دلایل سردی انگشتان دست

0
219

سردی انگشتان دست در فصل سرما و با قرار گرفتن در معرض آب‌وهوای سرد امری عادی است. اما اگر در فصول گرم یا معتدل سال نیز با سردی انگشتان دست مواجه هستید، ممکن است با مشکل خاصی روبه‌رو باشید. در این مطلب به بررسی رایج‌ترین دلایل سردی انگشتان دست می‌پردازیم. لطفا با گیاه یاب همراه باشید.

سردی انگشتان دست

کم خونی

کم خونی می تواند به واسطه مشکلات مختلفی شکل بگیرد، که از مصرف ناکافی آهن تا مشکلات گوارشی، خونریزی داخلی، و حتی قاعدگی های سنگین را شامل می شوند. افزون بر سردی انگشتان دست، از نشانه های دیگر می توان به خستگی کلی، سبکی سر، دشواری در تنفس، و تغییرات خلق و خو اشاره کرد. در بسیاری از موارد، کم خونی می تواند تنها با مصرف مکمل آهن درمان شود، اگرچه در موارد شدیدتر ممکن است مراجعه به پزشک و تزریق آهن نیاز باشد.

سندرم رینود

افراد مبتلا به سندرم رینود اغلب سردی در انگشتان دست خود را تجربه می کنند. این مشکل با ایجاد محدودیت در رگ های خونی انگشتان مرتبط است، که آنها را نسبت به دما حساس می سازد. افراد مبتلا به سندرم رینود اغلب سرما و بی حسی در اندام های انتهایی دیگر، مانند انگشتان پا، گوش ها و بینی را نیز تجربه می کنند.

بیماری لوپوس

لوپوس ممکن است به طور مستقیم موجب احساس سرما یا بی حسی نشود، اما می تواند موجب ابتلا به سندرم رینود شود، که بر دست ها و انگشتان دست تاثیرگذار است. درمان لوپوس و بیماری های مانند آن می تواند اثر چشمگیری بر کاهش علائم مرتبط با سندرم رینود داشته باشد.

اختلال در گردش خون

اگر جریان خون به هر قسمت از بدن انسان، به ویژه اندام های انتهایی مانند انگشتان دست و پا، محدود شود، احساس سرما در این قسمت ها را تجربه خواهید کرد. جریان خون موجب گرما می شود، از این رو احساس سرمای زیاد نشانگری قوی از وجود مشکل در سیستم گردش خون، از جمله سیاهرگ ها، سرخرگ ها یا خود قلب است.

سیگار کشیدن

سیگار کشیدن می تواند موجب تجمع پلاک در شریان ها شود و وظیفه آنها برای ارسال خون در سراسر بدن را هرچه بیشتر دشوار سازد. ترک سیگار آسان نیست، اما مواجهه با احساس سرما در دست ها و انگشتان می تواند نخستین نشانه از این باشد که زمان ترک سیگار فرا رسیده است.

کمبود ویتامین B12

اگر گیاهخوار یا وگان هستید احتمال مواجهه با این مشکل بیشتر است، زیرا این افراد مواد غذایی مانند گوشت قرمز، شیر، تخم مرغ و پنیر که حاوی مقادیر فراوان از ویتامین B12 هستند را مصرف نمی کنند. با مصرف مکمل های مولتی ویتامین یا ویتامین B12 می توانید این مشکل را برطرف کنید. کمبود ویتامین B12 می تواند در افراد مسن نیز شکل بگیرد، زیرا بدن آنها همانند سال های جوانی ممکن است قادر به جذب مواد مغذی نباشد.

مصرف برخی داروها

از جمله داروهایی که می توانند منجر به احساس سرما در انگشتان دست شوند می توان به مسدودکننده های بتا برای مشکلات فشار خون، و داروهایی که برای درمان سرطان، سردردهای میگرنی و حتی آلرژی هایی که سینوس ها را تحت تاثیر قرار می دهند، اشاره کرد. اگر سردی دست ها موجب ناراحتی شما می شود با پزشک خود درباره امکان تغییر دارو صحبت کنید.

کم کاری تیروئید

احساس سرما در انگشتان دست در روزی گرم می تواند با فعالیت غده تیروئید و نه دمای هوای مرتبط باشد. غده تیروئید در گلو قرار دارد و نقشی کلیدی در کمک به تنظیم دمای بدن ایفا می کند. به طور خلاصه، غده تیروئید ترموستات شخصی شما است.

عصرایران
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید