دلایل افزایش بیلی روبین در بزرگسالان

0
561

وقتی گلبول‌های قرمز خون پیر می‌شوند، هموگلوبین موجود در آنها تجزیه شده و یک محصول جانبی به نام بیلی روبین را تولید می‌کنند. با گردش بیلی روبین در بدن، کبد اغلب بیلی روبین‌ها را به صفرا تبدیل کرده و سپس یا آنها را در کیسه صفرا ذخیره کرده و یا از طریق مدفوع دفع‌شان می‌کند. البته همچنان مقداری از بیلی روبین در خون باقی می‌ماند. سطح عادی بیلی روبین در خون بین ۰.۳ تا ۱.۹ میلی‌گرم در هر دسی‌لیتر است، در حالی که سطح عادی بیلی روبین مستقیم ۰ تا ۰.۳ میلی‌گرم در هر دسی‌لیتر میباشد. انواع مختلفی از بیماری‌ها وجود دارند که باعث افزایش بیلی روبین می‌شوند که این عارضه‌ها عبارتند از مشکلات مربوط به کیسه صفرا، کبد یا مشکلات گلبول‌های قرمز خون.

افزایش بیلی روبین

در ادامه به بررسی دلایل افزایش بیلی روبین در بزرگسالان میپردازیم.

بیماری کبد

در حالت عادی کبد بیلی‌روبین را به وضعیت محلول درمی‌آورد که بتواند از بدن دفع شود. اگر کبد عملکرد مطلوبی نداشته باشد، افزایش بیلی روبین در بدن اتفاق می‌افتد. مشکلاتی نظیر ویروس هپاتیت، سیروز و سندرم گیلبرت می‌توانند عملکرد کبد را تحت تاثیر قرار داده و منجر به افزایش بیلی روبین شوند.

بیماری کیسه صفرا و مجرای صفراوی

وقتی از بیماری‌ای رنج می‌برید که مجرای صفراوی را مسدود می‌کند، احتمال افزایش بیلی روبین خون وجود دارد. بیماری کلستاز زمانی اتفاق می‌افتد که جریان صفرا در اثر کاهش ترشح صفرا یا مسدود شدن مجرا صفراوی، کم شده و در نهایت منجر به افزایش سطوح بیلی روبین می‌گردد. سایر مشکلاتی که می‌توانند منجر به افزایش بیلی روبین شوند عبارتند از سنگ‌های کیسه صفرا، تومورهای موجود در کیسه صفرا، لوزالمعده یا مجرای صفراوی.

کم‌خونی همولیتیک

کم‌خونی همولیتیک می‌تواند باعث از بین رفتن دائمیِ گلبول‌های قرمز خون شود. این وضعیت در نتیجه منجر به تولید بیشتر بیلی روبین و افزایش سطح آن در خون می‌شود. بیماری‌های مختلفی وجود دارند که می‌توانند منجر به کم‌خونی همولیتیک شوند. این بیماری‌های عبارتند از لوپوس، کم‌خونی داسی‌شکل، لنفوم یا سرطان خون.

داروها

برخی از داروها با عوارض جانبی‌ای همراه هستند که منجر به افزایش بیلی روبین می‌شوند. داروهایی که دریافت بیلی روبین توسط کبد را کاهش می‌دهند، نظیر پروبنیسید و مایکوبوتین، می‌توانند منجر به افزایش بیلی روبین شوند. برخی از داروها مانند کلرپرومازین و استروژن‌ها نیز می‌توانند ترشح صفرا را تحت تاثیر قرار داده و در نتیجه منجر به افزایش سطح بیلی روبین در جریان خون شوند. فراموش نکنید که مصرف زیاد استامینوفن می‌تواند به کبد آسیب رسانده و در نهایت باعث افزایش بیلی روبین گردد.

واکنش تزریق خون

ممکن است با یک واکنش آلرژیک هنگام تزریق خون مواجه شوید که باعث می‌شود تا سیستم ایمنی بدن گلبول‌های قرمز خون تزریق شده به بدن‌تان را نابود کند. این اتفاق سبب می‌شود تا مقدار زیادی از سلول‌ها نابود شده و مقدار زیادی بیلی روبین تولید شود.

منبعnewhealthadvisor.com
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید