دمنوش‌‌ های گیاهی برای ایام امتحانات

0
835

روزهای امتحان همیشه با استرس و اضطراب همراه بوده و ممکن است دانش آموزان یا دانشجویان بسیاری را گرفتار کند. طب سنتی برای رهایی از این مشکل، نوشیدن دمنوش‌‌ های گیاهی را توصیه میکند. نوشیدن دمنوش‌‌ های گیاهی در این روزها بدون هیچ ضرر و زیانی میتواند علاوه بر کاهش استرس و اضطراب، با ایجاد آرامش و افزایش تمرکز به بهبود نتیجه‌ی امتحانات شما کمک کند. اگر شما هم مبتلا به استرس امتحانات شده‌اید، دمنوش‌‌ های گیاهی زیر را فراموش نکنید.

دمنوش هاى گیاهى

دمنوش‌‌ های گیاهی برای ایام امتحانات :

بادرنجبویه

در عطاری‌ها این گیاه با نام ملیسا عرضه میشود. بادرنجبویه بعنوان دارویی موثر در درمان اختلالات اعصاب و روان سابقه‌ی مصرف طولانی دارد. این گیاه استرس، اضطراب و بی‌خوابی را کاهش میدهد و باعث بهبود عملکرد مغزی میشود.

علف چای

گیاه علف چای که در طب سنتی ایران به نام « هوفاریقون » شناخته میشود را داروی طبیعی موثری در درمان اضطراب و استرس، افسردگی، بی خوابی و سردردهای عصبی دانسته‌اند. ترکیبات موثر این گیاه شامل هایپریسین و فلانوئیدهایی که اثرات آرام بخش، ضد افسردگی و ضد استرس دارد، بطور کامل از نظر علمی اثبات شده است. این گیاه باعث افزایش سطح یادگیری نیز میشود.

اسطوخودوس

این گیاه با نام  « لاوندر» در گیاه درمانی اروپایی به منظور بهبود اختلالات اعصاب، روان، بی خوابی‌ها و همچنین سردردهای ناشی از استرس کاربرد دارد. اسطوخودوس از گیاهان دارویی موثر در کاهش استرس و اضطراب است که اثرات ضد افسردگی، آرام بخش، تقویت کننده‌ی عمومی بدن، بهبود قلب، افزایش کارکرد مغزی، تقویت قوای ظاهری و باطنی بدن، باز کننده‌ی گرفتگی‌های عروقی و زداینده‌ی خلط‌های فاسد (سودای مغز) دارد. دمنوش این گیاه روزانه یک ساعت پیش از خواب در افرادی که دچار اضطراب و اختلال خواب هستند و شبها چندین بار از خواب بیدار میشوند، باعث بهبود استرس و رفع بی خوابی آنها میشود.

سنبل الطیب

ریشه‌های سنبل الطیب در طب سنتی بعنوان یک داروی طبیعی به منظور درمان بیماری‌های مختلفی از جمله اضطراب‌ها و تنش‌های عصبی، اختلالات خواب و بی خوابی، افسردگی و اختلالات گوارشی مصرف گسترده داشته است.

هم اکنون از این گیاه فرآورده‌های مختلفی به شکل شربت و قرص برای درمان اختلالات عصبی در بازار وجود دارد و براساس مطالعات فارماکولوژیک انجام شده، این گیاه از طریق تاثیر بر گیرنده‌های GABA مغز اثرات آرام بخشی خود را نشان میدهد.

چای سبز

از چای سبز بعنوان گیاه دارویی کاهنده‌ی استرس نام برده شده است و مصرف روزانه‌ی دم کرده چای سبز باعث کاهش تنش و استرس‌های روزانه میشود. این گیاه از طریق ترکیبات پلی فنولی خود از جمله EGCG اثرات آرام بخشی را روی گیرنده‌های گابای (GABA) مغر به جای میگذارد و در بیماران دچار اضطراب شدید، اثرات ضد اضطراب قویتری نسبت به داروهای شیمیایی رایج آرام بخش از خود نشان میدهد.

به منظور تهیه‌ی دمنوش هریک از گیاهان دارویی فوق، باید یک قاشق غذاخوری از این گیاهان را به شکل جداگانه در یک قوری حاوی دو لیوان آبجوش به مدت ۱۵ دقیقه قرار داده و پس از آماده سازی، یک فنجان از فرآورده را همراه نبات یا عسل مصرف کرد، مصرف این دمنوش‌های آرام بخش بسته به شدت استرس تا روزی سه بار قابل تکرار است.

نکته مهم این است که هر فردی با توجه به مزاج و طبع خود باید زیر نظر متخصص طب سنتی هرگونه دمنوش یا گیاه دارویی را مصرف کند.

نیک و نو

اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید