسته و کُندی داشته باشید.

به جای استفاده از حرکات ثابت سعی کنید بدن‌تان را به طور پویا گرم کنید. حرکات پویا به این صورت هستند که عضلات شما در طیف گسترده‌ای حرکت می‌کنند و این باعث می‌شود تا جنبش هنگام دویدن در بدن شما شبیه‌سازی گردد. حرکات پویا سبب می‌شوند تا مفاصل شما روان‌تر شده و با آمادگی بهتر و قدرت بیشتری دویدن را شروع کنید.

پرخوری

هیچوقت قبل از دویدن یک وعده‌ی غذایی بزرگ و حجیم مصرف نکنید. همه می‌دانیم که ذخایر کربوهیدرات بسیار برای یک دونده مهم و ضروری هستند اما خورد یک بشقاب بزرگ ماکارونی به همراه گوشت، اگرچه دارای مواد مغذی فراوانی است اما قبل از دویدن مناسب نیست و باعث سنگینی شکم‌تان می‌شود.

بهترین کار این است که خورد و خوراکتان را زمان‌بندی کنید. وقتی در حال دویدن هستید دستگاه گوارش شما آهسته‌تر عمل می‌کند و دلیل آن تغییرات گردش خون در بدن هنگام انجام ورزش است. اگر قبل از دویدن یک وعده‌ی غذایی بزرگ میل کنید، بدنتان قادر نخواهد بود که آن را به طور صحیح و معمولی هضم کند و این موضوع می‌تواند منجر به ناراحتی‌های معده شود.

زیاد یا کم آب نوشیدن

افراط به هیچ وجه خوب نیست. قبل از شروع دویدن مقدار زیادی از آب را میل نکنید که به دل درد و کاهش عملکردتان منجر می‌گردد. بهترین روش برای تامین آب مورد نیاز بدن، مصرف آن در مقادیر کم و در طول روز است. بهتر است از نوشیدن نوشابه‌های انرژی زا و حاوی کافئین دوری کنید. کافئین ضربان قلب را بالا برده و قند موجود در این نوشیدنی‌ها سطح قند خون‌تان را به طور ناگهانی بالا می‌برد و سپس با همان سرعت پایین می‌آید. در این حالت شما برای مدت کوتاهی با افزایش انرژی مواجه هستید اما بعد از آن به شدت انرژی‌تان تحلیل می‌رود. همچنین قند زیاد باعث بروز ناراحتی‌های معده می‌شود. بهتر است چنین نوشیدنی‌هایی را به طور کلی فراموش کنید و مصرف نفرمایید.

همچنین بخوانید :  فواید ورزش تنیس برای تندرستی

برای اینکه متوجه شوید به اندازه‌ی کافی آب دریافت می‌کنید، بهتر است نگاهی به رنگ ادرارتان داشته باشید. اگر رنگ آن زرد تیره است، بهتر است کمی مصرف آب را افزایش دهید. اگر بیش از حد شفاف و روشن است، باید مقداری از آب دریافتی خود را کاهش دهید. بهترین رنگ برای ادرار، زرد روشن است.

دویدن صحیح

دستشویی نرفتن

اگر یک دونده‌ی صبحگاهی هستید بهتر است قبل از شروع دویدن قهوه مصرف نکنید، زیرا کافئین معمولا تکانی به بدن می‌دهد و ممکن است شما را مجبور کند که به توالت مراجعه کنید. برای پیشگیری از این اتفاق، ۳۰ دقیقه قبل از شروع دویدن از نوشیدن مایعات خودداری کنید و همیشه قبل از شروع دویدن یکبار به توالت مراجعه کنید. اگر مشکلات مثانه‌ای دارید، بهتر است دویدن خود را طوری برنامه ریزی کنید که همیشه نزدیک به یک دستشویی عمومی باشید.

به حرف بدن‌تان گوش نمی‌دهید!

در دویدن زیاده‌روی نکنید. اگر یک دونده‌ی تازه‌کار هستید حتما به حرف بدنتان گوش دهید. اگر احساس درد یا خستگی کردید بهتر است یک روز به خودتان استراحت دهید. با توجه به سن و وضعیت سلامتی که دارید، شاید خوب باشد که در کنار دویدن یک ورزش دیگر را نیز دنبال کنید. تناسب اندام و دویدن همانند یک تعهد هستند، زمان لازم را سپری کنید و دریابید که چه روش‌ها و شیوه‌هایی بهترین نتیجه را برای بدن‌تان به ارمغان می‌آورند.

مرتجم: حسین حیدری
دویدن صحیح + بزرگترین اشتباهات قبل از دویدن
5 (100%) 2 votes
بنر تلگرام گیاه یاب

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید