دمنوش های آرامش بخش

0
468

گرچه زندگی ماشینی امروزی بسیاری از سختی های گذشته را از بین برده، اما مصائبی نیز با خود به ارمغان آورده است، مانند انواع ناراحتی های روانی و تنش های عصبی، اضطراب، استرس، بی خوابی و … . بسیاری از افراد برای رهایی از این مشکلات به فرآورده های شیمیایی پناه می برند، در حالی که این داروها باعث کاهش تمرکز، تغییر الگوی خواب و وابستگی دارویی می شود. در مقابل، دمنوش های گیاهی نه تنها موجب کاهش تنش و استرس های روزانه شده، بلکه در بهبود عملکرد سیستم مغزی از جمله تفکر و حافظه نیز موثر هستند. در روزهای سرد سال، دمنوش های آرامش بخش را تجربه کنید. با گیاه یاب همراه باشید.

دمنوش های آرامش بخش

دمنوش گل گاوزبان

یکی از دمنوش های آرامش بخش و قدیمی ترین داروهای گیاهی که از دیرباز مصرف آن برای آرامش اعصاب توصیه شده است. نوشیدن این دمنوش سیستم عصبی و قلب را تقویت و بدن را از اخلاط فاسد پاک می کند. به این منظور پنج گرم گل گاوزبان را با ۲۵۰ سی سی آب به آرامی بجوشانید تا مقدارش به ۱۵۰ سی سی برسد. سپس با کمی لیمو عمانی و کمی عسل یا نبات میل کنید. از عرق گل گاوزبان نیز برای بیماری های سوداوی روحی چون اضطراب استفاده می شود.

نکته: مصرف گل گاوزبان به مبتلایان فشار خون بالا توصیه نمی شود.

دمنوش گل سرخ

گل سرخ به دلیل داشتن خواص درمانی فراوان از گیاهان مورد علاقه‌ی ایرانی هاست. این گیاه مفرح، مقوی قلب و شادی آور است و نیروهای حیاتی بدن را می افزاید، به همین دلیل از شربت گلاب برای کاهش اندوه، افسردگی، اضطراب و افزایش نیرو و انرژی استفاده می شود. گل سرخ تقویت کننده و برطرف کننده‌ی تپش شدید قلب است و عصاره‌ی آن به عنوان آرام بخش قلب و اعصاب شناخته شده و در شربت ها و غذاها کاربرد دارد. بر اساس تحقیقات انجام شده، روغن گل سرخ ضد افسردگی و شادی آور است. برای تهیه‌ی دمنوش گل سرخ، مقداری از برگ خشک شده‌ی گیاه را در نیم لیتر آب سرد بریزید و به مدت ۱۵ دقیقه بجوشانید، سپس اجازه دهید سرد شود و آن را بنوشید. برای تهیه‌ی چای گل سرخ نیز یک قاشق غذاخوری پر از برگ های گل سرخ را با یک قاشق چایخوری چای از هر نوع (سبز یا سیاه) دم کرده و نوش جان کنید.

دمنوش گل ساعتی

یکی از دمنوش های آرامش بخش میباشد و در کتب طب سنتی از گل های این گیاه به عنوان یک آرام بخش طبیعی و خواب آوری معروف نام برده اند. شما می توانید مقداری از گل های خشگ گیاه را در یک لیوان آب جوش بریزید و اجازه دهید به مدت ۲۰ دقیقه دم بکشد، سپس از آن میل کنید.

نکته: این دمنوش نباید به طور طولانی و ممتد استفاده شود، زیرا وابستگی ایجاد می کند.

دمنوش گل نسترن

از مهم ترین خواص دارویی میوه‌ی نسترن، اثر آرام بخشی و خواب آوری آن است. دمنوش میوه‌ی گل نسترن سرشار از ویتامین C و در پیشگیری و درمان سرماخوردگی موثر است. همچنین فشار خون را کاهش داده، ورم و درد کلیه را التیام و آن را شست و شو می دهد و معده را تقویت می کند. پانزده عدد میوه‌ی ساطوری شده‌ی گل نسترن را همراه دو لیوان آب سرد در قوری بریزید و با شعله‌ی مستقیم به جوش آورید، سپس آن را دو ساعت روی شعله‌ی غیر مستقیم بگذارید تا دم بکشد. بعد به مقدار دلخواه به آن عسل اضافه کرده و میل کنید.

نکته: جوشاندن میوه‌ی نسترن نباید بیش از ده دقیقه طول بکشد، زیرا ویتامین C موجود در آن بر اثر حرارت زیاد از بین می رود.

دمنوش علف چای

گیاه علف چای یا هایپیران که در طب سنتی ایران به نام هوفاریقون نیز شناخته می شود، یکی از قوی ترین گیاهان آرامش بخش است و ترکیبات موثر آن مانند هایپریسین و فلاونوئید، اضطراب، استرس، افسردگی، بی خوابی و سردردهای عصبی را از بین می برد. این گیاه در صنایع دارویی به شکل قطره به نام هایپیران در حال تولید است، اما شما می توانید در خانه دمنوش آن را تهیه کنید. ۲۰ گرم سرشاخه‌ی گلدار گیاه را در یک لیتر آب جوش دم کنید، سپس آن را صاف کرده و همراه عسل (سه فنجان در روز) بنوشید.

دمنوش رازک

اگر طی روز دچار سردردهای عصبی یا اضطراب و استرس می شوید، یک فنجان دمنوش رازک بنوشید. گل های این گیاه خاصیت آرام بخشی دارند و برای برطرف کردن بدخوابی بسیار مفیدند. به این منظور یک لیوان آب در حال جوشیدن را روی نیم گرم گیاه له شده یا پودر بریزید و ۱۵ دقیقه صبر کنید، سپس آن را صاف کرده و میل کنید. اگر طعم تند چای رازک را دوست نداشتید، می توانید چند قطره از عصاره‌ی رازک را روی بالش خود بچکانید تا شب هنگام وقتی سرتان را روی بالش می گذارید به راحتی بخوابید.

نکته: رازک ممکن است در برخی از افراد ایجاد حساسیت کند، پس قبل از مصرف در این مورد دقت کنید.

دمنوش های آرامش بخش

دمنوش اسطوخودوس

از دمنوش های آرامش بخش بوده و در طب سنتی کشورهای مختلف، اسطوخودوس گیاهی ضد افسردگی، تقویت کننده‌ی اعصاب و قلب، بازکننده‌ی گرفتگی های عروقی و زداینده‌ی خلط های فاسد (سودای مغز) شناخته می شود. این گیاه با نام «لاوندر» در کشورهای اروپایی به منظور بهبود اختلالات روان و سردردهای ناشی از استرس کاربرد دارد. دمنوش این گیاه روزانه یک ساعت پیش از خواب در افرادی که دچار اضطراب و اختلال خواب هستند و شب ها چندین بار از خواب بیدار می شوند، باعث بهبود استرس و بی خوابی آن ها می شود. برای تهیه‌ی دمنوش اسطوخودوس، یک قاشق مرباخوری از گیاه شسته شده را با یک لیوان آب جوش در یک قوری چینی دم کرده و با کمی عسل یا نبات میل کنید.

نکته: افراد گرم مزاج باید در مصرف این گیاه احتیاط کنند.

دمنوش بادرنجبویه

این گیاه دارویی که آن را در عربی «مفرح القلب المحزون» می نامند، در طب سنتی ایران جایگاه ویژه ای دارد و باعث بهبود عملکرد مغزی می شود، در نتیجه مسکن خوبی برای اعصاب است و به شما کمک می کند با کاهش نگرانی ها و استرس هایتان خوابی راحت داشته باشید. برای تهیه‌ی دمنوش بادرنجبویه، پنج گرم از برگ بادرنجبویه را در قوری چینی بریزید، با یک لیوان آب جوش به مدت ۱۵ دقیقه روی بخار دم کنید و با کمی عسل یا نبات یک ساعت پیش از غذا یا دو ساعت پس از غذا آن را بنوشید.

نکته: مصرف برگ بادرنجبویه در مبتلایان به کم کاری تیروئید و در دوره‌ی بارداری مجاز نیست.

دمنوش رزماری

از قدیم از برگ های معطر رزماری به شکل دم کرده به جای یک آرامش بخش طبیعی استفاده میشد. کافی است پنج گرم از این گیاه را خرد کنید، در یک لیوان آب جوش بریزید و ۲۰ دقیقه روی بخار قرار بدهید. بعد از صاف کردن، دمنوش شما آماده است. البته فرآورده هایی با شکل های مختلف از این گیاه تولید می شود که مصرف آن را ساده تر می کند.

دمنوش سنبل الطیب

از دمنوش های آرامش بخش میباشد و ریشه های این گیاه در طب سنتی به عنوان یک داروی طبیعی برای درمان بیماری های مختلف از جمله اضطراب ها و تنش های عصبی، اختلالات خواب و بی خوابی، افسردگی و اختلالات گوارشی مصرف گسترده دارد. مقداری از ریشه‌ی سنبل الطیب را همراه یک تکه چوب دارچین در یک لیوان آب گرم بریزید و اجازه دهید ۱۵ تا ۲۰ دقیقه بماند تا دم بکشد. ریشه ها معمولا زمان بیشتری از برگ لازم دارند تا زمان دم کشیدن عصاره را به آب بدهند.

دمنوش هل

دمنوش هل تقویت کننده‌ی اعصاب است و دستگاه تنفسی و گوارشی را پاکسازی می کند. همچنین برای تقویت هوش و افزایش قدرت جنسی مفید است. برای تهیه‌ی دمنوش هل چند عدد هل را آسیاب کنید و همراه یک لیوان آب جوش مانند چای دم کنید. پس از ده دقیقه دمنوش شما آماده شده است.

دمنوش به

در طب سنتی ایران «به» را مقوی دل و دماغ (قلب و مغز)، مفرح و شادی افزا دانسته اند و خوردن آن را برای آرامش، نشاط و رفع وسواس و کسالت توصیه می کنند. به را می توان به شکل میوه‌ی تازه، مربا، شربت، رب و دمنوش استفاده کرد. برای تهیه‌ی دمنوش به، میوه‌ی رسیده و شیرین آن را خوب بشویید، سپس خلال کرده و در یک سینی پخش کنید و روی وسیله‌ی گرمازایی قرار دهید تا کمی خشک شود. خلال ها را در یک ماهیتابه فلزی داغ بریزید و به سرعت زیر و رو کنید تا رنگ خلال ها به قهوه ای پر رنگ برسد. خلال های آماده شده را در ظرف شیشه ای تیره نگهداری کنید. برای تهیه‌ی دمنوش برای هر نفر، یک قاشق غذاخوری از آن را در یک قوری با یک لیوان آب جوش به مدت ۲۰ دقیقه روی بخار دم کنید، سپس در صورت تمایل با کمی نبات نوش جان کنید.

نکته: مبتلایان به آسم و مشکلات تنفسی باید در خوردن آن احتیاط کنند، زیرا به می تواند موجب تنگی راه های هوایی، تشدید تنگی نفس و سرفه شود.

نیک و نو
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید