دمنوش گزنه

0
645

دمنوش گزنه

گزنه گیاهی علفی و چند ساله است که ساقه‌ای راست و چهارگوش دارد. برگ‌های آن پوشیده از کرک‌های گزنده‌ است و به طور قائم تا ارتفاع یک متر بالا می‌رود. این گیاه در باغ‌ها و نقاط مرطوب به حالت خودرو می‌روید. ریشه‌ی این گیاه، خزنده است و در ناحیه‌ای که سبز می‌شود کم‌کم تمام منطقه را فرامی‌گیرد.

دمنوش گزنه

برگ‌های گزنه بیضی و نوک‌تیز و گل‌های آن سبز روشن یا زرد است.ساقه‌ی این گیاه را پرزها و تارهای مخروطی ‌شکل پوشانده که در صورت لمس کردن ساقه به دست می‌چسبد، پوست را می‌گزد، تولید خارش و سوزش می‌کند و شاید به همین دلیل آن را «گزنه» نامیده‌اند. تخم آن نرم یا ریز، تیره ‌رنگ و مانند تخم کتان است. قسمت مورد استفاده‌ی گزنه، برگ‌های تازه، ریشه، شیره و دانه‌ی آن است.

گزنه گیاهی است که قدمتی بسیار دیرینه دارد و مردم قرون ماقبل میلاد مسیح نیز از آن برای تغذیه استفاده می‌کردند و از خواص درمانی آن اطلاع داشتند. جالینوس حکیم که در قرن دوم میلادی زندگی می‌کرد، آن را برای رفع سرماخوردگی و بیماری دستگاه تنفسی به کار می‌برد.

خواص درمانی

* تاثیر روی دستگاه گوارش

– دانه‌ی گزنه اثر مسهل دارد. مقدار مصرف آن ۱۰ گرم در روز و استفاده‌ی بیش از این مقدار، خطرناک است.

دمنوش گزنه باعث حرکات دودی دستگاه گوارش می‌شود و یک ملین ملایم است.

– کِرم روده و معده را می‌کشد.

– کبد را صاف می‌کند.

– درمان کننده‌ی بواسیر است.

* تاثیر روی دستگاه ادراری و تناسلی

– برای پاک کردن مثانه، رفع عفونت و دفع سنگ مثانه، برگ گزنه را همراه با ریشه‌ی شیرین‌بیان دم کنید و بنوشید.

– برای تقویت نیروی جنسی، تخم گزنه را همراه با تخم کرفس آسیاب کنید و بخورید.

– اگر در ادرار خون وجود داشته باشد، دمنوش گزنه آن را برطرف می‌کند.

– ناراحتی‌های کلیه را برطرف و ادرار را زیاد می‌کند.

– عادت ماهانه‌ی زنان را تنظیم می‌کند. چنان تاثیری دارد که اگر قاعدگی به طور غیرطبیعی قطع شود، مجددا آن را برقرار می‌کند.

* تاثیر روی دستگاه تنفسی

– دمنوش گزنه برای رفع تنگی نفس و پاک کردن سینه مفید است.

– پاک کننده‌ی اخلاط سینه و ریه است.

* تاثیر روی غدد

– این گیاه حاوی ماده‌ای به نام «سکرتین» است که بهترین عامل برای تحریک و به کار انداختن غدد ترشحی هاضمه در معده، روده، کبد، لوزالمعده و کیسه‌ی صفراست. بدین منظور، دمنوش گزنه را با پنجاه گرم جو در یک لیتر آب بریزید و آن قدر بجوشانید که مقدار نیم لیتر از آن باقی بماند. سپس دمنوش مورد نظر را بنوشید.

– به مادران شیرده برای زیاد شدن شیر کمک می‌کند.

– یک خوراکی موثر در کنترل قند خون است.

* تاثیر روی پوست

– برای التیام زخم‌ها از جمله زخم‌های سرطانی، از ضماد تخم گزنه مخلوط با عسل استفاده کنید.

– برای التیام زخم‌ها می‌توانید تخم گزنه یا برگ خشک آن را پودر کنید و روی زخم‌ها بپاشید.

– لوسیون و کمپرس‌های گزنه در مراقبت‌های زیبایی مانند تمیز کردن پوست، از بین بردن آکنه و اگزما مورد استفاده قرار می‌گیرد.

– برای از بین بردن زگیل، از ضماد برگ‌های تازه‌ی آن استفاده کنید.

– برای برطرف کردن کهیر، به مقدار سه فنجان در روز دمنوش گزنه بنوشید.

دمنوش گزنه

خواص دیگر

– غرغره‌ی دهان یا فرآورده‌ی دارویی این گیاه یک ماده‌ی ضروری به منظور ضد عفونی کردن دهان، رفع ورم و جراحات لثه و مداوای آنژین به‌شمار می‌رود.

– گزنه، مو را تقویت و از ریزش آن جلوگیری می‌کند؛ حتی در بعضی از موارد باعث رویش مجدد موی سر می‌شود. برای استفاده از این خاصیت، پنج گرم برگ و ریشه‌ی گزنه را به تنهایی یا با سی گرم چای کوهی در یک لیتر آب بریزید و آن قدر بجوشانید تا حجم مایع به نصف برسد. شب‌ها مقداری از این مایع را به سر بمالید و صبح بشویید.

– برای براق شدن و جلا دادن به موها بعد از شست‌وشوی سر، موها را با دمنوش گزنه ماساژ دهید. بدین منظور یک قاشق چای‌خوری برگ گزنه‌ی خشک را در یک لیوان آب جوش بریزید و به مدت نیم ساعت بگذارید بماند. ماساژ دادن با این چای، شوره‌ی سر را نیز برطرف می‌کند.

عوارض جانبی

تماس گزنه با پوست موجب سوزش و خارش می‌شود؛ البته تاثیر درمانی دارد. همچنین گزنه دافع پتاسیم است و نباید در استفاده‌ی آن زیاده‌روی کرد. گاهی در بعضی افراد، مصرف خوراکی آن باعث ایجاد نفخ می‌شود.

طبیعت

طبع گزنه از نظر طب سنتی ایران، گرم و خشک است.

طرز تهیه‌ی دمنوش گزنه

یک قاشق مرباخوری گزنه را با یک تکه نبات متوسط به همراه دو لیوان آب سرد در قوری بریزید و پس از آن که مواد روی شعله‌ی مستقیم به جوش آمد، سه تا پنج دقیقه آن را با شعله‌ی غیر مستقیم دم و میل کنید.

اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید