دلایل درد قبل از اجابت مزاج

0
549

اجابت مزاج کاری است که معمولا به آن توجه خاصی نمی‌کنیم تا زمانی که این عمل با درد همراه شود. درد قبل از اجابت مزاج می‌تواند گاهی اوقات آنقدر شدید باشد که فرد برای انجام عمل اجابت مزاج دچار هراس شود. اگرچه تجربۀ کمی ناراحتی هنگام دفع مدفوع می‌تواند طبیعی باشد، اما اگر درد غیرقابل تحمل شود، باید سریعا به پزشک مراجعه کنید. در ادامه به بررسی دلایل درد قبل از اجابت مزاج می‌پردازیم. با گیاه یاب همراه باشید.

درد قبل از اجابت مزاج

آیا درد قبل از اجابت مزاج طبیعی است؟

خیر، این درد طبیعی نیست. در واقع در حالت عادی نباید دردی را قبل، بعد و در حین مدفوع کردن تجربه کنید. در صورت تجربۀ درد، حتما به پزشک مراجعه کنید تا احتمال وجود بیماری‌ها در شما بررسی گردد.

درد اجابت مزاج ممکن است با علائمی دیگر نیز همراه باشد. به طور مثال:

  • یبوست یا اسهال
  • پیدا کردن خون یا مخاط در مدفوع
  • تجربۀ گرفتگی‌های معده
  • نفخ زیاد قبل یا در حین اجابت مزاج

اگر این علائم را تجربه می‌کنید، حتما با پزشک‌تان مشورت کنید.

دلایل درد قبل از اجابت مزاج

همانطور که اشاره کردیم، برای تشخیص علت درد باید به پزشک مراجعه کنید. در ادامه برخی از عواملی که در بروز درد قبل از اجابت مزاج موثر هستند را بررسی می‌کنیم:

عفونت‌ها

عفونت‌ها می‌توانند علت درد شما باشند. شایع‌ترین نوع عفونت، التهاب معدی‌روده‌ای ویروسی است که می‌تواند باعث بروز حالت تهوع، اسهال، معده درد و استفراغ شود. عفونت همچنین می‌تواند ناشی از مسمومیت غذایی باشد که در اثر خوردن غذاهای آلوده و حاوی سموم ایجاد می‌شود.

صدمه

اگر روده‌های شما دچار صدمه و آسیب شوند، درد را تجربه خواهید کرد. افرادی که تحت رادیوتراپی برای درمان سرطان قرار می‌گیرند، در خطر آسیب دیدن دیوارۀ روده‌ها هستند. برخی سموم و داروها نیز می‌توانند واکنش‌های التهابی را در بدن برانگیزند و به دیوارۀ روده آسیب وارد کنند.

اختلالات سیستم ایمنی

عملکرد ناقص سیستم ایمنی بدن می‌تواند باعث بروز درد قبل از اجابت مزاج شود. همچنین این درد می‌تواند ناشی از بیماری روده ملتهب باشد که زخم‌هایی را در دیوارۀ روده به وجود می‌آورد.

مشکلات گردش خون

جریان خون ضعیف در روده می‌تواند با اجابت مزاج دردناک همراه باشد. محدود شدن جریان خون باعث می‌شود تا قسمت‌های مختلف روده تحت تاثیر قرار بگیرند. درد شما همچنین می‌تواند ناشی از هموروئید یا بواسیر باشد که ناحیۀ مقعد را هدف قرار می‌دهد.

سایر دلایل درد قبل از اجابت مزاج

  • عدم تحمل لاکتوز
  • اختلالات مادرزادی
  • یبوست
  • گاز زیاد
  • ملین‌ها و داروها

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید