دوران بهبودی بعد از سکته مغزی

0
419

بهبودی بعد از سکته مغزی می‌تواند شامل تغییرات بزرگ در سبک زندگی باشد که در این دوران تیم مراقبت‌های بهداشتی به شما کمک می‌کند تا سالم بوده و تا جایی که ممکن است مستقل باشید. در این مطلب به شما یاد می‌دهیم تا بعد از سکته مغزی انتظار چه چیزهایی را داشته و چگونه از بروز دوبارۀ سکته مغزی جلوگیری کنید. با گیاه یاب همراه باشید.

بهبودی بعد از سکته مغزی

قدم اول: تشخیص سکته و تماس با اورژانس (۱۱۵)

اغلب مردم هنگام بروز سکته مغزی متوجه آن نمی‌شوند. ممکن است علائم سکته را با چیز دیگری اشتباه بگیرید. نادیده گرفتن علائم یا صبر کردن برای برطرف شدن آنها خطرناک است. در واقع هنگام بروز سکته مغزی، از هر ۳ نفر ۱ نفر با اورژانس تماس نمی‌گیرد. تماس نگرفتن با اورژانس می‌تواند خطر معلولیت و مرگ را بسیار افزایش دهد.

در صورت تجربۀ هر یک از این علائم با اورژانس تماس بگیرید:

  • بی‌حسی ناگهانی یا ضعف در صورت، دست یا پا. به خصوص در یک قسمت از بدن
  • گیجی ناگهانی، مشکل در حرف زدن یا دشواری در درک گفتار.
  • مشکل ناگهانی در بینایی یک یا هر دو چشم.
  • مشکل ناگهانی در راه رفتن، سرگیجه، از دست دادن تعادل یا عدم هماهنگی بدن.
  • سردرد شدید ناگهانی بدون دلیل.

قدم دوم: بدانید که سکته مغزی زندگی‌تان را تغییر می‌دهد

سکته مغزی یکی از دلایل اصلی معلولیت در ایالات‌متحده است. بیش از ۷ میلیون نفر آمریکایی سکته مغزی را تجربه کرده‌اند و بسیاری از آنها برای راه رفتن، حرف زدن و فکر کردن با مشکل مواجه‌اند. همچنین بسیاری از مردم بعد از سکته مغزی، با مشکلات عاطفی نظیر افسردگی روبه‌رو می‌شوند. دلیل این اثرات می‌تواند مرتبط با آسیب دیدن برخی از نواحی مغز باشد که این اعمال و احساسات را کنترل می‌کنند.

بعد از سکته مغزی، ممکن است نیازمند یادگیری صحبت کردن یا راه رفتن باشید. ممکن است نیاز باشد تا مدتی سرکار نروید و کسی به شما در خانه برای آشپزی، حمام کردن یا لباس پوشیدن کمک کند. دوران بهبودی بعد از سکته مغزی می‌تواند استرس‌زا و خسته‌کننده باشد. به همین دلیل مهم است که هنگام بروز سکته سریعا به بیمارستان مراجعه کنید. هرچه سریع‌تر تحت مراقبت پزشکی قرار بگیرید، احتمال آسیب دیدن مغزتان کمتر می‌شود. این بدین معناست که دوران بهبودی سریع‌تر و بهتری را تجربه خواهید کرد.

قدم سوم: اقدامات لازم برای پیشگیری از سکته مغزی

بعد از سکته مغزی، برای کمک به بهبودی و پیشگیری از بروز دوبارۀ سکته، تیم مراقبت‌های بهداشتی ممکن است مصرف دارو و شرکت در برنامه‌های توانبخشی را توصیه کند. همچنین ممکن است به این نیاز باشد تا تغییراتی را در رفتارتان ایجاد کنید تا خطر بروز دوبارۀ سکته مغزی و مشکلات دیگر کاهش یابد.

  • ممکن است به داروهایی نیاز داشته باشید که به رقیق کردن خون، پیشگیری از لخته شدن خون، کاهش فشار خون یا مدیریت کلسترول خون کمک می‌کنند. ممکن است تیم توانبخشی جلسات تراپی را برای‌تان ترتیب دهد تا بتوانید دوباره استفاده از عضلات‌تان را یاد گرفته و استقلال‌تان برای انجام فعالیت‌های رزوانه را دوباره بدست آورید.
  • علاوه بر مصرف دارو و شرکت در جلسات توانبخشی، ممکن است به ایجاد تغییر در سبک زندگی‌تان نیاز داشته باشید. به طور مثال، اگر سیگار می‌کشید، باید این عادت را ترک کنید. سدیم کمتری مصرف کنید، و همچنین باید برای انجام فعالیت جسمانی بیشتر متعهد شوید. این تغییرات می‌توانند خطر بروز دوبارۀ سکته مغزی را به طور چشمگیری کاهش دهند.
  • بهبودی زمانبر است؛ دنبال کردن توصیه‌هایی که بالاتر به آنها اشاره شد کمک می‌کند تا دوران بهبودی بعد از سکته مغزی را سریع‌تر طی کنید. حتما برای یافتن پاسخ برای سوال‌هایتان، با پزشک خود صحبت کنید.

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید