دلیل شل شدن عضلات چیست؟

0
334

افرادی هستند که به صورت منظم در هفته به ورزش کردن میپردازند و عضلات خود را تقویت میکنند اما همچنان عضلاتشان آنطور که باید سفت و محکم نیست. باید بدانید که تقویت عضلات و سفت شدن آنها تنها با ورزش کردن و دمبل‌های سنگین زدن بدست نمی‌آید، تغذیه نقش اساسی و مهمی را در تقویت بافت‌های عضلانی ایفا میکند و برای داشتن بدنی عضلانی و محکم باید حواستان به خورد و خوراکتان نیز باشد. در ادامه‌ی مطلب به اصلی‌ترین دلایل شل شدن عضلات میپردازیم. با گیاه یاب همراه باشید.

شل شدن عضلات

دلایل شل شدن عضلات :

منظم پروتئین مصرف نمیکنید

برای لحظه ای تصور کنید اگر مصالح ساختمان در روز آخر پروژه کاری به دست سازندگان آن برسد، تا چه اندازه کارشان به تعویق می افتد.

وقتی شما برای صبحانه، کربوهیدرات هایی مانند نان تست یا برشتوک شیرین و برای شام، گوشت سرخ کرده مصرف می کنید، در واقع در لحظه آخر ماده کلیدی را برای عضله سازی به بدن عرضه می کنید!

طی یک بررسی، محققان از گروهی از داوطلبان خواستند تا ۹۰گرم پروتئین در روز را به دو طریق متفاوت مصرف کنند.

هنگامی که هر کدام ۳۰گرم پروتئین در وعده صبحانه، ناهار و شام مصرف کردند با ۲۵درصد افزایش بیشتر سنتز پروتئین عضلانی مواجه شدند. این اولین گام برای بازسازی و ترمیم عضله جدید بود.

اما در مرحله ای که داوطلبان ۱۰گرم پروتئین در وعده صبحانه، ۱۵گرم در وعده ناهار و ۶۵گرم در وعده شام مصرف کردند، میزان عضله سازی و ترمیم آن چندان قابل توجه نبود بنابراین سعی کنید در وعده صبحانه، ماست چکیده یا تخم مرغ را جایگزین بخشی از کربوهیدرات کنید تا دریافت پروتئین به طور مساوی طی روز تقسیم شود. طی ۳۰ تا ۶۰دقیقه پس از ورزش کردن، حداقل ۱۰ تا ۱۵گرم پروتئین مصرف کنید تا قدرت عضله سازی به حداکثر برسد.

میوه و سبزیجات مصرف نمی کنید

پروتئین به عنوان یک ریزمغذی عضله ساز به حساب می آید اما مواد غذایی غنی از پروتئین مانند ماهی، گوشت و پنیر همراه با غلات تصفیه شده و نمک، در بدن اسید تولید می کند که به مرور زمان می تواند عضله را از بین ببرد. خوشبختانه طبیعت، درمانی در اختیارمان گذاشته است میوه و سبزی، پتاسیم و منیزیم این اسیدها را خنثی و از بافت عضلانی محافظت می کند. سعی کنید روزی حداقل ۳ پیمانه سبزی و ۲ پیمانه میوه مصرف کنید.

روتین ورزشی

تردیدی نیست که برای ساخت عضله، انجام ورزش ضروری است. اما اگر مدت هاست که مثلا همان وزنه ۲٫۵ کیلوگرمی را بلند می کنید، با افزایش سن دچار حالتی می شوید که بدن افت می کند. برای افزایش قدرت بدنی، باید ورزش و تمرینات خود را افزایش دهید و کمی آن را سنگین تر کنید. اگر ورزش مقاومتی را تازه شروع کرده اید، با تمرین با وزنه پاها، لگن، کمر، سینه، شکم، شانه و دست ها را تقویت کنید. از وزنه هایی استفاده کنیدکه می توانید ۱۰ یا ۱۲ بار آن را بلند کنید.

خواب نامناسب باعث شل شدن عضلات میشود

برای تقویت عضلات تنها کار کردن با وزنه کافی نیست. پس از کار با وزنه، بدن نیاز به استراحت دارد تا بتواند عضله را ترمیم کند و عضله جدید بسازد. عمده این بازسازی هنگام خواب رخ می دهد. محققان، روزی حداقل ۷ ساعت خواب را توصیه می کنند اما برخی افراد نیاز به خواب بیشتری دارند. چند ساعت قبل از خواب، تلویزیون را خاموش کنید و با خواندن کتاب، گوش دادن به موسیقی یا گرفتن دوش، برای خود آرامش ایجاد کنید.

سلامتنیوز
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید