دلایل سقط جنین

0
620

برای جلوگیری از سقط جنین ناخواسته ابتدا باید دلایل سقط جنین را بدانید تا بتوانید از آن جلوگیری کنید. پس از دو یا  سه بار سقط جنین ناخواسته(که به آن سقط جنین مکرر می گویند) ، زنان در می یابند که شاید یک  مشکل پزشکی دارند که باعث این سقط جنین های ناخواسته می شود. در اکثر مواقع دلیل مشخصی برای سقط جنین وجود ندارد. در این مطلب برخی از شایع ترین دلایل سقط جنین را بررسی  می کنیم.

دلایل سقط جنین

اختلالات کروموزومی

به گزارش گیاه یاب، دکتر «برایان کوان» به وبسایت «پرنتینگ» می گوید: حداقل دلیل شصت درصد از این سقط جنین ها کرموزوم های ناسازگاراست. ساختار هر سلول در بدن انسان از کروموزم است.در واقع کروموزم ها ژن ما را در خود حمل می  کنند. هر انسانی ۲۳ جفت کروموزم دارد که آن ها را از پدر و مادر خود دریافت می کند. در بعضی  مواقع اسپرم مرد یا تخمک زن معیوب بوده و در این صورت یک لقاح درست صورت نمی گیرد. در این شرایط جنین دارای اختلالات کروموزمی می شود و معمولا بارداری به سقط جنین منجر خواهد شد.

زوج هایی که دوبار یا بیش تر ، سقط جنین را تجربه می کنند ، پس از مراجعه به پزشک و انجام تست های پزشکی در می یابند که آن ها به مشکل ناهنجاری کروموزمی دچار شده اند که دلیل سقط جنین های ناخواسته ی آن هاست .

در زمینه اختلالات کروموزمی چه کاری می توانید انجام دهید؟

اگر شما یک بار سقط جنین ناخواسته داشته اید ، نگران نباشید. به احتمال زیاد دوباره باردار می شوید و یک بچه ی سالم به دنیا می آورید. اما اگر بارداری دوم شما منجر به سقط جنین شد ، به پزشک مراجعه کنید و یک تست اختلال کروموزومی بدهید. دکتر جاناتان اسشر می گوید «اگر کروموزم ها  سالم باشند ، ما بلافاصله دنبال مشکلات دیگری می گردیم که باعث سقط جنین شده اند و معمولا این مشکلات نیز قابل حل هستند.»

اختلالات رحم و نارسایی سرویکس (دهانه رحم ضعیف)

اگر شما رحمی «غیر طبیعی» یا تقسیم شده(به این مشکل سپتوم رحم گفته می شود) دارید ، سقط جنینبه صوردت ناخواسته رخ  خواهد.  در این حالت  جنین نمی تواند به درستی القاء شود یا اگر هم القاء شود ، تغذیه ای که برای زنده ماندن نیاز دارد به او نمی رسد.

دکتر کوان معتقد است «دلیل ده درصد از سقط جنین ها اختلالات رحمی است.» یک مشکل دیگر که منجر به سقط جنین می شود دهانه رحم ضعیف و یا نامناسب دهانه ی رحم نا مناسب است. در پایان سه ماه اول جنین به اندازه ای بزرگ شده است که دهانه رحم باید قادر باشد تا آن را نگه دارد. اگر دهانه رحم ضعیف باشد ، نمی تواند جنین را نگه دارد و سقط جنین به صورت ناخواسته رخ خواهد داد.

در زمینه اختلالات رحمی  چه کاری می توانید انجام دهید؟

پزشک شما ممکن است این مشکل را تا زمانی که سابقه سقط جنین نداشته یا باردار نباشید، تشخیص ندهد. دکتر کوان می گوید «مشکل سپتوم رحم را می توان به راحتی از طریق جراحی حل کرد.» در صورتی که  مشکل دهانه رحم داشته باشید، پزشک شما می تواند با بخیه زدن دهانه ی رحم ، آن را بسته نگه دارد. به این روش سرکلیج)  Cerclage) می گویند. در این روش شاید نیاز باشد شما برای مدت زمانی مشخص روی تخت استراحت کنید و یا حتی در بیمارستان بستری شوید.

اختلالات ایمونولوژیک

دکتر اسشر بر این باور است که «بدن زن ، اسپرم مرد را به عنوان یک شیء خارجی شناسایی می کند ، با در نظر گرفتن این موضوع همین که بارداری رخ می دهد جای تعجب دارد.»  اکثر اوقات یک تخمک بارور شده با فرستادن یک پیام به بدن مادر اطلاع می دهد که یک میکروب یا چیز ناشناخته نیست و مراحل بارداری بدون هیچ مشکلی ادامه پیدا می کند. اما در برخی از موارد، جنین توسط بدن مادر پذیرفته نمی شود در این صورت آنتی بادی های آنتی فسفولیپید که به بافت های آلوده ی خود بدن حمله می کنند به جنین حمله کرده و آن را از بین می برند که این امر می تواند یکی دیگر از دلایل سقط جنین باشد.

در زمینه اختلالات ایمونولوژیک چه کاری می توانید انجام دهید؟

دکتر اسشر می گوید «هنوز  تحقیقات زیادی در این زمینه صورت نگرفته است.» در واقع هنوز درمان قطعی  برای آن وجود ندارد. اما در بعضی از موارد این مشکل با مصرف آسپرین ، هپارین (رقیق کننده خون) و برخی استروئید ها بر طرف شده است.

تیم ترجمۀ گیاه یاب
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید