دلایل خشکی و ترک پا

0
271

پاها از اندامی هستند که همواره فشار زیادی را تحمل می‌کنند. هر مرتبه که راه می‌روید، تمام وزنتان بر روی پاها می‌افتد و یکی از عوارض این فشار، ترک خوردن پوست پاهاست. اما این تنها دلیل خشکی و ترک خوردگی پاها نیست؛ بسیاری از عوامل دیگر وجود دارند که میتوانند باعث شدت یافتن ترک خوردگی و بروز مداوم آن در پاها شوند. در این مطلب به بررسی دلایل خشکی و ترک پا میپردازیم. لطفا با گیاه یاب همراه باشید.

دلایل خشکی و ترک پا

کمبود آب بدن

کم آبی بدن می تواند باعث خستگی، کاهش سوخت و ساز، جوش زدن و پوسته پوسته شدن پاها شود. اگر به اندازه کافی آب ننوشید، پوست سراسر بدن شروع به خشک شدن می کند. همیشه به خاطر داشته باشید آب دوست شما است. کمبود آب بدن میتواند یکی از دلایل خشکی و ترک پا باشد.

عفونت های قارچی

یکی از عمده ترین دلایل پوسته پوسته شدن پاها عفونت های قارچی است. در بیشتر مواقع، عفونت قارچی خود را به شکل پوسته پوسته شدن نشان می دهد و فرد مبتلا احساس خارش نمی کند. بنابراین متوجه نمی شود که مشکل عفونت قارچی است. پس اگر پوستتان ناگهان شروع به خشک شدن کرد، بهتر است تا دیر نشده خیلی سریع آن را چک کنید. اگر پوست دچار عفونت قارچی شود می تواند خیلی ساده ناخن های پا را نیز مبتلا کند. در چنین شرایطی خلاص شدن از عفونت بسیار دشوار می شود.

عفونت قارچی، پوست ناخن را عفونی می کند و وقتی پوست خوب می شود دوباره ناخن پوست را عفونی می کند و این چرخه ادامه پیدا می کند.

ورزش کردن

عرق کردن و شرایط مرطوب معمولا باعث عفونت پاها می شود که منجر به پوسته پوسته شدن پا می شود. این یعنی ممکن است ورزشتان باعث چنین اتفاقی برای پاها شده باشد.

اگر با پای برهنه ورزش کنید و یا از مت یوگای شخصی دیگر استفاده کنید ممکن است به سادگی گرفتار این عفونت ها شوید.

اگزما

اگزما مشکل پوستی است که خود را با پوسته پوسته کردن سطح پوست نشان می دهد. اگزما می تواند باعث خارش، خشکی و پوسته پوسته شدن در سراسر بدن شود و این شامل کفِ پاها نیز می باشد. با اینکه بیشتر افراد در دوران کودکی، اگزما را تجربه می کنند اما ممکن است در دوران بزرگسالی نیز دچارش شوید و یکی از دلایل خشکی و ترک پا باشد. خوشبختانه درمان های موضعی فراوانی وجود دارد که بدون نیاز به نسخه می توانید از داروخانه ها تهیه کنید.

آفتاب سوختگی

هیچ کس با هدف آفتاب سوخته شدن به ساحل نمی رود. همانطور که فراموش نمی کنید به دست ها، صورت، شانه ها و کمر ضد آفتاب بزنید پاها را نیز فراموش نکنید. همچنین اگر پاها را در آب فرو بردید، فراموش نکنید که مجدد به آنها ضد آفتاب بزنید.

گاهی عادی است

همانطور که گاهی ابروها می ریزد، پوست پا نیز گاهی پوسته پوسته می شود و این چیز بدی نیست. بدن به صورت طبیعی پوست مرده را جدا می کند. بنابراین توصیه
می شود همیشه در حمام از سنگ پا استفاده کنید تا پوست های مرده را جدا کنید تا پوست جدید بالا بیاید.

سایت‌دکتر‌کرمانی
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید