درمان کبودی بدن با روشهای خانگی

0
566

هنگامی که اسم کبودی به گوشمان میخورد به یاد لکه های بنفش رنگی می افتیم که مطمئنا همه ی ما آنها را بر روی بدن خود تجربه کرده ایم. از آنجایی که کبودی ها ظاهری ناخوشایند و گاهی دردناک دارند، بسیاری از افراد دنبال راهی برای درمان کبودی بدن هستند. طب سنتی روش های خانگی را برای التیام و درمان کبودی بدن توصیه می کند. در ادامه با گیاه یاب همراه باشید.

درمان کبودی بدن

دلایل ایجاد کبودی

جالب است بدانید یک آسیب مشخص در دو فرد مختلف، کبودی های متفاوت ایجاد می کند. این مقدار کبودی حتی با توجه به سن نیز متفاوت خواهد بود؛ گاهی یک آسیب جدی روی بدن یک نوجوان یا جوان ممکن است یک کبودی کوچک ایجاد کند، در حالی که یک آسیب کوچک روی بدن یک سالمند منجر به کبودی بزرگی شود.

رگ های خونی با افزایش سن حساس تر و شکننده تر می شوند و گاهی ممکن است بدون آسیب دیدگی، بدن یک سالمند کبود شود. میزان کبودی بدن تحت تاثیر داروها نیز قرار دارد، مثل داروهایی که سبب لخته شدن خون یا خونریزی بیشتر رگ ها می شوند، به خصوص اگر دارو به مقدار زیاد استفاده شود. داروهای کورتیزون نیز با افزایش شکنندگی عروق خونی، کبودی را افزایش می دهند. بیمارانی که مشکلات ارثی مانند سیروز کبدی دارند، بدنشان نسبت به دیگران زودتر کبود می شود، حتی ممکن است خونریزی رگ های آنها بسیار جدی باشد. خونریزی هم زمان با بافت ماهیچه، ضربه‌ی مستقیم، فرود آوردن روی سطح سخت، افتادن روی قسمتی از بدن، خونریزی داخلی نسوج، کشش بیش از حد رگ های خونی و بافت نرم، انقباض شدید عضلات، در رفتگی، شکستگی و فشار جسم سنگین به اندام ها نیز می توانند از دلایل ایجاد کبودی روی بدن باشند.

مراحل بهبود و درمان کبودی بدن

رنگ کبودی با گذشت زمان تغییر می کند و با نگاه کردن به کبودی می توان حدس زد که چه موقع به وجود آمده است. وقتی کبودی تازه باشد، رنگ آن قرمز و نشانه‌ی وجود خون زیر پوست است. بعد از گذشت یک تا دو روز، رنگ قرمز کبودی به آبی یا بنفش متمایل می شود. بعد از شش روز به رنگ سبز و بعد از هشت تا نه روز به رنگ زرد یا زرد قهوه‌ای در می آید. پس از دو تا سه هفته، کبودی کاملا برطرف و رنگ پوست عادی می شود.

درمان کبودی بدن با خاک رس سبز

کافی است مقداری خاک رس سبز را با آب سرد مخلوط کنید تا خمیر شود. این خمیر را روی کبودی قرار داده و اجازه دهید یک تا دو ساعت یا تمام شب روی پوست بماند. اگر لازم بود این کار را تکرار کنید.

زنیان

برای رفع کبودی ها و خون مردگی های زیر پوست، زنیان را با سفیده‌ی تخم مرغ ترکیب کنید. مخلوط زنیان و عسل نیز درد را تسکین می دهد.

درمان کبودی بدن با هویج

اگر برگ هویج را بکوبید، سپس آن را همراه شیره‌ی خارج شده ضماد کنید و روی موضع کبودی ببندید، خون مردگی را از بین می برد.

علف چای

علف چای التیام بخش است و اگر به شکل ضماد روی موضع کبود شده گذاشته شود، در رفع خون مردگی و درد موثر است. همچنین میتوان روی محل کبودی را با روغن این گیاه به آرامی ماساژ داد.

لاوند

جوشانده‌ی گل های لاوند برای شست و شوی زخم ها و نقاط آسیب دیده مفید است. برای رفع کبودی های بدن جوشانده‌ی گرم لاوند را روی محل کبودی بمالید.

درمان کبودی بدن با پامچال

حکمای طب سنتی برای رفع خون مردگی گل پامچال را توصیه می کنند. اگر جوشانده‌ی غلیظ ریشه‌ی گیاه روی عضو گذاشته شود، موجب بهبود خون مردگی و عوارض آن خواهد شد.

زیره

برای رفع آثار کبودی و خون مردگی، آب و پودر زیره را ترکیب کنید تا خمیری به دست آید، سپس آن را روی محل ضرب خوردگی و کبود شده ضماد کنید.

سرکه

سرکه جریان خون نزدیک به پوست را افزایش می دهد و به حل شدن خونی که در ناحیه‌ی کبودی جمع شده است کمک می کند. به این منظور دو بار در روز سرکه‌ی رقیق شده در آب را با پنبه به کبودی بمالید و بگذارید حدود یک ساعت بماند.

چای کیسه ای

چای علاوه بر کاهش درد ایجاد شده، علائم خون مردگی و کبودی را نیز کاهش می دهد. کافی است کیسه‌ی چای را در آب داغ خیس کنید، پارچه‌ای دور آن ببندید و روی کبودی قرار دهید.

پیاز خام

برای تسریع رفع کبودی، یک برش پیاز خام روی آن قرار دهید.

درمان کبودی بدن با کمپرس یخ

یخ رگ ها را خنک و خونریزی را آهسته می کند. برای این که کبودی های ایجاد شده در بدن هرچه سریع تر رفع شوند باید از کمپرس یخ استفاده کنید. چند تکه یخ را در حوله یا پارچه‌ی ضخیم پیچیده و به مدت ۱۰ دقیقه ناحیه‌ی آسیب دیده را کمپرس کنید. برای گرفتن نتایج بهتر می توانید روی محل مورد نظر کیسه‌ی یخ بگذارید.

کمپرس آب گرم

کمپرس آب گرم نیز کبودی را از بین می برد. روزانه، چند بار و هر بار به مدت ۲۰ دقیقه کبودی را با کیسه‌ی آب گرم کمپرس کنید.

ماساژ با روغن طبیعی

ماساژ منطقه‌ی آسیب دیده با روغن های گیاهی مناسب مانند زیتون، نارگیل یا کرچک برای تسکین تورم و التهاب موثر است.

زالو درمانی

زالو درمانی نیز برای بهبود کبودی های شدید مفید است، به شرط آن که به تشخیص متخصص طب سنتی تجویز و انجام شود. زالو خون جمع شده‌ی زیر پوست را می مکد و در چند ثانیه کبودی از بین می رود. بزاق زالو موجب بی حسی موقت موضع می شود، بنابراین در حین انجام این عمل دردی حس نمی کنید. توجه داشته باشید این عمل را باید تنها در مراکز پزشکی تایید شده انجام دهید تا مطمئن شوید زالو پرورشی و بدون هر نوع بیماری است.

درمان کبودی بدن با یونجه

یونجه و آب آن حاوی مقدار زیادی مواد معدنی و ویتامین K است، به همین دلیل به درمان سریع کبودی کمک می کند. همچنین می توانید جوانه‌ی یونجه را در سالاد و سوپ بریزید. ترکیب آب یونجه با آب هویج به مقدار مساوی، طعم قوی یونجه را کاهش می دهد.

جعفری

جعفری التهاب و درد را کاهش می دهد و کمک می کند کبودی ها سریع تر محو شوند. به این منظور مقداری جعفری را در هاون له کرده و همراه با مایع و شیره‌ی خارج شده از برگ ها، روی عضو آسیب دیده قرار داده و محل مورد نظر را ماساژ دهید.

پرتقال

کمبود ویتامین C دیواره های رگ های خونی را نازک و ضعیف می کند، به طوری که حتی با کوچک ترین فشار، بدن فرد کبود می شود. ویتامین C پرتقال و خرمالو کبودی را درمان می کند.

اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید