دلایل سرفه هنگام دراز کشیدن

0
2455

دلایل مختلفی می‌توانند باعث سرفه شوند. معمولا سرفه باعث نگرانی نمی‌شود، اما سرفه کردن در موقعیت‌های خاصِ بدن (مانند دراز کشیدن) می‌تواند نشانۀ یک مشکل جدی باشد. اغلب پزشکان قبل از تجویز دارو، به بررسی بدن برای مشخص شدن علت سرفه هنگام دراز کشیدن می‌پردازند. در ادامه برخی از دلایل سرفه هنگام دراز کشیدن را بررسی خواهیم کرد.

سرفه هنگام دراز کشیدن

بازگشت اسید به مری (ریفلاکس)

بازگشت اسید به مری گاهی اوقات می‌تواند منجر به سرفه هنگام دراز کشیدن شود. وقتی دراز می‌کشید، اسید معده – که می‌تواند منجر به سوزش معده و سوءهاضمه گردد – ممکن است وارد ریه‌ها شود. اگر فکر می‌کنید که علت سرفه کردن‌تان مربوط به ریفلاکس است، سعی کنید وعده شام را زودتر میل کرده وهمچنین در این وعده، غذای کمتری بخورید.

خشکی هوا

ممکن است علت سرفه هنگام دراز کشیدن مربوط به خشکی هوای اطرافتان باشد. خشکی باعث آزار گلو و بینی و درنهایت سرفه کردن می‌شود.

آسم

بسیاری از مردمی که به آسم مبتلا هستند، سرفه‌های خشک را تجربه می‌کنند. اگر هنگام دراز کشیدن سرفه می‌کنید، از پزشک‌تان بخواهید تا وجود بیماری آسم در شما را بررسی کند.

سینوزیت

علت سرفۀ شما ممکن است عفونت سینوسی یا سایر بیماری‌ها و آلرژی‌های درازمدت باشند که باعث گرفتگی مزمن بینی می‌شوند. اگر سینوس‌هایتان مسدود شده‌اند، ممکن است مخاط به پشت گلو رفته و قلقلک آزار‌دهنده‌ای را به وجود آورد.

کمبود آهن

کمبود آهن می‌تواند باعث اذیت شدن و ورم قسمت پشتی گلو شود. این می‌تواند علت سرفۀ شما باشد. برای برطرف کردن این مشکل می‌توانید از مکمل‌های آهن استفاده کنید.

مشکلات دارویی

برخی از داورهای خاص که برای فشارخون بالا مصرف می‌شوند (مانند مهارکننده‌های ACE) می‌توانند منجر به سرفه خشک شوند. اگر دارویی مصرف می‌کنید، پزشک یا داروساز می‌تواند به شما بگوید که داروی‌تان باعث سرفه هنگام دراز کشیدن می‌شود یا نه.

زمان مراجعه به پزشک

اگر سرفه‌های شبانه‌تان مداوم بوده و بیشتر از ۷ روز به طول انجامیده‌اند، باید به پزشک مراجعه کنید تا علت این مشکل بررسی شده و روش درمانی مناسب به شما معرفی شود. اگر علائم زیر را همراه با سرفه هنگام دراز کشیدن تجربه می‌کنید، حتما به پزشک مراجعه کنید.

  • شروع سرفۀ خشن به طور ناگهانی
  • خلط سبزرنگ، ضخیم و بدبو
  • کاهش وزن ناخواسته
  • ورم شکم
  • دشواری در تنفس یا تنگی نفس
  • تب
  • سرفه همراه با خون
  • سوت تنفسی (شنیدن صدای بلند در مرحلۀ دَم)
  • سرفه در نوزادان زیر ۳ ماه
منبعnewhealthadvisor.com
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید