دمنوش گل گاوزبان

0
543

گل گاوزبان از گیاهان محبوبی است که کمتر کسی نام آن را نشنیده است. البته بسیاری گل گاوزبان را با گیاه گاوزبان اشتباه میگیرند، این دو گیاه فقط در شکل ظاهری کمی به هم شباهت دارند و در واقع خواص آنها از یکدیگر متمایز است. گل گاوزبان از گیاهان بومی کشورمان ایران است و در طب سنتی ایران به شدت مورد استفاده قرار میگیرد. یکی از روش های بهره مند شدن از خواص بینظیر این گیاه، استفاده از دمنوش آن است. با ما همراه باشید تا شما را با خواص فراوان دمنوش گل گاوزبان آشنا کنیم.

دمنوش گل گاوزبان

در کتب قدیم طب سنتی به گل گاوزبان «لسان الثور» می‌گفتند. پزشکان سنتی ایران در معالجه بسیاری از بیماری‌ها از آن استفاده می‌کردند و نتیجه می‌گرفتند. گیاهی که فرنگی‌ها به او «بوراش» می‌گویند گل گاوزبان نیست و باید آن را گیاه گاوزبان نامید. گل‌های گل گاوزبان درشت‌تر از گل‌های گیاه گاوزبان است.

گیاه شناسی

گل گاوزبان، گیاهی علفی و یک ساله است که ارتفاع ساقه‌ی آن تا ۶۰ سانتی‌متر می‌رسد. ساقه‌ی آن شیاردار و خاردار است اما شاخه‌های توخالی و ‌آبدار دارد. برگ‌های این گیاه پوشیده از تارهای خشن و گل‌های آن به رنگ آبی، سفید و بنفش است.

گل، برگ و سرشاخه‌های گل‌دار این گیاه به مصارف دارویی می‌رسد. گل گاوزبان و برگ‌های آن لعاب فراوان دارد و به دلیل ویژگی شفادهنده‌اش از دیرباز در همه‌ی جهان مورد مصرف قرار می‌گرفت.

این گیاه از دیرباز در ایران استفاده داشته است. انتخاب نام «گاوزبان» توسط ایرانیان، برای این گیاه که شبیه زبان گاو است نشان از آشنایی دیرینه‌ی آن‌ها با این گیاه است.

این گیاه در فرانسه به دلیل تاثیر معجزه‌آسای آن، «شکوفه‌ی آبی تندرستی» نامیده می‌شود.

طبیعت

گل گاوزبان از نظر طب سنتی ایران، سرد و خشک است.

خواص درمانی دمنوش گل گاوزبان

تاثیر روی دستگاه قلبی – عروقی

– گل گاوزبان و برگ‌های آن تصفیه‌کننده‌ی خون هستند. برای تصفیه و تمیز کردن خون از مواد سمی، گل گاوزبان و گل قاصدک را با هم مخلوط کنید و از دمنوش آن‌ها به مقدار سه فنجان در روز بنوشید.

تاثیر روی دستگاه عصبی

اگر استرس یا ناراحتی دارید، حتما دمنوش گل گاوزبان بنوشید تا آرامش بیابید.

تاثیر روی پوست

– برای درمان سوختگی و آبسه برگ‌های گل گاوزبان را له کنید و روی موضع مورد نظر بگذارید. ضماد برگ‌های گل گاوزبان برای رفع ورم موثر است.

تاثیر روی دستگاه ادراری و تناسلی

– دمنوش گل گاوزبان، کلیه‌ها را تقویت و التهاب آن‌ها را درمان می‌کند.

– بی‌اختیاری ادرار را برطرف می‌کند.

تاثیر روی غدد

– خانم‌های شیرده برای این که شیرشان زیاد شود دمنوش گل گاوزبان بنوشند.

– کسانی که از کورتن استفاده کرده‌اند، برای تقویت غدد فوق کلیوی خود باید دمنوش گل گاوزبان بنوشند.

– این گیاه عرق‌آور است.

تاثیر روی دستگاه تنفسی

– دمنوش گل گاوزبان، سرماخوردگی را برطرف می‌کند و برای از بین بردن سرفه مفید است.

تاثیر روی دستگاه حرکتی

– برای برطرف کردن درد و رماتیسم، ضماد برگ گل گاوزبان را روی مفصل‌ها بگذارید.

طرز تهیه

دو قاشق غذاخوری گل گاوزبان خشک شده را همراه دو لیوان آب جوش در قوری بریزید و بیست دقیقه روی شعله‌ی غیرمستقیم قرار دهید پس از آن مخلوط را صاف کنید و با عسل یا نبات بنوشید.

از قدیم، گل گاوزبان را با لیموی عمانی ترکیب و به شکل دم کرده یا جوشانده مصرف می‌کردند. با توجه به این‌که لیمو عمانی مسکن سردرد و رفع‌ کننده‌ی علایم سرفه و سرماخوردگی است، مخلوط این دو، تاثیر بیشتری دارد. البته دم کرده یا جوشانده‌ی مخلوط این گیاه، عمدتا همراه نبات است که به آن طعم و رنگ خوبی می‌دهد.

خواص دیگر

– گل گاوزبان مقوی روح و اعضای رئیسه‌ی بدن است و حواس پنج‌گانه را تقویت می‌کند.

– شکم را نرم و کیسه‌ی صفرا را باز می‌کند.

– اخلاط سوخته‌ی سوداوی را از معده خارج می‌کند و عوارض آن را از بین می‌برد.

– جوشانده‌ی آن همراه داروهای دیگر برای مننژیت، مالیخولیا، جنون و رفع حواس پرتی مفید است.

– جوشانده‌ی گل گاوزبان نشاط‌آور است و رنگ رخسار را باز می‌کند.

– سینه را نرم می‌کند و درد گلو را شفا می‌دهد.

– دلهره و وحشت را از بین می‌برد و برای کسانی که با خود حرف می‌زنند سودمند است.

– جوشانده‌ی گل گاوزبان همراه عسل برای تنگی نفس تجویز شده است.

– در معالجه‌ی تب‌های دانه‌ای مانند آبله‌مرغان مصرف دم‌کرده‌ی آن با لیموعمانی اثری شفابخش دارد.

– منیزیم موجود در گل‌گاوزبان ضدسرطان است و به دلیل داشتن «آلکوالویید» می‌تواند ضد حساسیت، ضد‌روماتیسم و ضد التهاب باشد.

– در برخی کشورها، برگ‌های تازه‌ی گل‌گاوزبان را به علت داشتن ویتامین C داخل سالاد می‌ریزند. گل‌های تازه‌ی این گیاه نیز بویی شبیه خیار دارد و وقتی در آب خیسانده و با آب‌لیمو و شکر مخلوط شود، مصرف آن برای روزهای گرم بسیار خنک‌کننده است.

– دمنوش گل گاوزبان در درمان بیماری سرخک و مخملک مفید است.

تهیه دمنوش گل گاوزبان و لیمو عمانی

مواد لازم:

گل گاوزبان: سه قاشق غذاخوری

عسل: دو قاشق مرباخوری در هر لیوان

آب جوش: چهارلیوان

لیموعمانی: دو عدد

طرز تهیه

لیموعمانی‌ها را سوراخ یا از وسط نصف کنید، همراه گل گاوزبان و آب جوش در قوری چینی بریزید و بگذارید روی حرارت ملایم به مدت ۳۰ دقیقه دم بکشد. سپس دم‌کرده را در یک لیوان یا فنجان بزرگ بریزید، عسل به آن اضافه کنید و هم بزنید تا کاملا حل شود.

– دم‌کرده‌ی گل گاوزبان و لیمو عمانی، یک دمنوش بسیار مفید برای مقابله با سرماخوردگی است.

– در درمان سرفه‌های خشک گیاه گل گاوزبان را با بابونه، سنبل‌الطیب و شقایق مخلوط کنید و این دم‌کرده را روزی دو تا سه بار بنوشید.

مقدار مصرف گل گاوزبان

متخصصان طب سنتی توصیه می‌کنند برای استفاده از خواص درمانی گل گاوزبان، حداقل هفته‌ای سه بار این گیاه را به تنهایی یا با سنبل‌الطیب یا لیمو عمانی دم و به جای چای میل کنید.

بهترین شیرین‌کننده‌ای که می‌توان همراه این دمنوش مصرف کرد، نبات است. شما می‌توانید نبات را از همان ابتدا داخل قوری بیندازید تا طعم آن با طعم نوشیدنی‌تان ترکیب شود. خاصیت آرام‌بخشی گل گاوزبان مصرف آن به عنوان نوشیدنی پس از شام توصیه می‌شود.

مراقب باشید

افرادی که به مصرف دمنوش گل گاوزبان علاقه دارند، باید بدانند این نوشیدنی می‌تواند باعث افزایش فشارخون در برخی افراد حساس شود، بنابراین مبتلایان به فشارخون نباید مصلح آن یعنی لیمو را فراموش کنند.

عوارض

– مصرف بیش از پنج روز مداوم این گیاه ممکن است باعث عادت ماهانه شود؛ بنابراین پس از این مدت سه روز فاصله انداخته و سپس دوباره از این دمنوش استفاده کنید.

– باید بدانید که مصرف زیاد سنبل‌الطیب در کنار خاصیت آرام‌بخشی، می‌تواند باعث مسمومیت شود. مقدار زیاد این داروی گیاهی، علایمی مثل خستگی، احساس سبکی سر، گشاد شدن مردمک چشم و مسمومیت کبدی به دنبال دارد و مصرف آن همراه داروهای سیستم عصبی مرکزی جایز نیست.

– اگر در حال مصرف داروهای شیمیایی اعصاب هستید و قصد استفاده از گیاهان دارویی را دارید حتما پزشک‌تان را در جریان بگذارید، زیرا تداخل دارویی ممکن است به ضررتان باشد.

– گل گاوزبان به علت داشتن آلکالویید برای زنان باردار و کودکان مضر است.

اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید