دلایل بروز میخچه و پینه پا

0

میخچه و پینه پا در واقع نواحی‌ای از پوست هستند که در اثر اصطکاک مداوم ضخیم شده‌اند. میخچه و پینه معمولا نیازی به درمان ندارند، مگر آنکه با درد همراه باشند. با گیاه یاب همراه باشید تا به بررسی بیشتر این موضوع بپردازیم.

پینه پا

میخچه و پینه پا چیست؟

میخچه و پینه همانطور که اشاره کردیم در اثر اصطکاک یا فشار بیش از حد به وجود می‌آیند. این اصطکاک یا فشار می‌تواند ناشی از دویدن، راه رفتن، ایستادن یا حفظ تعادل بدن باشد. فشار، وزن و نیروی وارده بر پا منجر به سفت و ضیم شدن پوست شده و در نهایت میخچه یا پینه پدیدار می‌شود.

اغلب مردم از این موضوع غافل می‌شوند که میخچه و پینه پا با یکدیگر تفاوت دارند. میخچه‌ها معمولا کوچکتر از پینه‌ها هستند و به طور اساسی یک ناحیۀ ملتهب از پوست در اطراف مرکزی سفت – از پوست – می‌باشند. میخچه‌ها اغلب در بخش‌های غیرمنتظره‌ای از پا پدیدار می‌شوند، مانند نواحی بین انگشتان پا یا قسمت بالایی پا. فشار وارد کردن به میخچه می‌تواند باعث درد شود. وقتی عرق در مجاورت میخچه حبس می‌شود، قسمت سفت و سخت میخچه نرم می‌گردد.

پینه‌ها معمولا بزرگتر از میخچه هستند و اغلب در قسمت کفِ پا و دست پدیدار می‌شوند. پینه معمولا با درد همراه نیست.

دلایل بروز میخچه و پینه پا

دلایل بروز میخچه و پینه در پا و یا دست، مربوط به پوستِ مُرده می‌باشد که در اثر اصطکاک یا فشار زیاد ایجاد شده است. جالب است بدانید که پینه می‌تواند به طرق مختلفی به شما کمک کند! لایه‌های مرده و سفت‌شدۀ پوست از قسمت زیرین پا یا دست در برابر برش‌ها و آسیب‌های دیگر مانند خلیدگی جلوگیری می‌کنند.

برخی از دلایل دیگر بروز میخچه و پینه:

  • استفادۀ مکرر از ابزار‌ها یا انجام فعالیت‌هایی که در آنها از کفِ دستان و پاها به منظور قسمت‌های محافظت‌کننده استفاده می‌شود.
  • میخچه و پینه راحت‌تر در بیماران مبتلا به دیابت پدیدار می‌شوند. زیرا در این بیماران جریان خون به اندام‌های بدن با محدودیت مواجه است و همین، کار را برای تجمع پوست مرده آسان‌تر می‌کند.

علائم

با بروز پینه، پوست به شدت خشک، سفت و ضخیم می‌شود. پینه همچنین ممکن است باعث خاکستری یا زرد‌رنگ شدن پوست گردد و بافت ناهمواری داشته باشد. پوست در ناحیۀ پینه حساسیت کمتری نسبت به لمس شدن دارد.

میخچۀ مزمن شبیه به پینه است و پوست در ناحیۀ میخچه سفت و ضخیم می‌شود. این نوع میخچه مرکز خاکستری‌رنگ دارد که اطرافش را حلقه‌ای زردرنگ احاطه کرده است. میخچۀ نرم شبیه به یک زخم باز است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.