درمان گرفتگی پا در بارداری

0
4107

اگرچه بیدار شدن در نیمۀ شب بدلیل گرفتگی پا در بارداری بسیار ناخوشایند و آزاردهنده است، اما اصلا جای نگرانی نیست. خوشبختانه این گرفتگی‌ها به احتمال زیاد بعد از زایمان خودبخود برطرف می‌شوند. البته روش‌های خانگی و طبیعی‌ای وجود دارند که می‌توانند ناراحتی ناشی از گرفتگی پا در بارداری را کاهش دهند. با گیاه یاب همراه باشید.

گرفتگی پا در بارداری

پیاده‌روی یا حرکات کششی

مطالعه‌ای که در سال 2012 در Journal of Physiotherapy منتشر شد، گزارش می‌دهد که حرکات کششی شبانه و قبل از خواب به کاهش تکرار و شدت گرفتگی‌های پا در افراد میانسال کمک می‌کنند.

می‌توانید بر روی زمین ایستاده و انگشتان پا را بلند کنید تا عضلات ساق پا کش آمده و گرفتگی برطرف شود. برای حفظ تعادل به چیزی تکیه کنید. سپس به آرامی پاها را ماساژ دهید تا گرفتگی برطرف شود.

همچنین می‌توانید سریعا به انجام فعالیت جسمانی بپردازید. به طور مثال، راه رفتن می‌تواند به درمان گرفتگی پا در بارداری کمک کند. البته راه رفتن کمی باعث درد می‌شود، اما اگر درد برایتان قابل تحمل بود، برای مدتی به آرامی پیاده‌روی کنید تا گرفتگی تسکین یابد.

یخ گذاشتن

برای کاهش درد گرفتگی‌های ناگهانی در پا، از یک کمپرس سرد بر روی عضلات دردناک استفاده کنید. دمای سرد، درد و التهاب را کاهش داده و اجازه می‌دهد تا عضلات آرام شوند. بعلاوه، بعد از رفع گرفتگی، کمپرس سرد به کاهش درد ناشی از رگ‌های خونی منقبص شده کمک می‌کند.

یک مشت تکه‌های یخ را درون یک حوله نازک بپیچید و آن را هر مرتبه به مدت 15 دقیقه بر روی پا بگذارید. اینکار را هر 2 ساعت یکبار تکرار کنید.

کمپرس گرم

گرمای این کمپرس به آرام شدن عضلات کمک کرده و در کاهش درد و گرفتگی موثر است. اینکار همچنین باعث افزایش جریان خون و بالا رفتن سرعت بهبودی می‌شود.

کمپرس گرم را  بر روی پای گرفته قرار دهید. تا زمانی که گرفتگی بهبود یابد، کمپرس را بر روی پا نگه دارید.

منیزیم سولفات یا نمک اپسام

فرو کردن پا در منیزیم سولفات روشی قدیمی برای درمان گرفتگی پا در بارداری یا غیربارداری است. منیزیم موجود در نمک اپسام باعث افزایش آرامش عضلانی و بهبودی می‌شود و در نتیجه علائم گرفتگی را کاهش می‌دهد.

  1. یک لگن را با آب گرم پر کنید.
  2. 2 فنجان منیزیم سولفات را درون آب ریخته و به خوبی هم بزنید.
  3. پاهایتان را برای 20 دقیقه درون این آب غوطه‌ور کنید.
  4. هفته‌ای یکبار اینکار را انجام دهید.

هشدار: اگر به مشکلات قلبی یا فشار خون بالا دچار هستید، از منیزیم سولفات دوری کنید.

ماساژ

ماساژ یکی از محبوب‌ترین روش‌ها برای تسکین گرفتگی عضلانی و کاهش درد ناشی از گرفتگی پا است. ماساژ دادن ناحیۀ گرفته باعث افزایش گردش خون در بافت شده که موج جدیدی از مایعات را فراهم کرده و باعث آرام شدن عضلۀ سفت‌شده می‌گردد. فراموش نکنید که ماساژ در ابتدا ممکن است باعث بروز درد شود، اما این درد با برطرف شدن گرفتگی از بین می‌رود.

  1. مقداری از روغن زیتون یا روغن نارگیل گرم را بر روی ناحیۀ گرفته بمالید.
  2. عضلۀ گرفته را با حرکات دراز ماساژ دهید تا آرام شود.
  3. بعد از ماساژ، یک حوله گرم را دور عضله بپیچید و بگذارید تا چند ساعت بماند.
  4. در صورت نیاز این روش را تکرار کنید.

توصیه می‌شود که از ماساژ دادن خودتان پرهیز کنید. از دوست، همسر یا اعضای خانواده کمک بگیرید. همچنین می‌توانید از یک متخصص ماساژ استفاده کنید.

منبعtop10homeremedies.com
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید