دلایل بی خوابی کودکان

0
493

بی‌خوابی (Insomnia) می‌تواند باعث بروز احساس خستگی و ناامیدی در بزرگسالان شود؛ حال تصور کنید که بی خوابی کودکان چقدر می‌تواند آسیب‌رسان و مشکل‌ساز باشد. اغلب مردم از این موضوع آگاهی ندارند، اما بی خوابی، کودکان را نیز تحت تاثیر قرار می‌دهد و در چنین شرایطی بسیار مهم است که والدین کودک به دنبال مراقبت‌های فوری و لازم پزشکی باشند. مهم‌ترین نکته دربارۀ بی خوابی کودکان این است که علائم آن را تشخیص دهید. انجام اینکار می‌تواند دشوار باشد، زیرا کودکان الگوهای خوابِ متفاوتی دارند. در هر صورت ضروری است که برای تشخیص این عارضه، میزانِ خواب کودک خود را زیر نظر داشته باشید.

بی خوابی کودکان

علائم بی خوابی کودکان

به گزارش گیاه یاب به نقل از «نیوهلث‌ادوایزر» دشواری در به خواب رفتن، واضح‌ترین علامت بی خوابی است که در میان کودکان و بزرگسالان رایج است. همچنین دشواری در داشتن خواب بدون وقفه (بدون بیدار شدن) از علائم این مشکل است. سایر نشانه‌های بی خوابی کودکان عبارتند از: چرخیدن و جابه‌جا شدن زیاد، دراز کشیدن در تخت در حالی که کودک بیدار است و بیدار شدن ناگهانی.

دلایل بی خوابی کودکان

برای درمان و برطرف کردن این مشکل، ابتدا مهم است که دلیل اصلی آن را پیدا کنید. در ادامه به معرفی برخی از دلایل احتمالی بی خوابی در کودکان می‌پردازیم.

استرس: بسیاری از مردم اطلاع ندارند که استرس می‌تواند کودکان را نیز تحت تاثیر قرار دهد؛ حتی کودکان نوپا که به مهدکودک می‌روند نیز ممکن است در سازگاری با تغییرات جدید دچار دشواری شده و با استرس روبه‌رو شوند. عوامل دیگری نظیر به دنیا آمدن خواهر یا بردار جدید، اسباب‌کشی و تغییر مکان زندگی، بیماری اعضای خانواده، مرگ اعضای خانواده و مشکلات مالی والدین می‌توانند باعث بروز استرس در کودک شده و اختلالات خوابی به وجود آورند.

شرایط محیطی: نداشتن یک فضای راحت برای خواب می‌تواند کیفیت خوابِ کودکان را تحت تاثیر قرار دهد. شایع‌ترین مشکلات محیطی با وضعیت نور اتاق، سروصدا، گرما و تشک سفت و سخت مرتبط هستند. بسیاری از عوامل محیطی دیگر نیز می‌توانند باعث بروز مشکل در خواب شوند.

مشکلات پزشکی: برخی از شرایط خاص پزشکی نظیر گرفتگی بینی، آسم و حساسیت‌های پوستی می‌توانند کیفیت خواب کودک را تحت تاثیر قرار دهند. مشکلا سلامتی دیگری نظیر سوزش قلب، دردهای رشد، گرفتگی عضلات، فیبرومیالژیا و… ممکن است نقشی در بی خوابی کودکان داشته باشند. همچنین مصرف داروها برای درمان این مشکلات می‌تواند علت اختلالات خواب باشد.

سایر عوامل: مصرف زیاد نوشابه‌های گازدار و نوشیدنی‌های حاوی کافئین می‌تواند باعث بروز بی خوابی در کودکان شود.

تیم ترجمۀ گیاه یاب
منبع: newhealthadvisor.com
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید