دمنوش های شادی بخش

0
803

دمنوش های شادی بخش 

افسردگی, خستگی، دلهره, اضطراب, عصبانیت, بی حوصلگی, کسالت و…تجربه ی بسیاری از افراد در دنیای شلوغ و پر دغدغه ی امروز است.برای از بین بردن این حالت ها,راهکارهای مختلفی وجود دارد اما حکمای طب سنتی ایران معتقدند به کمک دمنوش های گیاهی می توان به آرامش رسید و شاد و سرحال بود.گیاهان خواص متعددی دارند که بدن را در مسیر سلامتی قرار می دهند و به درمان بسیاری از ناخوشی ها و مشکلات کمک می کنند.بعضی از آنها  میتوانند احساس آرامش و شادی در ذهن ایجاد کرده و سرحال تان بیاورند.اگر مدتی است احساس افسردگی و بی حالی می کنید توصیه می کنیم این دمنوش ها را آماده و نوش جان کنید.فقط یادتان باشد در مصرف گیاهان دارویی شادی بخش باید به چند نکته توجه شود;بومی بودن,کم عارضه بودن و تناسب مزاج افراد.

دمنوش های شادی بخش

دمنوش زعفران

زعفران معروف به طلای سرخ ایران است که مصرف آن به شکل های مختلف باعث نشاط و شادی می شود,اما پیشنهاد طب سنتی تهیه ی شربت (همراه گلاب) یا دمنوش زعفران است.این ادویه ی گران قیمت بسیار نشاط آور,محرک میل جنسی,مقوی قلب و پاک کننده ی مثانه و پوست است.در داروسازی سنتی ارانی هرگاه می خواستند دارویی به قلب برسد و تاثیر خوبی داشته باشد,به آن زعفران اضافه می کنند.

نکته : زعفران بسیار گرم است و مصرف در دراز مدت یا زیاد آن به ویژه در گرم مزاجان, موجب ایجاد عوارضی جدی خواهد شد.

دمنوش گل گاوزبان

گل گاوزبان از دیرباز مورد علاقه ی ایرانی ها بوده و یکی از بهترین داروهای ناراحتی اعصاب محسوب می شود.دمنوش گل گاوزبان برای تقویت قلب,سیستم عصبی,پاکسازی بدن و قلب از برخی مواد زائد سودمند است و شادی را به شما ارمغان می آورد.به این منظور پنج گرم گل گاوزبان را با مقداری آب,به آرامی بجوشانید, سپس با کمی لیمو عمانی یا آب لیموی تازه,عسل یا نبات میل کنید. ( دمنوش های شادی بخش )

نکته : در مصرف این دمنـوش باید احتیاط کرد,زیرا در بعضی از افراد باعث بروز بیماری های کبدی می شود.همچنین به خانم های باردار,کودکان و افرادی که فشارخون بالایی داند,توصیه نمی شود.از عرق گل گاوزبان  نیز برای بیماری های سوداوی و بیماریهای روحی مانند اضطراب استفاده می شود.

دمنوش بادرنجویه

بادرنجویه به عربی مفرح القلب الحمزون گفته می شود,زیرا مصرف آن اعصاب را آرام کرده و با اضطراب مقابله می کند.این گیاه مقوی دل,دماغ,معده,کبد و بسیار  مفرح است.

برای تهیه بادرنجویه, پنج گرم از برگ این گیاه را در قوری چینی ریخته با یک لیوان آب جوش به مدت ۱۵ دقیقه روی بخار دم کنید,سپس با کمی عسل یا نبات رعفرانی,یک ساعت  پیش از غذا یا دو ساعت پس از غذا بنوشید. ( دمنوش های شادی بخش )

نکته : مصرف برگ بادرنجویه برای مبتلایان;کم کاری تیروئید و در دوران بارداری مجاز نیست.

دمنوش اطوخودوس

حکمای طب سنتی معمولا اسطوخودوس را برای پاک سازی مغز ار مواد زائد,افزایش حافظه و کمک به درمان سینوزیت تجویز می کنند و آن را حافظ الارواح و جاروب مغز می نامند,اما دمنـوش این گیاه نیز یک نوشیدنی مفرح و آرام بخش است.

برای تهیه ی دمنـوش اطوخودوس, یک قاشق مرباخوری از گیاه شسته شده را با یک لیوان آب جوش در یک قوری چینی دم کرده و با کمی شکر یا نبات میل کنید. ( دمنوش های شادی بخش )

نکته : افراد گرم مزاج باید در مصرف این گیاه احتیاط کنند.

دمنوس گل سرخ

گل سرخ یکی از بهترین گیاهان برای سلامت قلب محسوب می شود و بسیار مفرح است.ایرانیان گل سرخ را دم گرده یا آن را به ماست  و دوغ اضافه می کنند.حکمای طب سنتی برای کاهش اندوه,افسردگی,اضطراب,افزایش نیرو و انرژی,شربت گلاب و زعفران را پیشنهاد می کنند.البته دمنوش گل سرخ نیز طرفدارای خود را دارد.

به این منظور یک قاشق غذاخوری چای سیاه یا چای سبز همراه یک قاشق غذاخوری چای سیاه و یا چای سبز در یک قوری آب ( در دمای ۸۰ درجه) بریزید و ۱۵ تا ۲۰ دقیقه صبر کنید تا دم بکسد. همچنین می توانید فقط از گیاه گل سرخ استفاده و مقدار بیشتری از آن را دم کنید و با استفاده از عسل یا نبات آن را شیرین کنید.

گیاهان خواص متعددی دارند که به درمان بسیاری از ناخوشی ها و مشکلات کمک می کنند. بعضی از آن ها می توانند احساس آرامش و شادی در ذهن ایجاد کرده و سرحال تان بیاورد. ( دمنوش های شادی بخش )

دمنوش بالنگ

پوست بالنگ,مقوی دل و دماغ ( قلب و مغز),معده و نشاط آور است.در قدیم,مربای خوش گواری از آن تهیه می شد و امروزه دمنوش آن نیز پیشنهاد می شود.بوییدن ترنج  یا بالنگ هم مقوی دل و کفرح است.برای تهیه ی این دمنـوش مقداری ریشه پوست خشک شده ی گیاه بالنگ را در یک لیوان آب جوش بریزید و اجازه دهید ۱۵ تا ۲۰ دقیقه دم بکشد. ( دمنوش های شادی بخش )

دمنوش به

به را مقوی معده,قلب و مغز,مفرح و شادی افزا دانسته اند.<<میبه>> نام فارسی شربت  به است که از آب به و آب یا شیره ی انگور درست می شود و اگر بار دیگر با شکر یا عسل جوشانده شود,می پخته نامیده می شود. میبه و می پخته ,در طب ایرانی به عنوان داروهای ترکیبی نشاط آور استفاده ی سنتی داشته اند.

حتی بوییدن به نیز مفرح و قوی است و خوردن آن برای آرامش و رفع کسالت مفید است.به را می توان به شکل میوه ی تازه ,مربا,شربت,رب و دمنوش استفاده کرد.

برای تهیه ی دمنوش به,میوه ی رسیده و شیرین به را خوب بشوویید و سپس با رنده خلال کرده و یک سینی پخش کنید.آن را روی وسیله ی گرمازایی قرار دهید تا کمی خشک شود,سپس خلال ها را یک باره در یک ماهیتابه ی فلزی داغ ریخته و به سرعت زیرورو کنید و برای تهیه ی دمنوش برای هر نفر,یک قاشق غذاخوری از آن را در یک قوری یا یکک لیوان آب جوش به مدت ۲۰ دقیقه , روی بخار دم کرده و سپس با کمی نبات نوش جان کنید.افزودن مقدار  کمی زعفران,آثار قلبی و مغزی این دمنوش گوارا تقویت می کند. ( دمنوش های شادی بخش )

نکته : مبتلایان به آسم و مشکلات تنفسی باید در خوردن آن احتیاط داشته باشند,چون میتواند موجب تنگی راه های هوایی,تشدید تنگی نفس و سرفه شود.

دمنوش سیب

سیب شیرین نظاط بخش است و از آب آن در معجون های مفرح و مقوی استفاده می شود.زیاد خوردن سیب میتواند موجب نفخ,سنگینی معده و حتی کاهش حافظه شود.از شکوفه ی سیب هم به عنوان شادی آور استفاده می شود.برای تهیه ی این دمنوش,دو عدد سیب را بشویید و سپس پوست بگیرید.پوست میوه را همراه یک تکه چوب دارچین داخل یک لیوان آب جوش بریزید و اجازه بدهید دم بکشد. میتوانید چند قاشق عسل نیز به آن اضافه کنید.

همچنین می توانید روزی یک یا دو عدد سیب رسیده ی شیرین (ترجیحا سیب گلاب یا سیب سرخ) را رنده کرده,یک قاشق غذا خوری گلاب یا عرق بهار نارنج و به اندازه ی سر قاشق چای خوری زعفران ساییده به آن اضافه کرده و حدود ۲ ساعت پس از ناهار یا شما در زمان خشتگی و بی حوصلگی میل کنید. ( دمنوش های شادی بخش )

دمنوش گشنیز

گشنیز از معدود سبزی های سفره ی ایراتی است که طبیعت سرد دارد.این گیاه به ویژه تخم آن را مفرح و مقوی قلب می دانند,ضمن آنکه در کاهش برخی انواع سر درد,تعوع و سرگیجه پس از غذا و آبریزش سنوسی موثر است. ( دمنوش های شادی بخش )

نکته : بهتر است خانم های باردار و بیماران قلبی که داروهای ضد انعقاد مصرف میکنند,گشنیز استفاده نکنند.

نیک و نو

اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید