دلایل بروز لکه های سفید روی ناخن

0
706

آیا به تازگی لکه های سفید رنگی را بر روی ناخن‌هایتان مشاهده کرده‌اید و به دنبال علت بروز آنها می‌گردید؟ لکه های سفید روی ناخن می‌توانند ناشی از دلایل مختلفی باشند و برای بررسی این مشکل حتما باید به متخصص پوست مراجعه کنید. در این مطلب به همراه یک متخصص پوست، مو و زیبایی به بررسی این موضوع و دلایل احتمالی لکه های سفید روی ناخن می‌پردازیم. لطفا با گیاه یاب همراه باشید.

لکه های سفید روی ناخن

دکتر ندا ادیبی درباره علت به وجود آمدن لکه های سفید روی ناخن اظهار کرد: برخی گمان می‌کنند به وجود آمدن لکه های سفید روی ناخن به علت کمبود کلسیم است، در صورتی که کلسیم هیچ نقشی در سلامت ناخن‌ها ندارد.

وی با بیان اینکه تنها کمبود منیزیم می‌تواند موجب افزایش آسیب‌پذیری ناخن در برابر ضربه شود، افزود: در برخی از افراد ناخن‌ها به علت حساسیت حتی با ضربه‌های کوچک در کار روزانه همچون کار با لپ‌تاب و موبایل دچار آسیب می‌شود.

این متخصص پوست، مو و زیبایی ادامه داد: برای جلوگیری از بروز لکه های سفید روی ناخن به افراد توصیه می‌شود صفحه ناخن را چرب نگه دارند تا شکنندگی آن کاهش یابد البته این لکه‌ها با رشد ناخن از بین می‌روند بنابراین نمی‌توان آن را به عنوان مشکل تلقی کرد و نیازی به مراجعه به پزشک نیست،اما افراد باید توجه کنند اگر خطوط سفید بر ناخن‌ها افزایش یافت و به سایر ناخن‌ها سرایت کرد باید به پزشک مراجعه کرد.

ادیبی با اشاره به اینکه کمبود منیزیم می‌تواند سبب افزایش آسیب پذیری ناخن در برابر ضربه و ایجاد خطوط سفید شود، خاطرنشان کرد: گاهی بروز بیماری‌های کلیوی، کبدی و قلبی سبب سفید شدن کل صفحه ناخن می‌شود که ضرورت دارد افراد هرچه سریع‌تر به پزشک مراجعه کنند تا تحت معاینه و آزمایش قرار گیرند.

وی در خصوص علت ریش ریش شدن پوست کنار ناخن‌ها نیز عنوان کرد: تماس زیاد و مکرر با آب و مواد شوینده، زدن لاک ناخن به طور مکرر و استفاده از استون، فقرآهن و روی سبب پوسته پوسته شدن کنار ناخن‌ها می‌شود و استفاده از مواد شوینده استاندارد، استفاده از دستکش حین کار، گرفتن گوشه ناخن با ناخن‌گیر و مصرف کرم‌های مرطوب کننده در کاهش ریش ریش شدن پوست موثر است.

ادیبی خاطرنشان کرد: افراد باید از کندن ضایعات کنار ناخن خودداری کنند چرا که همراه آن قسمتی از بافت زنده پوست هم کنده می‌شود و زمینه ورود میکروب و ایجاد عفونت را فراهم می‌کند.

منبعطبنا
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید