دلایل بروز بیماری دمانس

0
493

طبیعی است که با بالا رفتن سن، عملکرد مغز کاهش یابد؛ اما به این معنا نیست که نتوانید برای پیشگیری از آن کاری انجام دهید. روشهایی وجود دارد که می توانید برای بهبود عملکرد مغز و کاهش خطر ابتلا به بیماری دمانس یا زوال عقل از آنها بهره ببرید. باید عادات روزانه‌ای که خطر ابتلا به دمانس را افزایش می دهند را ترک کنید. دوری از این عادات، حافظه ی بلند مدت شما را سالم نگه می دارد و از فراموشی جلوگیری می کند.

بیماری دمانس

تنهایی

تحقیقات نشان می دهند افرادی که از حمایت اجتماعی برخوردار نیستند، در معرض شدید ابتلا به بیماری دمانس یا همان زوال عقل قرار دارند. در این بررسی مشخص شد که خطر ابتلای افرادی که تنها هستند دو برابر افرادی است که تنها نیستند. تلاش کنید وقتتان را با خانواده و دوستانتان سپری کنید. همچنین باید با افسردگی مبارزه کنید چرا که افسردگی یکی از عوامل اصلی زوال عقل است.

مصرف کم سبزیجات

تحقیقات نشان می دهند که لوتئین، مواد مغذی موجود در سبزیجات برگ سبز، می تواند به بهبود حافظه ی بزرگسالان و نوجوانان کمک کند. کلم، اسفناج، چای سبز و کلم بروکلی منابعی سرشار از لوتئین هستند که می توانید از آنها استفاده کنید. شما می توانید این مواد مغذی را از زرده ی تخم مرغ نیز دریافت کنید.

ورزش نکردن

ورزش فقط از پوکی استخوان و درد عضلات در سالخوردگی جلوگیری نمی کند، بلکه عملکرد مغز را نیز بهبود می بخشد. در مطالعه ای که در سالمندان با رده سنی ۶۵ تا ۸۵ سال انجام شده است، محققان دریافته اند ورزش ۳۰ دقیقه ای سه بار در هفته سوخت و ساز مغز را بهبود می بخشد و از سلول ها محافظت می کند. البته میزان ورزش باید حداقل ۹۰ دقیقه در هفته باشد.

سیگار کشیدن

طبق اعلام سازمان بهداشت جهانی، سیگاریها در مقایسه با افراد غیر سیگاری ۴۵ درصد بیشتر در معرض ابتلا به بیماری دمانس هستند. این گزارش همچنین اشاره کرد که ۱۴ درصد موارد زوال عقل در جهان ممکن است با سیگار کشیدن مرتبط باشد. سیگار را برای محافظت از مغزتان و کاهش خطر ابتلا به زوال عقل ترک کنید.

کمبود خواب

حتما شما حداقل چند مورد عوارض جانبی کمبود خواب را می دانید. کمبود خواب می تواند حافظه ی شما را به هم بریزد و توجه شما را کاهش دهد. فراموش نکنید که بیش از اندازه خوابیدن هم خوب نیست؛ براساس تحقیقات، افرادی که بیش از ۸ ساعت می خوابند، ۳۵ درصد بیشتر در معرض خطر ابتلا به زوال عقل هستند.

جدی نگرفتن بیماری های مزمن

آیا می دانید زوال عقل، افراد مبتلا به دیابت و فشار خون بالا را بیشتر تهدید می کند؟ مصرف دارو، تغذیه مناسب و ورزش به کنترل این بیماری ها و پیشگیری از زوال عقل کمک می کند.

مصرف مشروبات الکلی

مشروبات الکلی با بسیاری از بیماری ها از جمله سکته ی مغزی، فشار خون بالا، بیماری کبد و زوال عقل پیوند خورده اند. مصرف مشروبات الکلی باعث کوچک شدن مغز و در نتیجه موجب زوال عقل می شود.

تیم ترجمۀ گیاه یاب
منبع: care2.com
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید