دلایل نارسایی احتقانی قلب

0
634

نارسایی احتقانی قلب (CHF) نوعی وضعیت پیشروندۀ مزمن است که عضلات قلب و قدرت پمپاژ آنها را تحت تاثیر قرار می‌دهد. در واقع این عارضه به مرحله‌ای گفته می‌شود که مایعات در اطراف قلب تجمع پیدا کرده و باعث ناکارایی تلمبه‌زنی قلب می‌شوند. قلب ۴ محفظه دارد که شامل ۲ دهلیز در نیمۀ بالایی قلب و ۲ بطن در نیمۀ پایینی آن می‌شود. بطن‌ها خون مورد نیاز اندام‌ها و بافت‌ها را تأمین کرده و دهلیزها خون گردش شده را دریافت می‌کنند. نارسایی احتقانی قلب زمانی اتفاق می‌افتد که بطن‌ها قادر به پمپاژ کافی خون در بدن نبوده و در نتیجه باعث تجمع خون و سایر مایعات در ریه‌ها، کبد، شکم و قسمت پایینی بدن می‌شوند.

نارسایی احتقانی قلب

دلایل نارسایی احتقانی قلب

شرایطی که سیستم قلبی – عروقی را تحت تاثیر قرار می‌دهند، می‌توانند علت بروز نارسایی احتقانی قلب باشند. این شرایط عبارتند از:

فشارخون بالا: نارسایی احتقانی قلب ممکن است در اثر فشارخون بالا به وجود آید. فشارخون بالا زمانی پدیدار می‌شود که کلسترول و چربی در رگ‌های خونی جمع شده و باعث بروز محدودیت‌های تأمین خون در این رگ‌ها می‌شوند.

بیماری سرخرگ کرونری: سرخرگ‌های کرونری خون را به قلب می‌رسانند. مواد چرب نظیر کلسترول باعث انسداد این سرخرگ‌ها شده و آنها را باریک می‌کنند، این باعث می‌شود تا جریان خون محدود شده و می‌تواند منجر به آسیب دیدن سرخرگ‌ها و بروز نارسایی احتقانی قلب گردد.

مشکلات دریچه قلب: دریچه‌های قلب برای ورود و خروج خون از محفظه‌ها، باز و بسته می‌شوند. وقتی این دریچه‌ها قادر به عملکرد مناسب نباشند، بطن‌ها مجبور هستند تا برای پمپاژ خون سخت‌تر کار کنند. این مشکل ممکن است منجر به بروز عفونت و یا نقص قلب شود.

سایر دلایل نارسایی احتقانی قلب

-آریتمی قلبی حاد و طولانی‌مدت

-قرار گرفتن در معرض مواد سمی نظیر کوکائین و الکل

-عفونت‌های ویروسی قلب

-بیماری‌های قلبی ژنتیکی

عاداتی که باعث افزایش خطر ابتلا به نارسایی احتقانی قلب می‌شوند

-مصرف زیاد نمک که باعث احتباس مایعات در بدن می‌شود

-کم‌تحرکی و ورزش نکردن

-سیگار کشیدن مفرط

-مصرف نکردن داروها و عدم انجام درمان‌های مورد نیاز

-چاقی، دیابت، واکنش‌های آلرژیک، بیماری تیروئید و عفونت‌های شدید

علائم نارسایی احتقانی قلب

افرادی که به نارسـایی احتقانی قلب دچار هستند، ممکن است هیچ مشکلی که مربوط به قلب‌شان باشد را تجربه نکنند، زیرا برخی از علائم این عارضه خود را در قلب نشان نمی‌دهند:

-علائم اولیه شامل این موارد هستند: سرفه کردن و ناتوانی در تنفس عمیق، به خصوص زمانی که دراز کشیده‌اید.

-حملات وخیم از مشکلات تنفسی که شامل بیماری مزمن انسدادی ریه، آسم و آمفیزم می‌باشند.

-نارسایی احتقانی قلب ممکن است در کنار یک یا چند مورد از این علائم وجود داشته باشد.

تیم ترجمۀ گیاه یاب
منبع: newhealthadvisor.com
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید