درمان گیاهی تیک عصبی

0
6431

شاید شما نیز جزو افرادی باشید که به طور موقت یا مداوم تیک عصبی را تجربه کرده اند، یکی از شایع ترین مشکلات روانی که در آن امواج عصبی مشخصی در مغز با هم تداخل پیدا می کنند و باعث بروز انواع رفتارهای غیر عادی می شوند. به عبارت دیگر، تیک های عصبی حرکات غیر طبیعی ناگهانی، مکرر، سریع و هماهنگی هستند که بیمار می تواند به شکل ارادی برای مدتی کوتاه آن ها را مهار کند. این تیک ها در نتیجه‌ی فشار روانی تشدید می شوند و حین فعالیت های ارادی و تمرکز فکری کاهش یافته و در خواب از بین می روند. در طب سنتی راهکارهایی برای کنترل و درمان این عارضه وجود دارد. با گیاه یاب همراه باشید.

تیک عصبی

تقسیم بندی تیک های عصبی

برخی از درمانگران، تیک عصبی را به فعالیت های حرکتی و صوتی تقسیم می کنند که به شکل ناگهانی اتفاق می افتند و در آن، فرد توان مقاومت خود را از دست می دهد.

جویدن ناخن ها، خوردن ماده یا شی خاص، دست کاری آکنه و لکه های پوستی صورت، کشیدن موهای سر و ابرو، گاز گرفتن لب ها، پریدن گوشه‌ی چشم، پرش در ناحیه‌ی گردن و حرکات اضافه در شانه را تیک های حرکتی و صاف کردن گلو، خرخر کردن، بالا کشیدن بینی، دندان قروچه و … را نیز تیک های صوتی می دانند.

برخی دیگر از متخصصان نیز تیک ها را بر اساس گذرا و مزمن بودن تقسیم بندی کرده‌اند:

تیک های گذرا: این نوع تیک ها در کودکی بسیار شایع اند، معمولا نیاز به درمان ندارند و طی چند هفته خود به خود بهبود می یابند. تیک های حرکتی که در حدود سه سالگی شروع می شوند، به کودکان کمک می کنند تا انرژی عصبی خود را آزاد کنند. ۷۵ درصد کودکان این نوع تیک را در عرض شش ماه پشت سر می گذارند و بهترین درمان نادیده گرفتن آنهاست.

تیک های مزمن: اگر تیک بیش از یک سال ادامه یابد، مزمن محسوب می شود. تیک های مزمن پایدار هستند و معمولا انقباض ماهیچه در آنها بیش از حد و بسیار شدید است. این تیک ها به شکل حمله های دوره‌ای هستند و غالبا شدت آنها ماه به ماه، روز به روز یا حتی ساعت به ساعت تغییر می کند. ان نوع تیک ممکن است برای هفته ها یا ماه ها محو و ناگهان دوباره ظاهر شود. این نوع اختلال معمولا با تحریک پذیری و وسواس همراه است که می تواند موجب طرد شدن فرد از اجتماع شود و او را دچار افسردگی کند.

علت ایجاد تیک های عصبی

در سال های گذشته برخی از درمانگران معتقد بودند که تیک عصبی علائم بیرونی احساسات سرکوب شده و کشمکش های درونی هستند، اما امروزه دلیل آن را ترکیبی از عوامل محیطی و زیستی می دانند. بروز تیک ها تقریبا در یک سوم موارد پایه‌ی ژنتیکی دارد، اما گاهی ممکن است این عادت به دلیل رفتار تقلیدی ظاهر شود. همچنین مشخص شده که رفتارهای تیکی در زمان فشارهای عصبی افزایش می یابد.

درمان گیاهی تیک عصبی

– روغن بنفشه‌ی خالص را در پایه‌ی روغن زیتون، به مدت ۲۰ دقیقه بجوشانید و هر روز یک قاشق مرباخوری از این روغن میل کنید یا صورت تان را با آن ماساژ دهید.

– اگر تیک با پرش اعضا همراه باشد، باید از دمنوش گیاهان تقویت کننده‌ی اعصاب استفاده کرد. دم کرده‌ی گیاهان آرامش بخش اعصاب فرد را آرام می کند، در نتیجه احتمال بروز تیک کاهش می یابد.

– همچنین می توان صبح ها یک قاشق چایخوری سنبل الطیب و عسل میل کرد.

– اول مغرب یک قاشق چایخوری گل بهار نارنج با عسل را مصرف کنید.

– از مصرف مواد غذایی ترش و تند بپرهیزید.

دوره‌ی درمان

تمرکز روی تیک باعث تشدید آن می شود. بیشتر تیک هایی که تازه آغاز شده اند، مسیر محدود و گذرایی دارند و به سمت اختلال جدی تری پیش نمی روند و فقط در زمان بحران ها و تنش های عصبی ظاهر می شوند.

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید