دلایل و علائم سرطان بیضه

0
486

سرطان بیضه به وضعیتی گفته می‌شود که در آن سلول‌های بیضوی بدخیم می‌شوند. مردان بین ۱۵ تا ۴۹ سال بیشتر در معرض ابتلا به این نوع سرطان می‌باشند. خبر خوب این است که سرطان بیضه قابل درمان است؛ حتی در شرایطی که سرطان پایش را فراتر از بیضه‌ها می‌گذارد و پیشرفت کرده است. شانسِ درمان کامل این سرطان در صورتی که در مراحل اولیه تشخیص داده شود بیشتر است؛ به همین منظور انجام خودآزمایی‌های لازم، مهم هستند. علت بروز سرطان بیضه هنوز به طور کامل مشخص نیست؛ اما برخی از عوامل وجود دارند که با بروز و پیشرفت این بیماری در بدن پیوند خورده‌اند.

سرطان بیضه

دلایل احتمالی بروز سرطان بیضه

به گزارش گیاه یاب به نقل از «نیوهلث ادوایزر» در شرایط سرطان، سلول‌های موجود در بیضه به رشد کردن و تقسیم شدن ادامه داده، در صورتی که نیازی به ایجاد سلول‌های جدید نیست. این سلول‌های جدید انباشته شده و توده‌ای را در بیضه به وجود می‌آورند. تقریبا تمام سرطان‌های بیضه، درون سلول‌های جنسی پدیدار می‌شوند. در ادامه به معرفی محتمل‌ترین دلایل بروز سرطان بیضه می‌پردازیم.

بیضه‌های نزول نکرده

بیضه‌های نوزادان مرد که هنوز به دنیا نیامده‌اند، درون شکم آنها رشد می‌کند و سپس بعد از زایمان و به دنیا آمدن، بیضه‌ها جابه‌جا شده و به درون کیسۀ بیضه می‌افتند. گاهی اوقات به دلایل مختلف، این اتفاق نمی‌افتد و بیضه‌ها به اصطلاح نزول نمی‌کنند. معمولا برای رفع کردن این مشکل نیاز به جراحی و انتقال دادن بیضه‌ها به کیسه است. اما خطر ابتلا به سرطان بیضه در افرادی که بعد از ۱۳ سالگی این جراحی را انجام می‌دهند، ۵ برابر بیشتر از سایر افراد است.

سابقۀ سرطان بیضه

اگر سابقۀ ابتلا به سرطـان بیضه را دارید، احتمال بروز دوبارۀ این بیماری در شما ۱۲ برابر بیشتر است. برای اطمینان از سلامت بیضه‌ها، باید زیر نظر پزشک و آزمایش‌های مورد نیاز باشید.

سن و نژاد

احتمال بروز سرطان بیضه در مردان جوان و میانسال بیشتر است. تقریبا ۸۵ درصد از موارد گزارش شده شامل مردان ۱۵ تا ۴۹ سال می‌باشد. همچنین سرطان بیضه در میان مردان سفیدپوست و در کشورهای غربی و شامل اروپا شایع‌تر است.

سابقه در خانواده

اگر سابقۀ ابتلا به سرطـان بیضه در خانوادۀ شما وجود دارد، احتمال اینکه شما هم در مرحله‌ای از زندگی‌تان به آن مبتلا شوید زیاد است. اگر پدرتان به این سرطان مبتلا شده باشد، خطر ابتلای شما به سرطان بیضه تا ۶ برابر افزایش پیدا می‌کند.

اختلالات غدد درون‌ریز

اختلالات غدد درون‌ریز ممکن است با سرطـان بیضه در ارتباط باشند. یکی از مواردی که باعث بروز این اختلالات می‌شوند PCBها هستند که البته در اغلب کشورها استفاده از آنها محدود شده، اما همچنان این مواد شیمیایی مختل‌کنندۀ غدد درون‌ریز در برخی از مواد غذایی یافت می‌شوند. محققین همچنان به دنبال شواهد لازم برای اثباتِ رابطۀ میان سرطان بیضه و این مواد شیمیایی هستند.

علائم سرطان بیضه

بسیار مهم است که با علائم و نشانه‌های این سرطان آشنا باشید. شایع‌ترین علامت بروز تورم یا توده در یکی از بیضه‌هاست. معمولا این توده به اندازۀ یک نخود است، ولی می‌تواند در برخی موارد بزرگتر هم باشد. اگرچه در اغلب مواقع وجود این توده به معنی بروز سرطان نیست، اما به هیچ‌وجه نباید آن را نادیده بگیرید. حتما با پزشک خود دربارۀ این توده‌ها مشورت کنید و همچنین حواستان به علائمی که در ادامه معرفی می‌کنیم باشد.

-بروز درد خفیف یا شدید در بیضه‌ها یا کیسۀ بیضه.

-احساس سنگینی در کیسۀ بیضه.

-تجربه کردن خستگی و به طور کلی احساس ناخوشی.

-تجربه کردن تجمع مایعات در کیسۀ بیضه.

تیم ترجمۀ گیاه یاب
منبع: newhealthadvisor.com
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید