دفع سنگ کلیه با روش های طبیعی

0
1219

دفع سنگ کلیه ارتباط تنگاتنگی با رژیم غذایی و مصرف مایعات دارد. پیشنهاد میشود برای درمان سریع و ۱۵ روزۀ سنگ کلیه، از روش‌ها و توصیه‌هایی که در ادامه معرفی میکنیم بهره ببرید. لطفا با گیاه یاب همراه باشید تا بهترین روش‌های طبیعی برای دفع سنگ کلیه را بشناسیم.

دفع سنگ کلیه

مصرف زیاد آب

آب بهترین انتخاب است. آب با تخلیه کردن کلیه ها به آنها کمک میکند، پس باید مصرف آب را افزایش بدهید.

باید آنقدر مایعات بنوشید که در زمان دفع ادرار، ادرارتان شفاف یا تقریبا شفاف باشد.

خاکشیر

گیاه خاکشیر ادرار آور بوده و قادر است التهاب کلیه (پیلونفریت) را برطرف کند. خاکشیر سنگ کلیه را دفع می‌کند و به این منظور می‌توان خارشتر، خاکشیر و ترنجبین را با هم مخلوط کرده و صبح ناشتا خورد.

دفع سنگ کلیه با آبلیمو

بعضی از اوقات، یک لیمو را قاچ کنید و در آبتان بیاندازید یا غذاهایی که با آب لیمو درست شده اند، مصرف کنید.

لیمو سرشار از سیتریک اسید است،که به نظر میرسد برای شکستن سنگ هایی که کلسیمی هستند، موثر است. زمانی که سنگ ها شکسته شوند،راحتتر دفع میشوند و درد کمتری دارند.

سعی کنید روزانه نصف پیمانه (۱۲۵ میلی لیتر) آبلیمو خالص بخورید.

فعالیت جسمی

فعالیت های جسمانی منظم میتواند به ادامه ی حرکت سنگ کلیه کمک کند.پس ورزش خفیف تا متعادل پیشنهاد میشود.

از آنجایی که سنگ کلیه میتواند دردناک باشد،ممکن است قادر نباشید زیاد ورزش کنید.ورزش ملایم را امتحان کنید و در صورت نیاز، برای کاهش درد استراحت کنید.نیاز است که فعال باشید اما شما میتوانید و باید زمانی که درد دارید،استراحت کنید.

سبزیجات تازه

برای دفع سنگ کلیه، غلات کامل و سبزیجات تازه ی بیشتری مصرف کنید.

بسیاری از غذاهای سرشار از فیبر، حاوی فیتیک اسید هستند که میتواند به جلوگیری و کاهش متبلور شدن نمکهای کلسیمیِ ایجاد کننده ی سنگ، کمک کند. این ترکیب در حبوبات، گندم و سبوس یافت میشود.

محدود کردن مصرف کافئین

نوشابه هایی که فسفریک اسید دارند،سیترات ادرار را کاهش میدهند و مشکل را سختتر میکنند.هرچند،آن نوشابه هایی که سیترات دارند میتوانند قابل قبول باشند.

تا جایی که میتوانید از مصرف کافئین بپرهیزید. بعضی منابع اظهار دارند کافئین ایمن است در حالی که سایرین پیشنهاد میکنند که طبیعت خشک کردن آب بدن توسط کافئین، مشکل زا است.از نوشیدنی های بدون کافئین استفاده کنید تا ایمن باشد.

محدود کردن نمک و پروتئین

مصرف سدیم تان را به ۳ گرم یا کمتر در روز برسانید و مصرف پروتئین گوشتتان را در تعادل نگه دارید.

نمک، کلسیم ادرار را افزایش میدهد که میتواند باعث ایجاد سنگ کلیه های کلسیمی شود.همچنین بعضی از تحقیقات پیشنهاد میدهند که سدیم،نمک اوریک اسید را افزایش میدهد که میتواند تشکیل سنگ کلیه را تحریک کند.

پروتئین، اوریک اسید ،کلسیم و اُکسالات در ادرار را افزایش میدهد در حالی که سیترات را کاهش میدهد. پروتئین گوشت بیشتر مشکل ساز است زیرا سولفور بیشتری دارد، بنابراین از پروتئین سبزیجات، بیشتر اسید تولید میکند.

منبعالودکتر
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید