دلایل خارش بینی چیست

0
639

خارش بینی نشانه چیست؟ در این مقاله برخی از رایج‌ترین دلایل خارش بینی را بررسی خواهیم کرد. همچنین چند روش برای کاهش خارش بینی را معرفی می‌کنیم. با گیاه یاب همراه باشید.

خارش بینی

دلایل خارش بینی

در اغلب موارد دلایل خارش بینی نیازی به مراجعه به پزشک ندارند. شایع‌ترین دلایل از این قرارند:

  • شایع‌ترین دلایل مربوط به سلامتی عبارتند از سرماخوردگی یا حساسیت‌ها.
  • استنشاق برخی مواد آزاردهندۀ هوا نظیر عطرها، مواد شیمیایی، غبار یا آلودگی‌ها می‌توانند باعث خـارش بینی شوند.
  • خوردن غذاهای تند
  • قرار گرفتن در معرض برخی شرایط محیطی یا هوای شدید می‌تواند به خارش بینـی منجر گردد.
  • رینیت یا عفونت‌های باکتریایی بینی نیز می‌توانند باعث خارش شوند.

اگر خـارش بینی شما ناشی از این موارد است، کافیست برای تسکین خارش، از آنها دوری کنید. همچنین استفاده از آنتی‌هیستامین یا اسپری بینی نیز می‌تواند به کاهش خارش کمک کند. اسپری بینی رطوبت را بازیابی کرده و از بروز خارش جلوگیری می‌کند.

روش‌های تسکین خارش بینی

آنتی‌هیستامین‌ها: خـارش بینی می‌تواند ناشی از آزاد شدن هیستامین در حفره بینی باشد که بخشی از واکنش ایمنی در بدن است. هیستامین زمانی آزاد می‌شود که در معرض مواد آزاردهنده و آلرژی‌زای محیطی قرار می‌گیرید. می‌توانید آنتی‌هیستامین را به شکل اسپری بینی یا خوراکی دریافت کنید.

اسپری بینی سالین: می‌توانید از اسپری‌های سالین که نیازی به نسخۀ پزشک ندارند استفاده کنید. این اسپری‌ها به کاهش خارش بینی که ناشی از انسداد حفره‌های بینی است کمک می‌کند. اسپری‌های بینی سالین حاوی آب و نمک هستند که مجاری بینی را پاکسازی و مرطوب می‌کنند.

افزایش رطوبت: اگر رطوبت محیط‌تان را افزایش دهید، خارش بیـنی کم می‌شود. این یعنی باید یک دستگاه رطوبت‌ساز را تهیه کنید تا هوا را مرطوب کند. همچنین می‌توانید از بخار حمام برای مرطوب کردن هوا استفاده کنید.

دوری از مواد آلرژی‌زا: باید از مواد آلرژی‌زا نظیر پوسته‌ حیوانات، غذاها، غبار و مواد شیمیایی آزاردهنده دوری کنید.

پمادها و لوسیون‌ها: اگر قسمت خارجی بینی می‌خارد، احتمالا بدلیل خشک شدن پوست بینی است. می‌توانید با استفاده از لوسیون یا پماد، خشکی پوست را برطرف کنید. کر‌م‌های کورتیکوستروئید نظیر هیدروکورتیزون می‌توانند خارش بیـنی را تسکین دهند.

مراجعه به پزشک: اگر این روش‌ها جوابگو نبودند، یا اگر نمی‌دانید علت خارش چیست، باید به پزشک مراجعه کنید تا دلیل خارش بینی بررسی شده و مشخص گردد. گاهی اوقات فرد به یک داروی تجویزی نیاز دارد.

منبعnewhealthadvisor.com
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید