در زمان معین غذا بخورید

0

متاسفانه امروزه به دلیل مشغله های فراوان و درگیری های فکری و کاری شاید مثل دروان گذشته به خوردن غذا بر سر ساعت معین اهمیتی داده نشود از این رو باید بدانیم این روند اگر تکرار شود، ممکن مشکلات جسمی و گوارشی را بوجود بیاورد و همچنین با گذشت زمان سیستم ایمنی فرد ضعیف خواهد شد. در این مطلب به فواید سر زمان غذا خوردن خواهیم پرداخت.

معین

قبل از هر چیز بهتر است تعریف مشخصی از ساعات معین وعده‌های غذایی ارائه دهیم. داشتن ساعاتی معین برای صرف وعده‌های غذایی بدین معناست که شما در طول روز برای هر ۳ وعده اصلی و ۲ تا ۳ میان‌وعده زمان مشخصی را در نظر داشته باشید. همچنین باید سعی کنید بین وعده‌های غذایی فاصله زمانی زیادی ایجاد نکنید و این الگوی غذایی را هر روز مانند روز قبل تکرار کنید.

فواید خوردن غذا در ساعات منظم و معین

انتخاب یک ساعت مشخص برای خوردن وعده‌های غذایی فواید گوناگونی برای سلامتی دارد. یکی از مهم‌ترین این فواید، حفظ انرژی در طول روز است. غذا خوردن نامنظم و گاه حذف برخی وعده‌های غذایی باعث می‌شود بدن شما در طول روز با کمبود انرژی مواجه شود. خوردن به موقع غذا قند خون شما را در حالت تعادل حفظ می‌کند و سردرد و سرگیجه‌های ناشی از گرسنگی را از شما دور نگه می‌دارد. در نتیجه این کار، فشار کمتری به بدن و دستگاه گوارش شما می‌آید که در سلامت کلی شما تأثیر بسیاری دارد. داشتن برنامه غذایی مشخص از ریزه‌خواری‌های غیرضروری نیز جلوگیری می‌کند. به همین دلیل هماگر شما به دنبال کاهش وزن هستید، بدانید که یک برنامه غذایی منظم، کم کالری و سرشار از مواد مغذی شانس شما را برای کاهش وزن بالا می‌برد. همچنین معمولاً افرادی که با برنامه غذا می‌خورند، بین وعده‌های غذایی، کمتر به خوردن فکر می‌کنند و انتخاب‌های منطقی‌تری برای خوردن دارند.

موانع غذا خوردن در ساعات معین

در دنیای پرمشغله امروزی، افراد برای نخوردن غذا در ساعات معین بهانه‌های گوناگونی دارند. یکی از عوامل ایجاد بی‌نظمی در الگوی منظم غذایی، درگیری‌های شغلی افراد است. افرادی که شاغل هستند معمولاً در طول روز فرصتی برای خوردن وعده‌های غذایی منظم و کامل ندارند. محیط خانوادگی، زندگی اجتماعی و استرس نیز عوامل دیگری هستند که می‌توانند این نظم را برهم بزنند.

نامرتب غذا خوردن می تواند فرد را آماده

چاقی

فشار خون بالا

دیابت نوع ۲ کند.

جدای اینکه چقدر کالری مصرف می کنید.

در یکی از بررسی ها الگوی غذا خوردن بین المللی مورد پژوهش قرار گرفت و مشخص شد بین چاقی و خوردن کالری بیشتر هنگام عصر می تواند رابطه وجود داشته باشد.

در بررسی دیگر به نتیجه رسیدند، افرادی که به صورت مرتب ۶ وعده در روز غذا میل می کنند نسبت به کسانی که غذا خوردنشان برنامه خاصی ندارد سطح کلسترول و انسولین پایین تری دارند.

ما متوجه شدیم، افراد بالغی که در طول وعده هایی مرتب کالری دریافت می کنند کمتر از افرادی که وعده هایشان نامنظم است دچار چاقی می شوند.

با اینکه زیاد منطقی به نظر نمی رسد اما زمان بندی وعده ها می تواند روی سلامتتان تاثیر زیادی داشته باشد. بسیاری از فرآیند های سوخت و ساز در بدن از جمله:

اشتها

گوارش

سوخت و ساز چربی

کلسترول

گلوکز

الگویی را دنبال می کنند که هر ۲۴ ساعت تکرار می شود.

بی ملاحظه غذا خوردن می تواند روی ساعت درونی بدن تاثیر بگذارد و این بهم ریختگی می تواند باعث اضافه وزن و دیگر مشکلات سلامت شود.

اختلاف در ساعات غذا خوردن تا چه حد می تواند تاثیر گذار باشد

این سوالی بسیار مهم و وارد است که متاسفانه هنوز نمی توانیم به آن پاسخ بدهیم. درک کامل اینکه اختلال در ریتم شبانه روزی تا چه حد می تواند روی خطر چاق شدنمان تاثیر بگذارد پیشرفتی بسیار بزرگ است.

بنابراین در حال حاضر بهتر است حواسمان به سر وقت غذا خوردن و داشتن میان وعده هایی مشخص باشد.

پرشین پرشیا ، تبیان

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.