درمان پشه گزیدگی با روشهای خانگی

0
303

معمولاً در فصل تابستان و با گرم شدن هوا، همه افراد گزش پشه را تجربه می کنند. گاهی این گزش فقط باعث خارش و سوزش پوست می شود، اما برخی افراد حساسیت بیشتری نسبت به نیش پشه دارند و واکنش شدیدی نسبت به آن از خود نشان می دهند. برای تسکین گزش پشه به جای خرید مواد شیمیایی از داروخانه، می توانید از درمان های خانگی زیر استفاده کنید. در ادامه با گیاه یاب همراه باشید.

درمان پشه گزیدگی

علائم گزش پشه چیست؟

در ابتدا برجستگی کمرنگی روی پوست فرد ایجاد می شود که ممکن است صورتی یا قرمزباشد. سپس پوست دچار خارش می شود. اگر فرد حساسیت زیادی به نیش پشه داشته باشد، ممکن است منطقه بزرگ تری از قرمزی و خارش را روی پوست خود داشته باشد. واکنش های آلرژیک به ندرت پس ازگزش در فرد ایجاد میشود. بروزعلائمی مانند ورم گلو، کهیر و خس خس خیلی نادر است، ولی اگر رخ دهد، بسیار خطرناک بوده و تهدید کننده ی جان فرد است (شوک آنافیلاکسی) که حتما نیاز فوری به درمان پزشکی دارد.

چرا جای نیش پشه می خارد؟

گزش پوست توسط پشه ماده انجام می شود. پشه ی ماده نیش خود را از طریق پوست وارد بدن می کند و خون ما را می مکد. در این حالت مقداری از بزاق پشه که حاوی نوعی پروتئین است، وارد پوست می شود، این پروتئین حاوی مواد ضد انعقاد خون است تا پشه به راحتی بتواند خون را بمکد، بدون آن که دستگاه ایمنی بدن ما، مانع این کارشود. سیستم ایمنی بدن ما به این نوع پروتئین واکنش نشان می دهد و باعث خارش و برآمدگی در قسمت گزیده شده می شود. در ادامه ی مطلب به راهکارهای طبیعی برای درمان پشه گزیدگی خواهیم پرداخت.

درمان پشه گزیدگی با سرکه ی سفید

سرکه ی سفید یک پاک کننده ی طبیعی و تسکین دهنده ی خارش و ضدعفونی کننده ی گزش پشه است. یک پنبه را به سرکه آغشته کنید، به نرمی روی قسمتی از پوست که دچارگزش پشه شده، مالیده و اثر آن را پس از چند لحظه مشاهده کنید. استفاده از سرکه برای پوست های حساس توصیه نمی شود، چون این نوع پوست ها را دچار التهاب می کند.

جوش شیرین

با مخلوط کردن جوش شیرین و سرکه، خمیری درست کنید و این ماده ی خمیری شکل را روی نقاطی که پشه نیش زده، بمالید. این خمیر، اثر سمی ماده ای را که پشه با نیش خود وارد بدن کرده است، خنثی میکند و به زودی خارش آن بهبود یافته و در درمان پشه گزیدگی تسریع می شود.

روغن درخت چای

این روغن یک ضد التهاب طبیعی محسوب می شود و در رفع و درمان عفونت ها بسیارموثر است. برای بهبود گزش پشه ، چند قطره از این روغن را روی منطقه مورد نظر بریزید. اگرپس از گزش پشه علائمی مانند درد و تب همراه ورم شدید پوست داشتید، حتما به پزشک مراجعه کنید.

آلوئه ورا

استفاده از آلوئه ورا خارش نیش پشه را تسکین می دهد و سبب تسریع در بهبودی آن می شود. این گیاه حاوی خواصی است که در درمان بیماری هایی مانند پسوریازیس، تبخال و یبوست کاربرد دارد. همچنین ژله آلوئه ورا به دلیل دارا بودن خواص ضد التهابی به تسکین زخم های جزئی و عفونت های معمولی کمک می کند. آلوئه ورا یکی از خواص طبیعت است که در درمان پشه گزیدگی نقش به سزایی دارد.

یخ درمانی

دمای سرد، کاهش دهنده ی التهاب است. سرما با بی حس کردن پوست می تواند برای مدت زمان کوتاهی اثر خارش را از بین ببرد. برای تسکین پشه گزیدگی، کیسه ی حاوی یخ خرد شده را روی محل گزیدگی قرار دهید، اما از آنجایی که ممکن است به پوست آسیب برساند، نباید مدت زمان طولانی آن را روی پوست گذاشت.

پوست مو

پوست موز می تواند در درمان گزش بچه موثر باشد، این ویژگی به دلیل وجود مقادیر زیادی پتاسیم و آنتی اکسیدان های مختلف در پوست موز است، این عناصر هم در موز و هم در پوست موز وجود دارد، اما استفاده از پوست آن بهتر جواب می دهد. برای کاهش درد ناشی از گزش پشه کافی است، قسمت داخلی پوست موز را روی منطقه ی مورد نظر بگذارید تا تاثیر کند.

عسل

این ماده ی شیرین خواص ضد التهابی و آنتی باکتریال دارد. عسل از سابقه ای چند صد ساله در دانش پزشکی برخوردار است و برای درمان گزیدگی ها و بیماری های مختلف کارکرد های متعددی دارد. قرار دادن یک قطره ی کوچک از عسل در محل گزیدگی خارش ناشی از آن را تسکین می دهد.

کمپرس آب گرمئ

استفاده از کمپرس یا دوش آب گرم می تواند در تسکین درد ناشی از گزش پشه موثر باشد. گرما سبب خروج بزاق از پوست و کاهش درد می شود. اگر چه این راه حل موقتی است، اما وقتی حس گرما به مغز منتقل شود، تا مدتی مغز با گرمای محل گزیده شده روبه رو می شود و به فکر سرد کردن آن منطقه است و در نتیجه، برای مدتی درد ناشی از گزیدگی را فراموش می کند.

لیمو

استفاده از لیمو نه تنها خارش را برطرف کرده بلکه در درمان پشه گزیدگی و بروز عفونت نیز جلوگیری می کند. لیمو یک ضدعفونی کننده طبیعی است و به دلیل داشتن آنتی اکسیدان به ترمیم پوست سرعت می بخشد. یک لیمو را ببرید، هسته هایش را خارج کنید و آن را روی قسمت مورد نظر بگذارید.

بلغور جو

این ماده حاوی ترکیب های خاصی با ویژگی ضد تحریک و سوزش است، به همین دلیل می تواند خارش و ورم ناشی از گزیدگی را از بین ببرد. تهیه ی خمیر بلغور جو از طریق ترکیب آن با آب و قرار دادن آن روی محل گزیدگی به مدت ۱۰ دقیقه شفا بخش خواهد بود.

ریحان

این سبزی حاوی ترکیب های شیمیایی است که می تواند در درمان خارش موثرباشد. برای بهره بردن از خواص این سبزی باید مقداری از ریحان خشک شده را داخل آب جوشاند و آن را پس از سرد شدن روی پوست مالید تا خارش ناشی از پشه گزیدگی را از بین ببرد.

نمک

پس از آن که قسمتی از بدن تان دچارگزش پشه شد، می توانید آن قسمت را با آب بشویید و روی آن را ماساژ داده و سپس اطراف آن قسمت نمک بمالید. خارش آن بعد از چند لحظه بهبود می یابد.

خمیردندان

استفاده از خمیر دندان به عنوان درمان پشه گزیدگی سبب تسکین خارش می شود. خارش پوست باعث گسترش سم به مناطق دیگر پوست و سبب افزایش خارش های بعدی می شود.

خشم سبب افزایش حرارت بدن شده، درنتیجه پشه ها بیشتر به سمت شما جذب می شوند.

اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید