دلایل کمبود اسپرم در مردان

0
594

به طور کلی اگر در هر یک میلیمتر از مایع منی، ۱۵ میلیون اسپرم وجود نداشته باشد، شما دچار کمبود اسپرم هستید و با مشکلات باروری مواجه خواهید بود. این بدین معنا است که اسپرم های شما نمی توانند تخمک را بارور کنند و عمل لقاح انجام نمی شود. اما همانطور که می دانید تعداد آقایانی که با کمبود اسپرم مواجه اند اما دارای فرزند می باشند، کم نیست؛ پس برای کسب اطلاعات بیشتر درباره ی این موضوع، ادامه ی مطلب را از دست ندهید.

کمبود اسپرم

عوامل کمبود اسپرم

به گزارش گیاه یاب به نقل از «نیوهلث ادوایزر» بدن شما برای ساخت اسپرم روند پیچیده ای را طی می کند که بیضه ها، غده ی هیپوفیز و غدد هیپوتالاموس در آن دخیل هستند. پس از اتمام روند تولید، اسپرم از طریق مجراهای حساس و ظریف به خارج از آلت تناسلی راه پیدا می کند. هرگونه مشکلی که در روند تولید اسپرم و اندام های دخیل بوجود آید باعث کمبود اسپرم می شود. هرچند در برخی موارد تشخیص علت این مشکل کمی دشوار است.

عوامل طبی

داروها و روش های درمانی بسیاری می توانند اثرات منفی روی تعداد اسپرم داشته باشند، برخی از آن ها عبارتند از:

واریکوسل

برای تخلیه بیضه ها چندین رگ در بدن تعبیه شده اند. گاهی اوقات تغییرات غیرعادی دمای بیضه ها باعث ورم کردن این رگ ها شده و نتیجتا تعداد اسپرم ها کاهش می یابند. اما این کاهش موقتی و برگشت پذیر است.

عفونت

ممکن است شما دچار عفونتی شده باشید که روی سلامت و تولید اسپرم ها اثرگذار است. در واقع باعث ایجاد زخم در مجاری خروج اسپرم و انسداد آن ها می شود. این عفونت ها می توانند از شریک جنسی به شما انتقال داده شده باشند، همچنین آماس بیضه یا مجرای مخصوص خروج بیضه هم اثرات سوء بر تعداد اسپرم ها دارد.

مشکل در انزال

دراین مورد مشکلی به نام انزال برگشتی باعث کمبود اسپرم می شود. در واقع در هنگام انزال مایع منی به جای خروج از آلت تناسلی، به پیشابدان برمی گردد.

آسیب های آلت تناسلی، دیابت و جراحی پروستات، مثانه یا مجرای ادرار عوامل رایج بوجود آمدن انزال برگشتی هستند.

همچنین روش های درمانی مثل آلفا بلاکر یا درمان های مربوط به فشار خون می توانند عامل بروز مشکلات در انزال باشند.

در این مورد هم کمبود تعداد اسپرم ها موقتی و درمان شدنی است.

نقص مجاری

هرگونه مشکل در مجاری حمل اسپرم باعث کمبود اسپرم می شود. این مجاری می توانند با عواملی نظیر جراحی، زخم، عفونت های کهنه و رشد غیرعادی مسدود شوند.

این انسداد در سطوح مختلفی رخ می دهد، مثلا نزدیک مجاری انزال، در لوله ی خروج بیضه، در مجرای ادرار، در زائده عقب بیضه و درون بیضه ها.

عوامل محیطی

چند عامل محیطی هستند که با قرارگرفتن در معرض آن ها با کمبود اسپرم مواجه خواهید شد، عواملی مانند:

مواد شیمیایی صنعتی

هیدروکربن بی رنگ، بنزن، حلال های شیمیایی، علف سوز، رنگ و مواد نقاشی و سم آفت کش.

فلزات سنگین

چنانچه در معرض سرب یا دیگر فلزات سنگین قرار دارید، مطمئنا با مشکلات لقاح و کمبود اسپرم درگیر می شوید.

تشعشع

قرارگرفتن در معرض پرتو ایکس و دیگر تشعشعات باعث بروز مشکلات جدی در کیفیت و تعداد اسپرم ها می شود و ممکن است سال ها طول بکشد تا این مشکلات رفع شوند.

سبک زندگی، سلامتی و دیگر عوامل

عوامل بسیارِ دیگری در کمبود اسپرم دخیل هستند، ازجمله:

مصرف الکل

اعتیاد به الکل باعث کاهش ترشح هورمون تستسترون و به طبع کاهش اسپرم می شود.

شغل

مشاغلی که به نشستن های طولانی مدت نیازمند هستند مثل جوشکاری و رانندگی کامیون، شرایط بروز کمبود اسپرم را بوجود می آورند.

فشارهای روحی

استرس شدید بیش از آنچه که تصور کنید به سلامت بدن آسیب می رساند. مخصوصا استرس در هنگام نزدیکی، اثرات منفی روی تنظیم هورمون ها و تعداد اسپرم ها می گذارد.

تیم ترجمۀ گیاه یاب
منبع: newhealthadvisor.com
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید