دلایل و علائم کمبود پروژسترون در زنان

0
454

کمبود پروژسترون به این معناست که بدن یکی از هورمون‌های اصلی جنسی را کم دارد. این کمبود می‌تواند تاثیرات نامطلوب زیادی بر باروری و چرخۀ قاعدگی زنان داشته باشد. پروژسترون هم سیکل قاعدگی را کنترل میکند و هم ارتباط مستقیمی با باردار شدن و داشتن بارداری موفق دارد. در این مطلب به بررسی علائم و دلایل کمبود پروژسترون در زنان میپردازیم. لطفا با گیاه یاب همراه باشید.

کمبود پروژسترون در زنان

پس از وقوع تخمک گذاری، هورمون پروژسترون باعث ضخیم شدن جدارۀ رحم می شود تا شرایط برای انجام لانه گزینی فراهم شود. اگر تخمک بارور شده شرایط لانه گزینی را پیدا نکند، بارداری ایجاد نشده، جدارۀ  رحم ریزش کرده و و قاعدگی اتفاق خواهد افتاد. اگر لقاح انجام شود وجود این هورمون برای ادامۀ بارداری بسیار ضروری است.

پروژسترون و استروژن ارتباط تنگاتنگی باهم دارند. به طوری که کمبود پروژسترون در بدن می تواند باعث افزایش ناسالم سطح استروژن شود. حتی در بدن مردان هم مقدار کمی استروژن وجود دارد، چون وجود آن برای تولید اسپرم بسیار ضروری است. در اکثر موارد کمبود سطوح استروژن در مردان مشکل جدی محسوب نمی شود.

علائم کمبود پروژسترون در زنان

اگر یک خانم غیر باردار هستید ممکن است این علائم را در خود مشاهده کنید:

  • اضطراب
  • نوسانات خلقی
  • سردردهای میگرنی
  • قاعدگی نامنظم
  • کاهش میل جنسی و گر گرفتگی

اساسا این علائم نشان دهنده ی بهم خوردن تعادل هورمونی هستند و باید پیگیری شوند.

اگر باردار هستید و سطح استروژنتان پایین باشد احتمالا علائم زیر را خواهید داشت:

  • درد و ناراحتی شکمی
  • لکه بینی یا خونریزی به رنگ روشن
  • نرمی سینه
  • خشکی واژن
  • خستگی شدید و افت قند خون

در مواردی ممکن است کمبود پروژسترون در زنان نشان دهنده ی بارداری خارج از رحم باشد که نیاز به اقدام سریع و تخصصی دارد.

دلایل کاهش پروژسترون

دلایل متعددی می تواند باعث کاهش این هورمون جنسی در بدن شوند؛ از جمله ی آن ها می توان به سابقه ی سقط، مشکلات تخمداتی، یائستگی و استرس اشاره کرد.

سقط جنین

تحقیقات نشان داده اند زنانی که سابقه ی سقط جنین دارند بیشتر در معرض کاهش سطوح استروژن قرار می گیرند.

مشکلات تخمدانی

اگر دچار کیست یا التهاب تخمدان هستید احتمال کم بودن سطح پروژسترون در شما بیشتر است و این شرایط تخمک گذاری را مشکل تر می کند.

یائسگی

وقتی یائسه می شوید تولید هورمون های جنسی تان کاملا متفاوت می شود و درحالی که بدنتان سعی می کند جلوی بارداری تان در سن بالا را بگیرد، بر سایر قسمت های بدن همچون مغز، سیستم عصبی، الگوی خواب و خلق و خوی شما نیز تاثیراتی خواهد گذاشت.

استرس

افزایش سطح کورتیزول در بدن می تواند بر تولید استروژن تاثیر بگذارد؛ پس بهتر است سعی کنید ریلکس باشید و میزان اضطراب را در خود کاهش دهید تا تولید این هورمون جنسی بسیار مهم در بدنتان دچار مشکل نشود.

ژنوهورمون‌ها

برخی محصولات ساخته ی دست انسان همچون علف کش ها، آفت کش ها و پلاستیک، ژنوهورمون نام دارند که می توانند تاثیرات شبه استروژنی داشته باشند و در نتیجه بر میزان پروژسترون شما نیز تاثیر خواهند گذاشت.

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید