دلایل ریزش مو در کودکان

0
851

قبل از اینکه فرزند دلبند‌تان اعتماد به نفسش را بدلیل ریزش مو از دست دهد، بهتر است به دنبال روشی برای درمان ریزش موی او باشید. برای درمان ریزش مو در کودکان باید ابتدا ریشۀ مشکل را شناسایی کنید. در این مطلب به بررسی اصلی‌ترین دلایل ریزش مو در کودکان می‌پردازیم. با گیاه یاب همراه باشید.

ریزش مو در کودکان

دلایل ریزش مو در کودکان

وقتی صحبت از ریزش مو در کودکان می‌شود، عوامل مختلفی در این مشکل نقش دارند. بسیاری از این دلایل نیاز به مراجعه به پزشک دارند و برخی از آنها با گذشت زمان برطرف می‌شوند. به طور مثال، نوزادان در ماه‌های ابتدایی تولد با ریزش مو مواجه می‌شوند، اما این تارهای ریخته شده در نهایت با موهای دائمی جایگزین می‌گردند. در سایر موارد، دلایل ریزش مو در کودکان نیاز به بررسی توسط پزشک دارد.

دلایل غیرپزشکی ریزش مو در کودکان

  • استفاده از مواد شیمیایی برای درمان مو
  • خشک شدن مو در اثر حرارت بالا
  • بافتن مو، دم اسبی کردن و سنجاق زدن که بیش از حد تنگ هستند
  • استفاده از شانه یا برس بر روی موی خیس که منجر به ریزش مو می‌شود

دلایل پزشکی ریزش مو در کودکان

دلایل پزشکی مختلفی برای ریزش مو در کودکان وجود دارد، به ویژه کودکانی که سن آنها ۲۶ ماه یا بالاتر است.

تینا کاپیتیس

این مشکل یک عفونت قارچی است که می‌تواند باعث ریزش مو به صورت تکه‌ای و به شکل دایره‌ای یا بیضه‌ای در سر شود. شفت یا ساقه مو ممکن است از سطح پوست سر جدا شده و باعث پدیدار شدن نقاط سیاه بر روی سر گردد.

طاسی منطقه‌ای

این عارضه مسری نیست و در اثر حملۀ سیستم ایمنی بدن به فولیکول‌های مو ایجاد می‌شود. ریزش مو در این عارضه به صورت تکه‌ای و به شکل دایره‌ای یا بیضه‌ای است. طاسی منطقه‌ای باعث پوسته‌پوسته شدن یا شکستن تارهای مو نمی‌شود. برای این بیماری درمان قطعی وجود ندارد، اما برخی روش‌ها می‌توانند به کنترل آن کمک کنند.

اختلال موکنی

این اختلال باعث می‌شود تا کودک موهای خود را کشیده، چرخانده یا بمالد و در نهایت باعث ریزش مو میشود. ریزش مو به صورت تکه‌ای و معمولا در سمتی از سر کودک است که دست غالب نیز در آن سمت قرار دارد. به  طور مثال اگر کودک راست‌دست باشد، ریزش مو نیز در سمت راست سر دیده می‌شود. این اختلال معمولا در اثر استرس یا اضطراب در محیط زندگی کودک برانگیخته میشود. بهترین روش برای رفع این اختلال، مشاوره است.

تغذیه نامتعادل

ریزش مو می‌تواند نشانه‌ای از کمبود یا مازادِ مواد مغذی در بدن باشد.

  • کمبود ویتامین H یا بیوتین که عضوی از خانوادۀ ویتامین‌های ب است. این ویتامین کربوهیدرات را متابولیزه کرده و به گلوکز انرژی تبدیل می‌کند.
  • کمبود روی (زینک) که یک مادۀ معدنی ضروری بوده و در سوخت‌وساز سلولی نقش دارد.
  • مازادِ ویتامین A در بدن.

مشکلات غدد درون‌ریز

در برخی از کودکان، دلیل ریزش مو مربوط به کم‌کاری تیروئید است که در این وضعیت غده تیروئید فعالیت کمی داشته و به اندازۀ کافی هورمون‌های تنظیم کنندۀ سوخت‌وساز بدن را تولید نمی‌کند. برای درمان این مشکل باید به پزشک مراجعه کرد.

منبعstylecraze.com
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید